All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Avion inace leti iz dnevne sobe u dnevnu sobu.
    Zajebancije sa koferima i skupim naknadama za njih, voznjom do aerodroma, parkingom, cekanjem, check-inom, voznjom sa aerodroma, 15-20 dana rent-a-car.
    Na 1000-1500 kilometara budes brzi maksimalno 5 sati.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma kakvi, avion mi se u ovom slucaju nikako ne isplati. Idem na 7 dana, tamo cu se vozati nesto, nas 4, dok bi platio karte, dok bi se tamo naplacao prevoza, nema mi racunice. Da idem sam ili sa zenom pa hajde, ali treba 4 karte platiti, i onda sa djecom se tamo vucarati, neka... Plus 13h je voznja, nije vala ni neka pljacka, kad sam znao u danu Sarajevo V.Kladusa :D 11h mogu i ovo 13h :D Ili sa Fabia 1,2 HTP do Pule u cugu, to me slomilo ko da sam do Tokya isao :D
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    13h je nista, toliko sam znao odvaliti u komadu sa dosipanjem goriva od 3 minute.
    Sa djecom naravno moras stati par puta, ali opet nema avion racunice nikakve.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja danas kupio kartu, idem iz Minhena do Tz a placam 33 EUR. Ne nosim nista osim ruksaka.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Dortmund Tuzla je oko 1500km (mozda i manje), treba ti 17h neprestane voznje, bez pauza. Posto svi dolaze u spici, vecinom se vozis sa pauzama i cekanjima oko 22-24h. Kako nadje tih "maksimalno 5h" razlike, da mi je znati. Nek ti treba 1h do aerodroma, 2h cekanja, 2h let, 1h nek ti je daleko aerodrom na destinaciji, i jos 1h za izlaz sa aerodroma i ostala cekanja, ostane ti u toj pesimisticnoj procjeni opet 15-17h viska.

    Prakticnije jeste autom ali do neke normalne kilometraze i izgubljenog vremena. Govoriti kako se isplati 2000km voziti je nonsense.

    Ti si haman tek dijete dobio i nisi ga jos uvijek nigdje vozio :D
     
    Neraa likes this.
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dobra ti je racunica, ako ides u Zivinice :D

    Sta ce onaj iz Bihaca, Mostara… ?

    Evo primjera koje znam licno, 1300-1400km Krajina-Belgija (taj tvoj je 1400), do Tuzle 5 sati, od Kelna do Belgije 2 sata, do Banja Luke 2,5 sata, Charleroi jos 2 sata unutar Belgije.

    4,5-7 sati samo do i od aerodroma, plus 0,5-1 da imas lufta stici do njega, 2 sata cekanja i checkina, 2 sata leta, 1 sat dok izadjes iz aviona i sa aerodroma.

    10-13 sati otislo, moras gnjaviti nekog da te vozi i od i do, ili platiti.

    Za 12-13 sati lagano u Belgiji autom.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Bolan sta pricas. Ja krenuo iz Sarajeva popodne u 21h bio u belgiji, jos presjedao u zagrebu jos voznja od brisela do antverpena.

    Tetka ima direktno brisel zagreb, dodje za par sati. Jedino sto je covjek vozi od antverpena do brisela 1h. Let 1h.

    Ok za vise clanova porodice i td. Ja vidim ove momke dodju sami sa autom. Jedan moj drug iz njemacke vozi ostane preko vikenda i opet nazad, e reko svaka ti cast.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Sve je to relativno. Ja se ne bih usudio voziti se dva dana negdje ako postoji avio linija, ali do 1000km je ok. Ovi iz švedske voze npr do mora pa ima noćni trajekt i iznajmiš kabinu za spavanje, odmoriš pa nastaviš put. Ili bukiraš apartman negdje da prenoćiš. Ali npr za vrijeme praznika je to ubistvo, gužve na cestama, na granicama, naplatnim kućicama itd.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A daleko ti iz Konjica do aerodroma :D

    Znas i sam gdje sam bio i odakle.

    Kreni iz vecine mjesta u USK (Bihac, Cazin, VK), Banja Luka ti je 2,5 sata a Tuzla 5, ne mozes imati veci prosjek od 50-60km/h da vedris.
    Charleroi kud god okrenes u Belgiju 1,5-2 sata ti je, Keln isto.
     
    Haker likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Znam to sve sta pricate, jer sam isao u Svicu busem, avionom i autom, i sa malom djecom tj rodjacima, bilo nas 6 u autu. Ako je idealno sve, jedno 14h se vozi bez zastoja vecih kroz Sloveniju, Italiju, ako ima vecih zadrzavanja na granici onda to ispadne i vise :D
    Dok je avionom iz Basela do Tuzle 2h i nek nam treba jos 1h da se dodje do aerodroma iz Solothurna odakle mi je familija, dakle to je 3-4h u odnosu na minimalnih 14h autom.
    Meni nije problem da se patim, no kad su djeca u pitanju ona ne podnose najbolje put. Ne daj boze da se auto gdje pokvari, ili nekome pozli itd. Bas treba biti spreman na svakakve situacije.
    Ako neko cesto dolazi, mozda je bolja opcija doci avionom i imati auto za voziti ovdje :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I dalje vrijeme leta koristite kao najveci udio a ono cesto nije ni 25% ukupnog vremena :D
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kako god, meni je jeftinije autom. A i djeca su vec poodrasla da mogu izgurati duzi put. Samo da auto poslusa :D
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Autoklub placa hotel i slepanje ako zatreba, sta te briga :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    To imam, placam BIHAMK i jos neki COFUS..
     
  15. kio

    kio Komšija

    Bem ga ja, opet pravite generalizaciju.

    Sve zavisi od slucaja do slucaja. Ja zivim blizu Dortmunda, i sada dolazim avionom sa porodicom (karte oko 450 eura, povratna). U Bosni vec rezervisao rent-a-car, i ovo mi je ok situacija jer cu biti 10 tak dana.

    Za par mjeseci planiram doci na duzi odmor i onda definitivno auto je meni bolja opcija, imam cca 1500 km u jednom pravcu. 8h mi treba da izadjem iz Njemacke, prespavam u Austriji sa dvoje male djece, i sljedeci dan nastavim put u BiH. Fakticki gubis 4 dana u putovanju, umjesto par sati leta avionom. Planiramo ici na Jadran, pa kontam da je autom bolje.

    Uvijek je rizik putovati sa autom u slucaju kvara, pogotovo ako imate polovno auto. Supruga i ja smo dok smo bili "mladji" sa manjim autom Evropu obisli, nismo nesto previse razmisljali o riziku.

    Takodjer znam kako je kada ti se pokvari auto u inostranstvu, i znam kakav je to stres. Kada kolegama koje su mehanicari na forumu nije svejedno, kako je tek nama, sto nemamo pojma oko automobila.

    Prednost novijeg vozila jeste proizvodjaceva garancija i paket mobilnosti, i ako se sta desi oni preuzimaju na sebe, ti dobijas zamjensko vozilo i kompenzaciju i picis dalje.

    @Qler mali servis pred pocetak puta, dobri brisaci i gume i samo lagano. Gorivo sipaj u Njemackoj pored autoputa jer je mnogo jeftinije, ili ako hoces da se pocastis neki Shell dizel premium :p
    Edit:
    Obavezno kupi PP aparat, za svaki slucaj.
     
    Reznor likes this.
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mali servis neki dan uradjen, gume nove neki dan kupljene, brisaci novi neki dan kupljeni :D za gorivo su mi vec rekli, jos samp PP aparat :)
     
  17. kio

    kio Komšija

    Sta imas od dodatne opreme po pitanju asistencije u CLS, adaptivni tempomat? Mislim da sa takvim autom neces imati ni umora. Ja se vise smorim dok izadjem iz Bosne, nego ostatak puta.

    Ako mozes da kupis internet paket za inostranstvo ili da kupis broj. Google mape i real time prikaz saobracaja i guzvi ce ti pomoci. Cesto se u Njemackoj desavaju nesrece, i znalo mi se desiti da ides neogranicenim dijelom autoputa ili vozis malo brze, i odjednom se stvore velike guzve radi nesrece.

    Ako imas Google Maps, na vrijeme mozes da vidis ako je guzva i prilagodis brzinu.

    Kada planiras da ides?
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kraj februara, imam distronic plus, adaptivni tempomat i lane assistent. grijanje, hladjenje sjedista i masaza :D tako da bi trebalo biti OK :) Naravno da bi kupio SIM (vjerovatno eSIM preko oni aplikacija) i waze bi picio citavim putem da upozorava na sve. Samo da se sve poslozi da se bude moglo otici.
     
    kio likes this.
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sve preko 500 km i 5h vožnje je patnja, ja odem burazu u Velenje, i taj put se da izdržati, jednom sam iz Ulcinja putovao 14h sati sa pauzama bio sam preumoran. Ovo što kio predlaže sa google maps je top stvar.
    Avion je spas i ljepota ali taj prtljag je problem.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dodjes sat ranije, čekoras se, avion ima vrijeme poletanja, nek eto sat kasni, dodjes na destilacije zavisi od aerodroma nek je manji izadje se brzo, ne kontam o kakvim satima ti govoriš.
    Ovaj u Briselu je ogroman pa opet unutar jednog sata budeš van aerodroma

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk