All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To gore kupuje neko ko ima jos 3 auta u garazi. Inace super kanal, i ja gledam par mjeseci.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Puklo deklo jer 99% domacih mehanicara ne koristi moment kljuc i boli ih guzica za specifikacije momenta i redoslijed zatezanja.
     
    aNaToMiC ! and Qler like this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    A još je vjerovatno od plastike.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja gledao na YouTube ovo za servis mjenjača... Svaki šaraf tačno ima koliko Nm se zateže, kojim redoslijedom, sve fino napisano, na kojoj temp se ulje sipa, sve do detalja zadnjeg. Samo se ne treba praviti pametan.
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Nismo dugo pričali o potrošnji, evo ja jutros napravio skoro 400km, Gračanica - Trebinje prosjek 4,0
    Jel još neko putovao danas ili ste ostali doma za NG?

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nisam vala nigdje na dalji put otisao od kako sam uzeo mecku.. sve nesto prece iskakalo, a trebao sam do zagreba kod prijatelja, to bi bio fin test.. Isao jednom do Konjica sa njim, ali nije to nesto mjerodavno, plus, malo sam i ja pretjerivao sa brzinama, pa ne znam koliko bi bila stvarna potrosnja :)
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Treba tebi neko vrijeme da odišćiliš sa pritiskanjem

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Qler likes this.
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mijenja mehanicar temu dok ih se pocne kritikovati :p
     
  9. dams82

    dams82 Komšija

    Mene neko kritikovao?

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Odćejfio sam već. Generalno sam već primjetio da vozim i sporije nego Mondea. Nekako ono, znam da moze, pa nije ni interesantno :)
     
    dams82 likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dams82 ovo sam primjetio prije par paljenja. Ovaj zvuk visoke frekvencije kao zviždanje. Samo odzvizdi dok je hladan, kasnije sve ok. Javlja se sa ove suvozaceve strane, ovamo je kompresor klime, vođena i altenator. Ne bih rekao da je servo pumpa.
    Znam da je teško preko videa ali zvuk je u stvarnosti gotovo isti.

    https://youtube.com/shorts/zyMH9hDcQnU?si=yDxJ5dZiItmop91o

    Ma kakva nova godina, ja sprzen, samo da mi je jedan dan odležati i samo jest

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Ne mogu sad gledat(slušat), nisam u prilici ali pogledat ću dok stignem.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    300km, tempomat 130, potrosnja 5.8, benzin :D
     
    dams82 likes this.
  14. kio

    kio Komšija

    Trebam preuzeti svoj novi auto ove sedmice, pa javim utiske. Golf 8, 1.5 TSI (110kw, manuelni mjenjac).
    Zasto 1.5 TSI umjesto TDI, kontam da sa 2 cilinder mode mogu da se priblizim TDI potrosnji, ali vidjeti cemo :D

    Trenutno vozim Polo GTI (2023, DSG). I mogu reci da sam se zeznuo sto nisam isao opciju na automatski, jer DSG je savrsenstvo, bar meni.

    Prosjecna potrosnja Pola na manjim relacijama je oko 12 litara, cold start i prvih par kilometara je 16 ltr. Otvorene je oko 8 litara, ali to raste jer nema ogranicenja na autoputu :)

    Do sada nisam imao iskustva sa adaptivnim tempomatom, ali kombinacija ACC + travel assist, auto bukvalno sam se vozi, volan je kapacitativni pa moras imati ruke na volanu svaki par sekundi. Po meni je to super kada si umoran, pa mozes malo da se opustis.

    Edit:
    Mana Pola jeste sto je maleni i nepregledan. Novog Pola su rastegli, razlika izmedju Golfa I Pola nije tolika kao prije. Gepek mizerno veci u Golfa :S
     
    Last edited: Dec 31, 2023
    Reznor and Qler like this.
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Dobar

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koje auto? Top potrošnja.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni je najbolji dio u vezi Pola 6R, inace u sestrinom vlasnistvu, onaj kad izadjem iz njega :D
    To stalno nesto krcka, trese se, kad ubacim u rikverc mjenjac skoci, kvacilo lupa (iako je novo stavljeno skoro), kad je hladan start nemirno radi dok se ne ugrije, da ne govorimo koliko osjetis svaku rupu, a po gradu ih ima u izobilju, radio prestane hvatati cim malo izadjes iz centra grada (mijenjali antenu i radio, malo bolje, ali opet isto) :D
    Po gradu definitivno ok zbog potrosnje i parkiranja, sve dalje bi bilo patnja putovati s tim pogotovo svaki dan, jos su stavljena bolja sjedista umjesto onih standardnih. Trosi 4.5l na otvorenom, 1.6 TDI.
    Slicno s mjenjacem je bilo i kod Punta, ali nije bilo ovih drugih stvari, meni stvarno bilo fino voziti to auto bez obzira na probleme s limarijom, jos pozadi kad otvoris ona krila ljeti, ne treba ti klima :D
    Najbolji mali auto koji sam vozio dosad mi je bio Mercedes A klase, ima sve zivo ko i veliko auto, komande na volanu, dobra sjedista, trip computer (jos 2005 godina), precizan mjenjac, stabilan u krivinama itd.
    Sto rece jedan prijatelj autoelektricar, sam ti naziv kaze - Pola auta :D
    Vjerovatno je ovaj novi Polo daleko bolji...
     
    kio likes this.
  18. kio

    kio Komšija

    Ne znam, ja se divim Qleru na avanturistickom duhu. Svaka cast drug, ti imas volje i zivaca da se zezas s CLS. Ali te u potpunosti razumijem, imas svoje snove i kada ces da uzivas i radis na ispunjenju ako neces sada. Mislim da te CLS jos vise motivise da budes bolji u zivotu. Kakva je reakcija supruge, i porodice na CLS? :)

    Ja gledam ako mogu da se postedim tog "stresa" dovoljno su mi djeca i posao xD

    Meni je auto postalo od tacke A do B, da se prevezem sto sigurnije i komfornije uz povoljne uslove eksploatacije. Pokusao sam donijeti racionalnu odluku, jer je to samo komad lima. Imam vaznije prioritete u zivotu trenutno.

    Kada se skrasim sa nekretninom, volio bi da u garazi imam BMW 7/ S klasu iz 2000 tih: bmw7seriessport2004a_750_500_70.jpg (750×500) (d1gymyavdvyjgt.cloudfront.net), ovo mi je bio neki san kao Qleru kada sam bio mladji.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moment kljuc je za one koji nemaju iskustva i ne znaju koliko je dovoljno. Kad radis 20-30 godina nema sanse da zajebes navoj zato sto ne koristis moment kljuc.

    Ja imam par velicina moment kljuceva i za nesto koristim a za nesto ne.

    Naravno kad radim na motoru,glava klipnjace i sl tad koristim. Po trapu nikad. Tockovi nekad da nekad ne. Kad stavim nove kocnice tad obavezno stegnem tockove moment kljucem da sve bude bas ravnomjerno pritisnuto.

    Elem uglavnom moment kljuc te cuva od pretjerivanja a kako rekoh poslije godina i godina rada steknes osjecaj pa nije nužan.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 likes this.
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A4 35tfsi, mild hybrid. I upravu su, bas je mild :D obicno prebaci na struju kad se vozi na nizim brzinama na tempomatu ali to je sve prilicno kratko. Audi kaze da ustedi 0,3l.

    Do Bosne je bilo 5.5 prosjek, 1200km, isto vecinom 130 tempomat. Po gradu trosi minimalno 8