Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mislim da je kod njih i 10% popusta ako kupujes sa UniCredit MasterCard karticom...
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Ma jok, u merkur centru na otoci karticom 10% skuplje, klosari klasični.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ili oni ili onaj na Koreji sigurno neko daje 10% na Unicredit Mastercard

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Domod je super ako plaćaš kešom, imaš super uslugu i validnu garanciju. To što su cijene paprene na rate je smiješno, ali to svi rade, svi koriste priliku kad im se može. To bi trebalo zakonom zabraniti.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A izvini, zasto?
    Sto bih ja tebi davao robu po istoj cijeni za kes i na rate?
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Vjestacke suze pomogle. Jeftino rjesenje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Trgovci dobiju isto para, a banka pokupi kajmak od rate. Samo što svi reklamiraju da su beskamatni a nisu :)

    Nije to kao nekad kad su davali firmama, sad za sve živo ide banka kao posrednik tako da je trgovcima isto na rate ili na keš. Osim technoshopa i ne znam ima li više takvih radnji.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A da odes u banku, napravis se lud i kazes imam firmu, zelim omoguciti kupovinu na rate, koja je vasa provizija prije nego ovdje nesto napises?

    edit. htio sam editovati gornji post, ali ode kao novi, uglavnom, poenta i jeste da cijena mora biti veca nego za kes jer banka pokupi kajmak.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Zato sto drugi daju istu cijenu i za keš i na rate. Cak su i penzioneri na nekim mjestima, do 6 mjeseci, placali prije istu cijenu kao i za keš.

    Rekao sam na prosloj temi da svaka firma ne moze izganjati istu cijenu i za keš i za šoping kartice. Ali znam da neke firme preuzimaju kompletnu proviziju na sebe da bi kupci mogli kupiti za istu cijenu na rate pa onda profit ganjaju na kolicinu. Ali ne mozes ocekivati da kupac ide tebi jer se tebi neda. Ljudi logicno kupuju gdje je jeftinije. Ako samo jedna firma nudi istu cijenu kao i za keš, nemoj ocekivati da ce tebi neko poletiti.

    Bitna je garancija. Prodavnice kao posrednik su tu nebitne. I onako se vecina njih ogradi: "imas na garanciji broj servisa pa zovi".

    Nije isto.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne moze nijedna firma izganjati istu cijenu za kes i kartice iz prostog razloga sto nijedna banka nece dati 0% provizije (bez neke kontrausluge). Moze jedino na svoj trosak da ide, a zna se i ko ide na svoj trosak, onaj ko pere pare ili vec ima dovoljno veliku marzu na tom proizvodu.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Nemoj odmah po bosanski: ako je bolji od mene, mora da je kriminalac.

    Kompanije koje imaju veci promet dobiju od banke minimalnu proviziju i onda to preuzmu na sebe. Vrlo jednostavno. Ti ako imas jednu poslovnicu si tu donji ali nemoj kukati ako raja ide gdje je jeftinije.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemam ja tih dilema, ovdje su sve kriminalci :D
     
    dino73n likes this.
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Može, tehnoshop daje za keš, kartice, i 24 mjeseca istu cijenu, znači da se može kada se hoće, bolja cijena za keš je varanje države, proda 50 TV-a prijavi onih 30 preko računa, radio sam maloprodaju, i veleprodaji znam kako rade, i kako varaju
     
  14. chivas

    chivas Novi član

    Obzirom da sam malo upućen i uključen u sve te zavrzlame oko plaćanja karticama, kešom, ...
    Stvari stoje ovako:
    Kod plaćanja karticom jednokratno preko POST-a banka trgovcu prebacuje iznos manji za 2,4-3,2 % ovisno ko je izdavaoc kartice
    Primjer kupite TV od 1 000 KM, banka trgovcu prebacuje oko 970,00 KM (zavisi ko je izdavaoc kartice)

    Kod plaćanja karticom na 12 rata banka trgovcu prebacuje iznos manji za oko 10%
    Primjer TV od 1 000 KM platite preko POST-a na 12 rata banka će trgovcu prebaciti oko 900,00 KM

    Kod plaćanja karticama online (jednokratno) banka trgovcu prebacuje iznos manji za oko 5 %
    Primjer platite online karticom TV 1 000 KM, banka trgovcu prebacuje oko 950 KM.

    E sad ako trgovac ima istu cijenu za sve načine plaćanja, znači da će za isti TV nekada dobiti 1 000, nekada 970, nekada 950 a nekada 900,00 KM. Ako ima dovoljno veliku maržu da zaradi nešto i kada dobije 900 KM, to je uredu.
    Ali ako nema dovoljno visoku maržu da finansira kupca na rate on će napraviti razlike u cijeni na način da će dati popuste za oblike plaćanja koji ga manje koštaju, odnosno dići će cijenu za plaćanje na rate tako da i na tom obliku bar nešto zaradi.
    Tako da nema priče o nekom varanju, švercanju prodao ovoliko komada pa evidentirao manje itd.
    Gdje su cijene iste za sve oblike plaćanja, po meni, možete tražiti popust za oko 10% ako plaćate kešom, internet bankarstvom, žiralno jer je trgovcu isto, ja vama kao kupcu dao popust, ja banci dao kao "proviziju" za "beskamatno plaćanje na rate".
    Ustvari, gledajući malo drugačije, trgovac kod kojeg su cijene iste za sve oblike plaćanja "kažnjava" za dodatnih 2-10% sve kupce koji plaćaju kešom, žiralno, ... nekartično.
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Mene više kažnjava lopov koji mi na karticu uzima 10% kartica je svuda jednaka kesu samo kod naših klošara nije, zato neću da kupim nigdje gdje je cijena razlicita
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Par random stvari sa tehnošopa u poredjenju sa drugim ponudjacima:

    ES1-520-31WV 470KM v 460KM
    TX-75EX780E 8399KM v 7490KM
    43LH570V 799KM v 759KM
    49XE8005 1799KM v 1659KM
    AX49DIL004 649KM v 599KM
    Y8A36EA 1399KM v 1219KM
    ES1-520-31WV 469KM v 449KM
    SKILLER SGS2 359KM v 350KM
    49LJ624V 1049KM v 1029KM
    OLED65W7V 15999KM v 15799KM
    55U7766DG
    1499KM v 1399KM
    79UB980V 10499KM v 9499KM
    KDL48WD650BAEP 1155KM v 929KM


    Nije ni cudo sto su iste cijene za kartice.
     
    Last edited: Dec 7, 2017
  17. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Nasi trgovci imaju ogromne marze pa kako god okrenes fino zarade, cak i ti sto preuzmu na sebe razliku kod placanja na rate. Pa pogledajte cijene u okruzenju i sve ce vam biti jasno. U Hrvatskoj naprimjer za Black Friday LG OLED bio za 7400 kuna a 55XE9005 za 7800 kuna a kod nas za Black Friday izvukli modele iz 2013-te i 2014-te i oborili 20% a ove ostale po 5-10% i kao oni dobri i dali ogromne popuste. Da smo bogdom u EU pa da se ne placa carina na kupovinu iz EU ne bi ovi nasi trgovci marke od mene vidjeli.
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovo ti je selektivan odabir jer su u dosta stvari isti i jeftiniji od drugih. Te stvari naravno nisi naveo.
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Ti opet guslas svoje, ima ljudi koji nemogu dati odmah u kesu nego na 12 ili 24 mjeseca, sada treba njih pljackati d abi ovima koji donose kes dali jeftinije, e jebo to.
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno, samo je navedeno sto mu odgovara, nemoze lg tv biti jeftiniji nego kod njega on je uvoznik lg-a, osim ako neko neide na damping cijenu, i na svoju stetu, ili je dobio ogroman rabar radi necega drugog.
    Ja sam otisao u domod, pa kada mi je pocela treba srati o cijenama samo se pokupio i u mobil mediju, ili tehnoshop pa sve pozavrsavao, sada hvala bogu imamkes pa mogu gdje hocu, ali u domod vise ne.