Računar do 1400KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by nervoznipostar, Nov 3, 2012.

  1. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Ukoliko moderatori smatraju da je tema suvišna nemam ništa protiv da je prilijepe gdje misle da spada :)

    Pošto je ovo moj prvi post, prvo jedno mahanje... :smt006

    1400KM je neka krajnja granica. Preko bih išao samo u slučaju dramatično bolje složene konfiguracije. Uzimam u radnji zbog garancije, koja mi je izrazito bitna iz ličnihrazloga, iako znam da bih na piku vjerovatno mnogo bolje prošao.

    Vidio sam ponuđenu konfu na drugom forumu,

    Procesor Intel Core i5 3470 406,00 KM
    Matična ploča Asus P8H77-M 196,00 KM
    Memorija Kingston DDR3 4GB 1600MHz HyperX, KHX1600C9D3B1/4G 40,00 KM
    Tvrdi Disk WD Caviar Blue 250GB SATA3 121,00 KM
    Grafička kartica Asus HD7850-DC2-2GD5-V2 487,00 KM
    Optički uređaj Samsung SH-224BB SATA Bulk Crni 35,00 KM
    Napajanje SEA SS-430GB 120,00 KM
    Kućište Thermaltake V3 Black Edition 69,00 KM
    Ukupna cijena:1.474,00 KM

    I koliko sam upratio, ovo je manja radnja u pitanju. Namjena računara je gamerski merak :) i monitor je 21,5".

    Imate li boljih prijedloga, kombinacija, savjeta? Je li ogromna razlika između 7850 od gige i ove gore i isplati li se platiti tu razliku? Ima li neka bolja grafika da paše uz ovo? Je li nužna ova napojna, ili se može naći šta jeftinije?

    Hvala na svim sugestijama unaprijed.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ako već sve kupuješ u jednoj radnji, a uz to nisi naveo koja je radnja u pitanju, ne vidim kako ti mi tu možemo pomoći? Čak i da navedeš ime radnje, sumnjam da bi bilo velike razlike u konfi.
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Vidi ima li u radnji 2500k zbog prefiksa "k" tj. radi klokanja..
     
  4. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Radnja je, mislim, next (skontao upoređujući cijene). Mislim da je nešto jeftiniji od Imteca i Plusa. Samo da ne bude zabune, radnja nije određena, nego mi je garancija bitna, ne radnja :mrgreen:

    Da li bi klokanje tražilo jaču napojnu od ove? I nikad nisam clockao računar, ne vjerujem ni da je atomska fizika, ali opet...
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma


    Ne bi, taj Seasonic 430W je vise i nego dovoljan za svaki overklok procesora i graficke kartice..
     
  6. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    jedino bi ubacio z77 matičnu i 2500k ili 3570k možda nekih 100km više bi izašlo a nekako je merak kad znaš da imaš otključan cpu
    (i performanse su bolje ako se odlučiš za oc)

    edit, evo primjer 98% ista samo chipset koji podržava overclock i par fan headera više
    maalo skuplja nego što si naveo, popust neki? o_O
    http://www.next.ba/Maticna-ploca-Asus-P ... 17818.aspx

    edit2: 3570k je kod njih 515KM

    edit3: za 7km više duplo veći disk (ako nije greška neka)
    http://www.next.ba/Tvrdi-Disk-WD-Caviar ... 77614.aspx


    pitanje za ostale
    bi li mu bolje pasala fortron hexa? jest da je u ingelu, 500w 115km, ili čak 400?
     
  7. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    A kad se sjetim da je planirani budžet bio do 1100 KM maksimalno! :smt005

    100 maraka gore/dole mi jeste bitno, jer jedem hranu što se duže vari, kako bih manje para na to trošio dok ne skupim :smt003 jesam gejmefendija, ali nije mi baš stalo da vidim seks muha u letu iz kokpita aviona u BF3 :mrgreen: cilj je solidna konfiguracija koja će i u nekoj budućnosti tjerati igrice na solidnim detaljima. Znači u naredne dvije godine, više manje.

    I je li 4 GB Rama dovoljno?

    EDIT: Mislio sam da sam već napisao, svakako sam mislio uzeti hdd od 500 GB :)
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    4Gb rama nije dovoljno,pogotovo za bf3,ja se ispatio sa 4,trza zeza kontam grafa slaba pa cpu tanak i napmirim na 8gb i ljepota,ko po loju a da bih stvarnio bio rahat te slijedece 2 god idi na CPU sa K oznakom da bi mogao dodavat snagu na isti kako vrijeme odmice.

    EDIT

    vidim pazis na garanciju i podrzavam te,al za te iste pare sto mislis dat za cpu na piku je 3750K koji je takodje sa garancijom 3 god samo u srbiji a poznato je da CPU nije kvarljiva roba i da je procenat crknutih ispod 1posto.
    Slobodno ti CPU kupi na piku a ostalo eto kako ti je volja,sta vise ne moj nikad kupiti komplet racunar u nasim trgovinama nego djelove posebno jer su bolji uslovi garancije.
     
  9. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Imaš li link za tog iz Srbije? Mislim, imaš pravo to za kvarljivost procesora... :)

    P.S. ili je to onaj iz BL? Mickey, ovako nešto...
     
  10. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    imaš perop, elvisbileski i compart
    sva 3 imaju taj procesor za 430km, vidi s njima neki imaju garanciju, možda sva 3

    evo kako bi ti sve izgledalo

    Procesor Intel Core i5 3570k 430,00 KM
    Matična ploča Asus P8Z77-M 212,00 KM
    Memorija Kingston DDR3 4GB 1600MHz HyperX, KHX1600C9D3B1/4G X2 80,00 KM
    Tvrdi Disk WD Caviar Blue 500GB SATA3 128,00 KM
    Grafička kartica Asus HD7850-DC2-2GD5-V2 464,00 KM
    Optički uređaj Samsung SH-224BB SATA Bulk Crni 35,00 KM
    Napajanje SEA SS-430GB 120,00 KM
    Kućište Thermaltake V3 Black Edition 69,00 KM
    Ukupna cijena:1538,00 KM

    ako ostaviš 4gb rama onda ti je 1498 što nije puno više za bolji combo :smt006
     
  11. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Sada sam gledao, i naletio na jednog iz Sa, što mi je još zgodnije. 440 KM :)

    Titam' nagovoriste me na K procesor :mrgreen: Valjda neće nestati struje u mahali kad budem ovo klokovo :smt003
     
  12. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    super, eto editovo sam post
    ne zaboravi z77 trebaš xD
     
  13. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Ma da... kako bih uzimao iz komponenti onda bih mogao i uštediti na kućištu, i optičkom pisaču odmah... To je 100 KM Vjerujem da su još uvijek iste mjere za šarafe?

    Kućište mi je jako staro, ono što liči na NOKIA telefone sprijeda :smt003 Možda se neko sjeti...

    EDIT: z77, checked :mrgreen:
     
  14. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    haha, ma sve paše :D
     
  15. apsolut

    apsolut Novi član

    licno misljenje,
    ja bih prije smanjio neke kvalitete oko graficke, velicina hard diska,rama itd....
    al uzeo bolji procesor i7 il plocu ako je moguce... jer to je za buducnost najbitnije.. grafickim karticama vise pada cijena nego procesorima,a ako ti je samo za igrica i i5 je super..
    prije 3godine kad sam ja racunao, izaslo me 500KM jeftinije od sarajeva, u genelec-u tuzla.. u slucaju kvara saljes ga njima 10km, a oni plate od tamo...
    (inace nisam za uzimanje neceg van vaseg grada - zbog skuplja pita - nego tepsija) ali sa genelecom je licno iskustvo i za 3 godine 2 puta otisao, jednom na popravku i jednom na nadogradnju pc)
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    ako je gaming glavna namjena nema tu i7 sta da trazi,kad i5 bude oslabio ni i7 nece valjat. ako mislis raditi neke video obrade,ripovanja,kompresovanja i sl onda je i7 pravi izbor
     
  17. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Ne, gaming je glavna preokupacija, i najvjerovatnije da će biti onaj prijedlog da uzmem na piku procesor... 3570K. Ostalo bih ganjao po radnjama.
     
  18. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Pitanje: mislio sam strateški 8) pričekati predbožićne izlaske grafičkih kartica (valjda će biti) što bi moglo za posljedicu moglo imati obaranje cijena postojećih.

    Koliko sam vidio, integrisana grafika na 3570K je HD4000. Šta se može sa tom grafikom? Igrati, recimo, Oblivion na High detaljima? PES 2013? Može li se naći pandan u starijim grafičkim karticama sa ovom, integrisanom?

    Imam ogromnu rupu u gamingu i valja sve to nadoknaditi :smt003 . A bilo bi fino ići po redu, i "odraditi" starije naslove. A taman i ubijem vrijeme do februara :smt003
     
  19. nervoznipostar

    nervoznipostar Novi član

    Samo želim obznaniti da sam upravo raspakovao sve što mi je došlo... Dakle, sve osim procesora, kojeg očekujem kroz koji dan.

    Konfa:

    i5 3570K
    Asus P8Z77-M
    WD Caviar Blue 500 GB
    Thermaltake V3 kućište
    Kingston 8 GB DDR
    Cooler Master 500W
    Optika...

    Dakle, ono što ste me i nagovorili, uz razliku napojne jedinice.

    Grafičku još nisam uzeo, a ako dobijem pare (aBd) i to bih trebao do kraja godine, a bila bi ona što sam je već naveo. Sasvim će solidno ovo gurati do te grafulje. Možda i još dva kulera.

    Želim vam se svima zahvaliti, a posebno filipu i dini, jer uzeh procesor preko pika.

    Valja sad sastaviti ove lego kockice, i moliti Boga da šta ne u**bem sklapajući. :mrgreen:
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma samo pripazi, kada budes stavljao cooler na procesor, kako ces aplicirati termalnu pastu. Ostalo nije tesko sastaviti.

    Sent from my GT-I9100G