All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja ovog što sam vozio bio je ekstra, 8 brzina tako dobro radi kao da ga i nema
    Auto za svaki dan odlična stvar.
    U clio rs radije manualni.



    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma ja se preporodio sa automatikom. Kad mi treba niza brzina, na volanu manuelno presaltam i ono samo vrati na automatik poslije 10ak sekundi ili kad se gas pusti. Ljepota. Ovdje se mijenja ulje svakih 60k ili 120k zavisno od mjenjaca.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Što se tiče tog šaltanja powershift mi je bio bolji, jer mogao sam u koju ja hoću brzinu, kad hoću, plus znao je da npr idem niz brdo i nije sam šaltao u veću dok mu ne dirne gas, kočio je motorom.

    Dok ovaj opet glatkije šaltao i kreće, npr. onom kad složim gas zbuni se jadan kad kreće, pa za kuca prvu u debelo crveno, pa još ostane ono malo ko kad neko ne zna voziti, i onda ušalta u drugu i krene dalje normala. Ovaj to radi pametnije, al ne koči toliko niz brdo, i nema šaltanja kako ja hoću....

    E sad kod ovog imitator brzine koči, pa ako npr niz brdo stavim 70 on će kočiti i držati tu brzinu, al jebo to. Nego ga ja ručno ušalta u stepen prenosa koji mi treba...
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    pa nije bas mudro niz brdo trecom i kocit po snijegu i ledu a to ta automatika radi, tu valja rucno u prvu/drugu i nek motor radi svoje
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    De ba ne budi smijesan pa poredit powershift sa tim mjenjacem :) Cim powershift vraca u prvu i u njoj zakucava u crveno sve ti je jasno.

    Sto se tice kontrolisanja u kojoj si brzini, i kako nizbrdo, ustelit ces se. Koci naravno niz brdo, nece izsaltat brzine i pustit te ko u leru... :)

    Mozes i manuelno mijenjat, ali nisam to koristio 5-10 puta u 2.5 godine. Stvarno ne vidim ceste potrebe kad mozes gasom u 99% situacija isto.

    Mozes dosta kontrolisati gasom, ne samo jacinom, vec i nacinom kad da otpustis, koliko brzo i obrnuto kad ubrzavas. Treba malo da ga uhafizas :D Ali ako mi melja, prebacim u sport i taman.

    Volio bih sljedece auto da ima vise mode-ova, osim ovog eco, sport i manual, ali...

    Ja vozio dsg u superbu 7 dana, i nije dovoljno vremena da se ustelis ko u svom autu da imas 100% kontrolu. Kad sam se vratio na svoj auto nebo i zemlja :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znam ja njih voziti :) nije to problem. Kažem ti razlika je u tom načinu vožnje. Ovaj torque converter U Mercedesu ne šaltaš kao na dct, nego mu praktično samo limitira u koji stepen najviše može da ide. Štela sam ja sa njima, i ne volim da kočim niz brdo da jebem diskove bezveze, samo kod powershift je on to sam malo pametnije radio. Znao je da ne treba u veću prebacivati sam, dok kod mečke to ne gleda, ide sam u veći stepen. Kod Forda limitator nije kočio auto, ovdje koči, al jebo to...

    Al svakako, automatik mi je bolji izbor za everyday vožnju, gužve, a i na put kad idem. Jedino što fali nekad iz brdo ako hoću da ga malo raspušem, ljepše je sa manuelcem.
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Powershift odnosno dsg (ista vrsta samo drugo ime) je jako dobro osmišljen i njegova performanse su odlične, ali nažalost nije trajan i kvarljiv je (powershift posebno). Ti si ga vozio i znaš o čemu pišem.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Kod mene je 7G-DCT, a u CLS-u je 7G-tronic. Zato vjerovatno pricamo razlicite stvari :D
     
    Qler likes this.
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da, na cls je 7g-tronic plus, obični torque converter. S Tim da imam ono Eco-Sport-Manual da biram mod vožnje.

    Powershift osim to što me nervira konkretno u toj situaciji kad hoću da se uvali što je znao za kucati u crveno, bio je fakat dobar. I srećom, ja nisam imao problem sa njim :)
     
    dams82 likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ronaldo_9 and dino73n like this.
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A na majici passat sa 5 vrata :D
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Tolike filozofije vožnje u odnosu na ono što u manuelcu odradiš s pjesmom, ali eto...

    Btw u čemu je fazon da se tako teško nađu nosači za motor u BiH? I meni je jedan riknuo, jedino što sam uspio naći je zadnji kod mjenjača bilstein, radio još neke sitnice, i taj kad je zamijenjen ništa se puno nije popravilo osim što se šaltanje manje čuje ali i dalje prenosi vibracije, valjda neću nešto zeznut za još nekih 2000 km... Majstor mi preporučio da radije ne postavlja no name nosače
     
    Last edited: Dec 30, 2023
  13. kio

    kio Komšija



    Borko je car :). Ko bi rekao da na 49k km ima ovoliko stvari da se zamjeni + sta je do sada bilo mjenjano.
     
    zoi likes this.
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da vidiš na tom motoru alneser promijeniti. Engine out

    Ovo je praktično super car, takvo je i održavanje.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma


    Ma nema tu filozofije, ima kod nas što volimo voziti. Većina ljudi vozi automatika i ne razmišlja ni o čemu...

    Što se tiče nosača, koje ti je auto? Ja za CLS našao sva tri i promijenio ih, 400KM me svi došli. Taj kod mjenjača bio oko 35KM :)
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovo je za Qlera auto :D Treba pola auta zamjeniti nakon 50k :eek:

    Gotivan je ovaj majstor, nema onu standardnu spiku majstora, vidi se da voli svoj posao :)
     
    Qler likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Al 50k prošao sa osmijehom :)
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    pretjerivanje, kupis audi rs6 i stalno visis na redovnim servisima i preventivnim zamjenama, tj kupis auto i nisi rahat, ja ne volim na benzinsku svratit a kamoli visit kod mehanicara stalno
     
    zoi likes this.
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ljudi ovo je motor v8 4.0 sa 600ks upakovan u šasiju da nema više mjesta za ruku zavuci nigdje. Ovjes je takav da auto od preko dvije tone ima sportsko lizanje plus to se vozi pun gas, ne znam šta očekujete.

    BTW već sam stavljao ovaj kanal, daleko najbolji na našim prostorima, momci imaju šlifa a fantastična auta uvoze.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  20. AggressoR

    AggressoR Aktivista


    Prijatelj mehanicar, odradi servis automaskog mjenjaca na audi q5.
    Ode za Hrvatsku, negdje kod Splita samo auto stane na pola ceste, zakuje mjenjac.
    Prvi problem skloniti vozilo s ceste, kasnije nekako na labudicu do servisa, dogovori se s vlasnikom da on uradi servis i izadje ga preko 1000KM a vec par mjeseci prije tog radio servis.

    Puklo nekim cudom deklo (poklopac) na mjenajcu i sve ulje iscurilo.
    ( da li je sta zakacio ili nem ni sam jos ne zna)

    Jest rizik ali opet za grada je odmor za voznju automaski mjenjac.