Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. selvin

    selvin Moderator

    I sad si oslobodjen za prvu nekretninu, ali ako kupujes novu i platis pdv. Doneses potvrdu da nemas nista na svoje ime i potvrdu od prodavača da se stan prvi put prodaje. Na taj način izbjegavas 5% poreza.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  2. kvaju

    kvaju Komšija

    U hercegovacko neretvanskoj zupaniji taj zakon ne vrijedi. Nazalost
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    5% ?

    E dushe drage :)
    Ovdje ako prodas nekretninu, i ne kupis nista skuplje u toku godine dana, znaci da zaradu od prodaje ne investiras u neku novu vecu nekretninu, legne ti lagano 30% poreza. Pa ti masi usima.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako i treba. Ako ne trosis pare i drzis ih u jastuku, drzava ti klepi porez. Ako ih trosis, znaci da se vrte, sto i gura ekonomiju.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    5% je porez na nekretnine. Ne znam da li su pravila za oslobađanje drugačija od kantona do kantona. A i kod nas je planiran uskoro porez na štednju.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Ovdje si duzan platiti, ali nema sankcija ako ne platis, tako da sam ga platio nakon 4god od kupovine.
    Sad da opet uvedu da nema poreza mene ne zaobilazi, jer nema retroaktivno.
    Ma kriza.
    I pitaju se sto mladi idu, pa olaksaj im nekako, ili kreditima nekim normalnim, ne ovim lihvarskim.
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Opet puno ljudima 2.5% zekata gdje i jest fazon da ne ležiš na parama dok drugi nemaju nego da ih vrtiš :) a na ovim porezima i ostalom sve duplo i puni veći od toga procenti :)
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kada ovako nesto procitam,dodje mi da zaplacem
    kada kazu da ovaj fond ostavljaju buducim generacijama...ova nasa gamad bi i od nerodjenih uzela dusu,da ikako moze a kamoli da razmisljaju o buducnosti i buducim generacijama
    jbte imamo tolike prirodne resurse ali od kriminalne gamadi ne mozes marku nove vrijednosti stvoriti...jer njih ne zanima dodatna vrijednost,nego samo potrosnja i oporezivanja i mlacenje muda po raznoraznim budzetima
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Taj fond je za crne dane kad nafte nestane. Norvezani grade osnovu sada, i onda kad nafte nestane, zive od dividendi.
    Investra se, kupuju se nekretnine. Ali ima i eticna komisija, ne investira se u firme koje zagadjuju, koje koriste dijecu za rad, itd itd.
    Steta sto sam se odrekao norveskog drzavljanstva :)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao da nismo na istom planetu.
     
    zoi likes this.
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja ba kod nas naftna kompanija propala/prodana za kikiriki ini.
    Mislim da je hronični nedostatak "zdrave pameti" i višak "primitivnog mentaliteta" glavni uzrok propadanja svega u BiH.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sve se svodi na diskusiju ko je sta. Sveto trojstvo.
    Ja se mogu kladiti da Bakir i Dodi redovno kafu piju i kuju planove kako ostati na status quo.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zdrava pamet nam je glavna izvozna grana :)


    Ima li ko iskustva sa odlaskom u Holandiju? Vrti mi se ta ideja po glavi a nemam nikakvih informacija o tome.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma janjad okrecu...
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ista situacija. Doduše jedina je razlika što je opština odobrila sredstva za renoviranje zgrade otprilike u visini mog poreza na stan :D
     
  17. kvaju

    kvaju Komšija

    De malo detalja :)
    Da ih i ja izmuzem ako mogu :)
    Općina po nekom zakonu to mora raditi ili?
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

  19. heroic

    heroic Komšija

    Trajno, posao legalno ili na crno?

    Jedan moj majstor redovno tamo ide po 3mj radi na crno, a sto se tice generalno ako nadjes posao tamo prilicno je lako dobiti sve ostalo (papire itd).
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Prvo dvoje :)