All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ja sam odmah prve godine zamjenio gornje rame, i to na povratku s mora izleti mi golf 2 (pun drva) na karauli i da ga izbjegnem sidjem s ceste i udarim prednjim desnim tockom na ogromnu rupu. U tom momentu koliko je lupilo kontao sam da vise nema prednjem desnog i da je iscupan od udara, sreca nista ali nakon par dana pocelo se cuti gornje rame.
    Lijevo sam zamjenio prije 5 godina jer se malo culo.
    Donju lafetu (oko 500 KM je trw) lijevu zamjenio (2022god) jer mi se znao pojaviti cudan zvuk kad namotam puni i krecem se lagano naprijed ili nazad, pucketanje, cim malo ubrzas nista. (kao kineticki kad ode). Zamjenio , opet ista stvar, cuje se, a bilo mi mrsko skidati lafetu i nastavim tako vozit, otisao na more culo se, na povratku prestalo i nikad se vise nije culo.
    Lezaj poceo zujati, clana ovog foruma i jarana NINJU vozio u Beograd i naletim na led (kao lezeci) i kad sam isao i na povratku i tad se pocne cut, sad ima li veze ili nema (sumnjam da ima) ali poslje toga se poce cuti. 80KM ni sam ne znam ime (skf je oko 200) i jos uvijek sluzi.
    Prednje diskove i disk plocice sam mjenjao godinu kad je bila Corona (mogli diskovi ali reko u setu sve), zadnje jos nisam i svake godine mislim da cu morati, odem kod majstora i on kaze moze jos 10 000km sigurno (skroz malo ih trosi)

    156 ima najvise problema s trapom, aluminiska gornja rame (i 159 ima) a islo se na ustedu i na smanjenje tezine. Gornje rame od 159 je min 2 puta teze od 156, a donja lafeta je posebna prica, kad uporedis velicinu nje, oba selene smjenso bude (cak su veca i od 166).
    Moju 159 Sw kad parkiras kraj kakvog BMW ili passata izgleda kao beba, ali kad kazem da je teska 1650kg niko ne vjeruje.
    (kad su razvijali platformu zajedno s GM, GM je odustao zbog tezine i jedino je Alfa napravila vozilo na toj platformi, kasnije je OPEL napravio Insigniu na slicnoj, malo promjena da olaksaju)


    Ja sam je ubijao na stazi i u Beogradu i Rijeci i nista, kako ide ide, supruga od BL do Doboja na autputu nije spustala nikako ispod 210, 230 je max bio)
    U BL sam je otresao na stazi da je u krugu hladjenja popalila sve moguce greske sto je mogla, ostavim da se ohladi, ugasim, upalim i ni jedne greske nema.

    Opet sve zavisi na sta naletis i sta kupis.


    Prije toga imao fiat mareu weekend 1.6 16v (plin ubacio).
    Bilo je samo sipaj (gorivo ili plin) i vozi.

    Supruga ima sad grande punto 1.3 75ks (dizel) vec 7 godina, najveca investiciju su bili grijaci i morali smo remontovati pumpu visokog (curila), trap nikad pipnut, sipaj i vozi.
    I kad ljudima kazes Fiat ljudi te pogledaju ruzno, kad im kazes da 7 godina nisi nista na njemu radio (osim navedenog) niko ne vjeruje.
     
    Last edited: Jan 10, 2024
    Reznor likes this.
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sad samo cekamo taleta da uleti sa pricom skoda jedno rame jedan stabilizator :D
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Svaka čast za gospodju i vožnju

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    Prava ljepota Alfe je kad pogledaš ispod, što je svaki vlasnik sigurno već uradio :D:D:D



    Samo pogledaj suspenzije i inženjeringa i uporedi ovjes sa onim baletanom RS6 što je postavljen video na forumu već
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Uh ova Stelvio je perverzija.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma Alfa u svakoj generaciji ima najljepše auto. Kvaliteta je upitna, al ljepota nema premca.

    Usput, još malo 200k

    [​IMG]
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Heh i ja sam tu negdje sto se tice kilometraze.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kod svakog auta onako kako održavaš. I sam sam kupio GTV s manama, gdje su prethnodni vlasnici samo sipali i vozili. Mislim da sam dao još toliko koliko sam je platio, većinu nisam morao, ali ne mogu ja to gledati da nešto ne valja. Troši ulje logično, benzinac na 220k, ali ovo ostlalo peri deri. Nije auto za svaki dan, nazad ima 16 selena, od kojih sam vjerovatno pola stavio poliuretanske, ali drži se.

    Ne valjaju brave, zalede, neke sitnice peglaju, ali sve se zaboravi kad je ćejš u pitanju... Svako zna svoje svakako :)
     
    Qler likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I ja sam sve isto tako samo se ništa nikad nije pokvarilo.
    Sad ozbiljno, Alfa 159 je napravljena na premium platformi GM/Fiat, tako da nudi i više nego što, ja sam to gledao ali nisam mogao naći auto koje već nije neki manijak gazio, isto je sa BMW 3 i 5. Trazio sam limuzinu. Bila je u opticaju, 508, insignia, c5, insignija. Ali meni je bio prioritet prvi vlasnik, kupljena u BiH. Sve ostalo manje bitno.
     
    Last edited: Jan 11, 2024
  10. nFare

    nFare Komšija

    Što već Haker pomenu, i meni je najvažniji utisak koji prodavac ostavlja, ako je to u redu 70% je već deal. Mada meni je auto prodao fin dingospo, 1. vlasnik, sve super, dok kasnije ne skontah da primjera radi zračni filter nikad nije mijenjan, crkao mi fabrički ugrađen akumulator nakon 9 godina službe.
    Kasnije mi se lampica upali da se čovjek bavio prodajom osiguranja pa kad sam sabrao 2 i 2 sve je imalo smisla :D
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pun YT auta "održavanih" U ovlaštenim servisima gdje filter kabine i zraka nije mjenjan, često nikad.


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo moj Mondeo kupljen 2020 u martu sa 180k a imace je 2016g

    Ja kad sam pristupio prvom malom servisu sa svoje strane uvidio sam da filter zraka,filter goriva i filter kabine nisu nikad (NIKAD) zamjenjeni. U ovlastenom su mjenjali samo ulje i filter ulja i jednom tekucina u kocnicama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    haman kod ljudi nije zagađen zrak haha :D
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta urade sa tim filterom kojeg naplate, zamisli mrsko čovjeku staviti nešto što je 5min posla.

    Drug potrošio bruku para da ne nabrajam na sta sve ne, na kraju se ispostavilo da filter goriva nije nikad zamjenjen i samo hodao od majstora do majstora svaki neki drugi problem dijagnosticira i odere ga.

    Ja ulje i filtere sam odradim, i obično ako imam problem vec sam znam šta je pa majstoru kažem to je u kvaru.

    Evo na ovom passatu drug isto kod majstora, svaki nešto drugo na kraju ecu bio potopljen u vodi i bacao niz različitih problema. Majstor nema vremena cijeli dan dijagnosticirati kvar.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dokle god nisi teski laik, da ama bas nista ne znas, dobro je, nece te zakaciti veliki belaj. Nije tesko sam provjeriti neke stvari, pogotovo filter zraka i kabine, provjerit ulje.
    Poznajem ljude koji ne znaju ni vode za brisace nasut, a auta 50+ hiljada.
    Ne zna da u pretincu ima knjiga sa osnovnim stvarima o autu.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja kako sam u Varešu, druga godina filter zraka i klime gotovo isti dvije godine (bijel).
    Na Peugeotu dok sam u TZ radio, nakon tri mjeseca crni ko braća iz afrike.
    Ja sam koristio cirkulaciju zraka unutar kabine zimi obzirom da kod kuće pod Majevicom nema smoga.
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Trebam mijenjati kočiona kliješta. Kupio nova ali se ne mogu nikako uganjati da mi zamjene. Gledao sam na internetu, ne bi trebalo biti problem da sam zamjenim ali opet da pitam, treba li kakav poseban alat, ima li na šta da se obrati pažnja itd? Auto je c5 2006 2.0 hdi 100 kw.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  19. zoi

    zoi Veteran foruma


    Iko? @dino73n @dams82 ?
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Valja ti ozračiti to sve, što mi prvo pada na pamet. Nije vjerovatno komplikovano ni zamijeniti, ali da baš niko nema vremena... Jedino ako nisi naumio baš sam sebi odraditi, što je super, i ja to gledam gdje mogu, ali nekad mi se baš stvarno ne da trošiti vrijeme, nije stvar više ni novca, samo da je odmoriti.