DSLR sa mogućnosti HD snimanja

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Sale, Dec 9, 2010.

  1. Sale

    Sale Aktivista

    Interesuje me DSLR aparati sa mogućnosti HD snimanja...

    koji je najbolji u omjeru ulozeno dobiveno ?
    kakav je Nikon d3100 ?
    da li je bolje uzeti odvojeno viderecorder ili uzeti ovakvu kombinaciju!

    Prednosti i mane ovakvih aparata ?
    i gdje bih se to moglo u BiH naći za najmanje para !?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mana je sto nemas automatski fokus pri video snimanju, znaci sve moras manuelno fokusirati.
     
  3. klima

    klima Aktivista

    Ako uzmes Canon 5D :) nema bas puno mahana :D ali ne mozes proci najjeftinije ...

    Kako rece dmr mana je nemogucnost autofokusiranja kod video snimanja tu. Ako se planiras baviti videom, onda ces morati malo vise iskesirati ako ganjas tu kombinaciju da radis snimanje sa dslr apratom. Pretpostavljam da ti treba i zbog kvalitetnih fotografija pa si zbog toga i pitao. Mozda mozes nesto polovno naci ali moras dobro paziti u kakvom je stanju ili da kupujes novo, ali kazem, ako ces kvalitetniji video i slike onda ti treba jaca makina, 5D, 7D ako mene pitas. Ja imam to snimanje HD videa na nikonu D90 ali daleko je to od onog sto bi htio iako je dosta dobrog kvaliteta, i naravno, manuelni fokus uvijek...

    Uzmi novi Info, imas u njemu dosta dobar clanak o tome bas.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Samo da spomenem, na DSLR aparatima je lako ostetiti CMOS tokom snimanja klipa ako se kojim slucajnem objektiv izlozi laseru. Onim party laserima.
     
  5. Sale

    Sale Aktivista

    sudeći po nekim internet recenzijama, mislim da ovaj nikon d3100 super aparat, i da ima autofocus prilikom snimanja HD snimaka...
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

  7. Sale

    Sale Aktivista

    a kako gledaš na ovo što na 1080p ima 24fps a na 720p ima 30fps, i na ovim manjim rez ima opet 24fps....


    dali je to malen broj ? za neku pristojnu video-snimku!
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa i vecina filmova je u 24 fpsa, pa da li ti smeta? Koliko kosta i gdje kupujes?
     
  9. Sale

    Sale Aktivista

    našao sam neki lik prodaje za 750KM, u radnjama je oko 1200KM
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni se cini kao ok dslr, pogotovo ako ti je prvi. Povedi samo racuna o broju okidanja koji je napravio taj predhodni vlasnik.
     
  11. Sale

    Sale Aktivista

    koji broj okidanje je malen (ok), a koji velik (mogucnost brzog kvara), i kako to sve provjeriti ?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    prica se da je prosjek okidanja oko 50.000 mada neki tvrde da zna otkazat na 15.000 dok drugi da su dogurali i do 100.000 :). Ako je 7-8.000 to je ok cijena, ja ne bih uzimao ako ima preko 10.000
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Bas htjedoh reci. Znam da su govorili da je puno ako ide preko 10.000 tako da to nije fiksno. Kakao kolega rece, ako nije preko 10.000 tebalo bi biti ok.
     
  14. klima

    klima Aktivista

    Kod Nikona je na 100 000 okidanja ide zamjena, do toliko ne bi smio praviti probleme. Ja sam sa svojim do sada nagurao oko 14500 okidanja, radio kao nov bez ikakvih naznaka istrosenosti. Tako da, ukoliko je originalna oprema i cuvana i normalno koristena, mislim da je smijesno sto neki spominju brojku od 15000 okidanja da je mnogo.
    http://www.olegkikin.com/shutterlife/
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    evo sa ovog linka

    "Nikon D50 Shutter Life
    Direct link to this page: nikon_d50


    Average number of actuations after which shutter is still alive: 25,470.0
    Average number of actuations after which shutter died: 39,379.1
     
  16. Sale

    Sale Aktivista

    stručnjaci, razmišljam o kupnji D3100 u Fotozunic,

    ima razlicitih paketa, NIKON D3100+Sigma 18-200DC + rusak = 1349KM
    ima NIKON D3100+18-55VR Kit = 1225KM
    i imaju NIKON D3100+18-105VR kit + rusak = 1424KM

    šta mislite koja je najbolje opcija ?
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Ako si pocetnik, kupi opciju sa 18-55 objektivom pa poslije u zavisnosti od potreba "nadogradjuj" :)
     
  18. klima

    klima Aktivista

    MA sumnjivi su oni meni zbog Canonaca koji tu namjerno redaju sramotne cifre :smt003


    Ako nemas namjeru kupovati objektive i trositi na njih pare odmah, ja bih uzeo sa 18-105 jer je objektiv odlican u svakom pogledu. Jedina stvar koja mu nedostaje je Macro ostrina ali to nema niti jedan od navedenih tako da :)
    A ukoliko ces kupovati objektive (sto je normalan slijed kod dslr aparata) onda uzmi osnovnu verziju sa Kit objektivom kako ti rece Enis...
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ti si postavio onaj link :). A da definitivno ici na 18-105 opciju i ne treba ti drugi objektiv. Eventualno kasnije kupis fixni 55mm f/1.4 ili 1.8 :)
     
  20. Sale

    Sale Aktivista

    a opcija Nikon D5000 i 55-200VR ????