All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ja prsnem malo onog spreja za suho podmazivanje i sve 5. Funkcioniše bez problema.

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    koji je to sprej, mislim novo mi je auto pa preko dana kad na otvorenom stoji dok sam na poslu da ne zaledi, znas kad otkljucas oni se otvore. Sad vidim da imam tu funkciju, ne znam da li da je iskljucim il et da koristim tako te neke dodatke :D
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Vozim auto staro 17 godina sa tom funkcijom i ne diram ništa preko zime :)
     
    bhd likes this.
  4. selvin

    selvin Moderator

    Meni je zaledilo prosle godine 2-3x, ali su se nekako otvorili, malo se samo napate :D Nisam to nikad disable, mogao bih ove godine, nije mi nikad naumpalo iskreno :D
     
  5. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Bilo koji za suho podmazivanje lanaca i slično. Imaš u autodijelovima. Ako stignem danas slikaću ti ovaj što ja imam.

    Sent from my 2201116TG using Tapatalk
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma



    50l na 150km :D
    Zapravo zanimljivo, prvi put da vidim da ovako neko izmjeri potrošnju na nekom od ovih auta, obično se i ne spominje.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Perverzan motor,atmosferski w12 sa 680 konja sirove snage .
    A zanimljivo sta rece u klipu,da je vec od 1000 obrtaja dostupno skoro 600 Nm obrtnog momenta.
    Ovo se bas ne moze opisati na klipu,nego treba cuti i osjetiti tu snagu.
     
  8. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ekipa ima li neko Mercedesa automatik ili još bolje da ima iskustva sa Mercedes Benz GLK 200 ili 220 CDI?

    malo sa majstorom pricao mjenjaci su dobri, ali motor ima problema tj udarat ce po dzepu jer su dijelovi poprilicno skupi.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moj brat ima C250CDI W204, automatik. Redovni servis mjenjaca i nema nikakvih problema, inace imao je W202, 203 i sad 204 sve automatik. Nikad problema sa mjenjacem ni najmanjih. Sto se tice tog motora, C180, 200, 220 i 250 CDI su sve isti motori, samo 250CDI je bi turbo. Svi su 2100ccm i poznati su da imaju problem sa lancem. Ali i to je jednom i ako nisi kreten nece ti biti problem. Jer lanac prvo pocne da zvoni, da se trese, i to traje, pa tek onda dodje do pucanja. Tako da imas vremena da to odradis bez vece havarije. Ostalo, sta da ti kazem, Mercedes ko mercedes, kvaliteta voznje odlicna, odrzavanja malo skuplje nego kod ostalih, ali kad ga vozis vrijedi :) mali servis mislim oko 300KM ti dodje.
     
    Eldorado likes this.
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    GLK bi trebao biti dobro izradjen, sa dobrom zvucnom izolacijom, i koliko znam nije hrdjo ko dosta merecedesa iz tog perioda.

    Vjerovatno je najveci problem stvarna kilometraza, sa 400-500k su svemu najbolje godine prosle.
     
    Eldorado likes this.
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Moram da prenesem svoje iskustvo nakon zamjene ulja u manuelnom mjenjaču. Mišljena su podjeljena pa tako često čujem da to ne treba raditi dok drugi kažu da je preporuka zamjeniti. Majstor je rekao da zamjenim i drago mi je baš da sam ga poslušao. Uzeo sam Liqui Moly nakon brojnih preporuka i cijena za litar je 33km, uz popust 27km. Kod nas se prodaje dosta nekih divljih ulja koja se mogu naći čak i za 15tak km bez popusta. Obzirom da malo prelazim, sve što radim, gledam da bude kvalitetno. Za moje vozile su potrebne 3 boce, malo više od 2.5l. Definitvino se razlika osjeti, kod mene je mjenjač u dobrom stanju ali, šaltanje je sada još ljepše. Vjerujem da će se razlika osjetiti pogotovo zimi, obzirom da je tada ulje najosjetljivije.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Kod nekih auta nema servisni interval, ali uvijek je dobro zamjeniti ulje u mjenjaču. Uglavnom se ne osjeti razlika, ali to se radi da se produži vijek mjenjača, staro ulje je kontaminirano sitnim opiljcima i pravi štetu ležajima i zupčanicima. Ja sam već dva puta mjenjao otkako imam ovaj auto...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Ronaldo_9 and Aldiin like this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Svako ulje se mjenja.
    Sto se tiče ulja, važnija je specifikacija da odgovara za tvoj mjenjač. Sad da se krivotvori ulje za mjenjač to teško, ali sve dokle kupiš od ovlaštenog dobavljača nema problema.

    Ja sam ravenol platio 25km ukucas na gugle ravenol bih i kupiš lijepo. Odakle ti garancija da je taj molly original :D

    Ravenol ima ovaj originality check, ukucas kod sa boce na njihovu stranicu i sve pet.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Definitivno je i majstor rekao da je preporuka mjenjati zbog životnog vijeka mjenjača. Ako ga mogu sačuvati 20%, uraditi ću to.

    Kod nas raja ne mjenja gume, a kamoli ulje u mjenjaču :D
     
    Ronaldo_9 and dams82 like this.
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam prvi put sipao Febi (jedino mi bilo dostupno u tom momentu), a drugi put ravenol MTF-3, mislim da nema bolje na našem tržištu.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma proizvodjacu lifetime znaci do isteka leasinga, kasnije ih boli briga sta ce biti :D
     
    dams82 likes this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja sam mtf 3 i za mjenjač sam baš dobro istrazio i definitivno je bolje od fobija mada je i ono odlično ako se redovno mjenja.

    Ravenol jedini od ovih velikih brendova ima potpuno sintetičko ulje. Svi stave recimo 10% sintetike i napišu na kutiji full sintetic. To je prvi castrol uradio ostali ih tužili i izgubili tužbu i od tada svi to rade. Ravenol definitivno top brend

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  18. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Vjerujem da ću vozilo prodati prije nego ga budem morao drugi put mjenjati. Stvarno ne prelazim puno.

    Koja je kilometraža nakon koje mjenjate ulje u mjenjaču?
     
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Pa iako nam dolaze auta sa 200+ hiljada km u kojim sigurno nikad nije mjenjano ulje u manuelnim mjenjačima i u kojim nije crkao mjenjač zbog toga ja bih stavio preporuku da se mjenja bar na nekih 100 hiljada, kao veliki servis, kao i zamjena antifriza, na velikom servisu,a recimo kočiona tekućina svake dvije godine... Motorno ulje na max 15 hiljada ili max dvije godine, ja lično mjenjam ulje na nekih 10ak do 12 hiljada, ali ja to brzo pređem ,prelazim od 1,5 - 2 hiljade km mjesečno...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Aldiin and Haker like this.
  20. selvin

    selvin Moderator

    Kod mene je taj motor 220 CDI, mjenjac 7g dct. Mijenjac je super, vjerujem da je preskup ako rikne, ali ne racunaj na to, ako se desi desi se :D Odrzavanje i dijelovi jesu skupi, ali ebg, kad sve izvagas nije to toliko razlika.

    Btw. nisam siguran je li u GLK isti mjenjac kao kod CLA, mogao bi tu biti 7g tronic?
     
    Eldorado likes this.