AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sa malim budžetom s kojim je raspolagao, Raja je čak napravio i dobar posao, pogotovo sa softverske strane.
     
  2. Neso

    Neso Komšija

  3. lolak

    lolak Aktivista

    Mislim da se znalo odmah da nema promjena socketa; mozda bude novi chipset, ali aktuelne ploce ce biti kompatibilne.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nije AMD Intel da mijenja sockete sa godišnjim dobima :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Intel je jos gori od toga, zadrzi socket a ukine podrsku novim procesorima. Toboze neke razlike koje onemogucavaju podrsku starih chipseta. A onda dodje Asrock i napravi "nemoguce".
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sta sa Asrock-om ? Nisam upratio.
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    [​IMG]
     
    NeTRa1der and Qler like this.
  8. Esh

    Esh HWB

    Novi Ryzen procesori: https://www.gamespot.com/gallery/amd-announces-new-ryzen-processors-heres-7-things-/2900-1736/

    - Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G dolaze sa integrisanom grafikom i mijenjaju Ryzen 5 1400 i Ryzen 3 1200 na tržištu
    - Novi Ryzen procesori dolaze u aprilu, proizvedeni u 12 nm, sa višim frekvencijama
    - Zadržava se podrška na AM4 pločama za nove procesore, mada će biti ponuđen i novi čipset, X470
    - Snižavaju se cijene postojećih Ryzen modela

    [​IMG]
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    AMD radi dobar posao...obara cijenu da rasproda zalihe a i tako drzi hype do novih procesora
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Oborili cijene da valja, 150$ za 1800x a nema im ni godina. Kod Intela bi prije otisli u EOL nego dobili toliki popust.
    Ovo je cisto taktika ostvarivanja trzisnog udjela, nema tu nekog profita.
     
  11. Esh

    Esh HWB

  12. sumeir

    sumeir Komšija

    Jeli se isplati čekati proljeće-ljeto i ići na Ryzen + i novi čipset ili ići na "stari"čipset i procesor

    Imam u planu da se "osevapim" od sebe. Konkretno sam mislio da nova konfiguracija bude bazirana na Ryzen 7
    Opcija je kupivai iz vana i mogao bih planirati do aprila ili juni.
    Trenutno sam na i5-760
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Lako za procesore, problem su graficke kartice. Dobra graficka preko milju maraka, sve zbog mininga.
     
  14. lolak

    lolak Aktivista

    Nema potrebe da cekas Ryzen plus, samo se potrudi da uzmes 1700X po ovim novim cijenama.
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Planirao sam RX 580 ili GTX 1060 ili ako mognem sebi logično opravdati GTX 1070 ali ovaj dio kad dođe vakat.

    Sad bih volio samo skontati jeli se ima radi čega čekati novi čipset i "osvježenje" procesora
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pa realno ako sad čekaš da uzmeš nešto novo, opet da sačekaš, doće nešto novo.. hardwer svako malo se updatea, nemoj se previše uvalit i bit će ok.
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Moje pitanje je zbog toga što je ostalo svega par mjeseci do novog čipseta i osvježenje procesora. Ako bi bilo nekih značajnih poboljšanja čekao bih, ako neće , onda uzeti šta ima.

    Svakako nemam naviku da često mjenjam komponente.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Novi procesori ce biti do 10% brzi, ali ce i cijena biti proporcionalno veca, posebno u startu, i onda opet cekas.. Tako da kad vani dodju na ove cijene, push the button
     
    Last edited: Jan 9, 2018
  19. sumeir

    sumeir Komšija

    Tamam.

    Hvala.
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma