SIP TCP/UDP

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by black, Aug 18, 2017.

  1. black

    black Komšija

    Narode imam SIP acc na TCP-u, operater ne moze ili ne zeli da me prebaci na UDP. Moja oprema izgleda ne podrzava TCP tako da imam problem. Mogu li nekako translaciju vrsiti nekim linux programom? Probao sam i 3CX ali provisioning ne radi sa nepodrzanim uredajima.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  2. lolak

    lolak Aktivista

    @Zeleni je koliko sam shvatio uber strucnjak za mreze :)
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    SIP kao signalizacija za ip telefoniju ili nesto drugo?
    SIP je jedno, to je samo kontrolna informacija, uspostavi poziv, zvoni li, da li je linija slobodna.
    Data stream, odnosno sam razgovor je nesto drugo.

    TCP / UDP protokoli su uvijek tu, nema te sta provajder prebacivat, dio TCP/IP protokola.
    Neke aplikacije podrzavaju tcp, neke udp. Sve igre rade preko udpa. VOIP isto tako radi preko UDP.
    Zato je vrlo vazno da je konekcija solidna kad je VOIP razgovor u pitanju.

    De ti malo bolje pojasni sta hoces :)

    Uz sip account ti treba i softphone applikacija.
     
  4. black

    black Komšija

    U pitanju je signalizacija ja mislim, SIP bi trebao po standardu podrzavati oba protokola ali na portu sto sam dobio od providera radi samo TCP signalizacija, znam jer sam provjerio sa Linphone app na telefonu. Imam Fritz!Box na kojem je prijavljen vec jedan SIP acc, ali ovaj TCP bazirani ne mogu nikako prijaviti. Pise samo timeout, no response.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa onda su to limitacije provajdera. Mozes li provajdera promjenit?
     
  6. black

    black Komšija

    Bas sam ga promjenio haha, nisam ocekivao da ce biti ovakav problem. Prijavio sam broj na Gigaset C610 IP i radi broj, samo mi nije jasno zasto odstupaju od standarda :/
    Mogu li nekako otkriti koji port koriste za UDP? Nekako da saljem request na sve portove od 5000 do 6000? C610 IP je registrovan na Fritz!Box preko kojeg sam htjeo postaviti pravila za biranje.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  7. black

    black Komšija

    Izbacio sam Fritz!Box a drugi DECT telefon prijavio na Gigaset C610 IP. Pokrenuo sam VM na svom serveru i instalirao Asterisk, svakako je daleko mocniji od Fritz!Boxa.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk