PHP dinamičnost

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Broken Hand, Nov 1, 2011.

  1. Broken Hand

    Broken Hand Novi član

    Pozdrav,

    Da li neko zna kako dinamično izvući stranicu, u ovom slučaju kako sam skontao ne bi bilo preko indexa, nego se radi nešto kao slično YouTube "watch?..."
    znači www.domena.ba/component?user_add=Register

    Pošto sam skontao kako ide preko indexa (index.php?user_add=Register), ovaj prvi primjer ne mogu nikako da skontam.

    Hvala na pomoći ako neko zna :)
     
  2. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    Nisam siguran šta je tačno tvoje pitanje?

    Šta znači "dinamično izvuči stranicu"?
     
  3. Broken Hand

    Broken Hand Novi član

    pa requestat ili ti ga poslati zathjev preko GET da loada stranicu dinamično, preko indexa (index.php?page=Index), u ovom slučaju želim da bude (www.test.ba/#content) ili (www.test.ba/content?page=Index), kao ova dva zadnja primjera, tako želim da napravim umjesto ovog prvog.

    srry za prvi post, nisam se fino izrazio xd

    nadam se da je sad išta jasnije
     
  4. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    Pod pretpostavkom da sam dobro shvatio, ovo nema nikakve veze sa PHP-om, već sa htaccess pravilima.

    U root foldera web stranice/aplikacije bi trebao da kreiras .htaccess fajl sa sadržajem:

    Code:
    RewriteEngine On
    RewriteRule ^content index.php [L]
    A nadalje u php skriptama vrijednost GET parametra 'page' kupis sa $_GET['page'], jednako kao i ranije.

    Napomena: Na serveru ti mora biti omogućen mod_rewrite da bi ovo moglo funkcionisati, a obicno jeste.
     
  5. Broken Hand

    Broken Hand Novi član

    Radi, hvala :)