All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Gledam kod tebe je ovaj "trickle" charger sudeci prema slici, on bi vjerovatno mogao ostati i ustekan u struju.

    https://vehiclefreak.com/can-you-leave-a-trickle-charger-on-all-the-time/

    Mada ja bih sacekao da se punjenje zavrsi do kraja, istekam sve i probam.
    Idealno bi bilo da imas multimetar da provjeris napon akumulatora nakon sto upalis.
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    upalio sam ga sad sa ustekanim u struju

    14.3v ; 8.2a mi izbacuje

    po onom prvom chartu cini se da je sve u redu? ili izbacuje te brojeve jer je ovaj aparat ukljucen u struju, da probam ga bez ustekanog u struju?
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Prema onom chartu to djeluje ok. Mislim da bi dobio slicnu vrijednost sa multimetrom.
    Evo ti moj video s Ford Focusom kad sam testirao, bilo je nesto drugo problem :D

     
    EL NINO CFC likes this.
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Palio sam auto, radi, probacu opet kasnije kad krenem van. Mada imam sad ovaj punjac pa nije belaj toliki.

    Zvacu motorex pa cu se cuti s njima sta imaju u ponudi.

    Decki hvala na pomoci. Jbg prvi put pa nisam siguran kako sta tacno.

    Davno me je ćaća ucio kad smo palili drugo auto preko klema, i dao mi da ja ustekam, i od tad imam neki strah od onih varnica :D

    Btw forum se moze lagano rebrandirati u motohardwarebase :D
     
    Reznor likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Skocio prosjek godina na hwb-u na 40+ i jbga,odmah druge teme.
    Zato i nema novih klinaca na forumu
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    auta danas su svakako vise hardver i softver, ne dirajte nista
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker




    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    A da vidite kod mene belaja, Scenic II 2005, 1.5dci 60kW.

    Poceo mi kad je ova zima pocela teško paliti i izbaci gresku check injection.

    Odvezem u EDAS servis, prvo zamijenili neku gumicu, pa jednu diznu, opet isti belaj.

    Prosle sedmice zovnem Bihamk jer nisam nikako mogao upaliti, upale sa start sprejom odmah, auto radi ekstra u voznji, nikakvih belaja.

    Cim je toplije, bez problema pali, odvedem opet u EDAS, sve provjere, grijace, akumulator, sve ok, nema gresaka, i samo mi rekli da idem provjeriti dizne, da ima problem sa pritiskom goriva na diznama :S ali nema nikakvih gresaka, a oni kaze ne mogu nista vise ispitati.

    Auto pali, evo danas toplije, bez problema, vozao, nikakve greške ne izbacuje, fino radi.

    Jel fakat moze biti da dizne moram slati Zuferu ili u Zvornik, ne daje mi se 700-1000KM za nesto sto nisam 100% siguran, a EDAS cini mi se propada sa novim vodstvom...

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislim da taj 1.5dci boluje od istih problema s diznama kao 1.8TDCi s onog iznad videa, iako nisu isti motori slicni su belaji :D
    Uglavnom, ja sam sve ispopravljao na tom Focusu, samo jos motor nisam izvadio i stavio drugi, nosio dizne "bosisti" koji je testirao "prelijevanje" ustvari ispostavilo se da covjek ima tu masinu, ali nema pojma sta ocitava s nje :D
    Onda promijenjen akumulator, grijaci, anlaser stavljen drugi, pa na kraju i alternator stradao, doslovno stavili jedan do drugog Focusa i vadili ljudi dio po dio.
    Dakle, bio anlaser uzrok sto vergla duze i onda jedno vrijeme sve super i opet pocelo, znaci nemoguce auto :D
    Pa neka racva pukla iscurio antifriz. Inace auto je bilo s provjerenom historijom, stvarnih 160k, imao je pocincanu limariju, sto na Focusima urade tek na svakih nekoliko.
    Pa ona sipka ulja gdje ide istopila se plastika skroz, inace na VW je guma.
    Eto ispricah ja ukratko citavu historiju, i dizne su na kraju uzete reparirane, ali uopste do njih nije bilo :D
    No, to je kazu najcesci problem s ovim motorima.
    S druge strane, ovaj A4 B8 ima sumnjivu historiju, ali fakat ni pribliznih ovakvih problema nisam imao dosad, isto tako ni s A3 8P.
    Ovo kazem da provjeris da nije jos sta drugo uzrok. Staro auto, stotinu problema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ajdin87 likes this.
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ako si u Sarajevu mogu ti preporucit doktora za to Auto Renault servis Benjo, Urijan Dedina 120
     
    Ajdin87 likes this.
  11. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Znam za njega, hvala, ali vec neko vrijeme ne idem kod njega, prije neke 4 godine sam imao neki problem, lik mi uzeo bruku para i nista nije rijesio, tad mi je upravo Enes koji sad vodi EDAS pronašao i rijesio kvar (kabl od kompjutera do druge dizne) nakon mjesec dana vozikanja kod raznih majstora.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja sam tog scenic, baš to godište i motor vozio jedno 6 godina. Samo jednu diznu reparirao kod zufera i to je bilo oko 120 KM ako se ne varam. Ne znam sad cijene. Sa paljenjem sam imao problema kad je bio loš akumulator i kad je ta dizna otišla. Pored toga nije palio jedino nakon dvije godine kad ne promjenim filter goriva. Eh da, jednom mi je bio problem sa klemama koje su bile loše, promjenio kleme i sve top.

    Nisam imao auto da bolje palo. 2017.godine kad je bilo - 27 upalio od prve. Još kod njega onaj sistem gdje samo pritisneš dugme a on sve odradi, to je meni lično fantastična stvar.

    Vozio bih ga i dan danas da sam imao normalnog majstora koji je znao ustanoviti kvar. Meni genijalac rekao da je motor u fazi raspada a zapravo samo turbinu trebalo reparirati.
     
    Ajdin87 likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zar nebi dizne trebale praviti problem i tokom voznje, a ne samo pri paljenju? Valjda bi imao nemiran rad motora?
    Ja bih tu pregledao i filter goriva.

    Popravke se isplate do jedne mjere, ali kad uzmes u obzir da je taj Scenic oko 4-5 hiljada, dobro bih razmislio prije nego dam hiljadu za dizne.
     
    Ajdin87 likes this.
  14. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Upravo isto tako i ja razmisljam, nema mi smisla da u radu nema problema, nego samo na paljenju.

    A svakako ako bude trebalo praviti vece ulaganje razmislit cu sta dalje.

    Zaboravih napomenuti, i filter goriva sam takodjer promijenio...

    @zoi definitivno paljenje na dugme ekstra stvar, sam auto sve odradi i upali, nikad nisam imao problema prije, palio uvijek i kad je najhladnije, a ja sam pazio uvijek da mi je akumulator dobar, kleme stegnute. Bas mi je monovolumen nagodno auto skroz, ali generalno, mislim da je ovo zadnji dizel koji cu voziti.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja sam nedavno imao 'slican' problem na Muranu, jedva palio, nemirno radio dok se ne ugrije i onda sve med i mlijeko. Niko nije mogao reci sta je, bez gresaka pa se sumnjalo na injektore, senzore, pumpu goriva a na kraju bilo crijevo od usisa. Ciknulo i dok je hladno, tvrdo pa ta rupica pustala previse vazduha, kada se zagrije vjerovanto se savije dovoljno da ne napravi problem. Otkrio ja, hajde reko jos jednom detaljno da pregledam onu 'harmoniku' skinem i jedno po jedno rebro kad ono zinulo mozes da ga fingerujes :D
    Slican je po tome sto ne mogu da otkriju sta mu je pa eto drzim fige da je nesto glupo i jeftino kao ovo moje...
     
    Ajdin87 and Reventon like this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Ono što sam ja primjetio kako ovdje na forumu, a tako i u nekim grupama na fb i u razgovoru s poznanicima da što je veći grad i što ima više autoservisa, automehaničara sve je teže naći nekog kako treba da ti popravlja i održava auto. Pretpostavljam da imaju mnogo posla pa da biraju šta žele raditi i da im se neda potruditi da dijagnosticiraju kvar, nego mjenjaj ulje, kočnice itd... Meni skoro dođe čovjek (po preporuci) iz Sarajeva da mu zamjenim ulje i filtere, ne vjeruje nikom tamo, a rođeni Sarajlija.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    aNaToMiC !, Reznor and Ajdin87 like this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Joj to mene ubi. Mislim meni je sreca sto imam fakat dobrog majstora, koji hoce raditi, i tu sam godinama (reklama Power d.o.o. na Ilidzi) :D i dok je bio Ford bilo je milina, nisam razmisljao nikad o majstoru. Sad sa Mercedesom, neke stvari normalno nece da radi jer nije strucan, i onda sex... zoves jebeni ovlasteni servis ne javaljau se a da ne pricam o ovim okolo. Onda dole kad odem sa Mercedesom 2010 godiste (2011) gledaju me ko da sam sa stojadinom dosao...
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    ja primjetim po raji, gdje god neko ide u jednom trenutku je po prici nasadjen od majstora, od “preventivne” zamjene apsolutno ispravnih stvari do toga da je majstoru mrsko da se udubi i rijesi problem, jer lakse je i brze zamijenit ulje i filtere
     
    Ajdin87 likes this.
  19. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    A evo dobio sam termin u Guma M u Nedzaricima, danas vozim da ostavim auto pa ce sutra pregledati.

    Hvala svima na savjetima, javim ako skontaju sta je.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  20. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    @dams82 2.0 golf mk6 81kw, stavio lukov set i na 35hiljada mi prolupo zamajac, tamo na garanciju istekla mjesec. Opet stavim kontam isto sve, evo preso 20k jel mi vjerujes da ga nekad cujem opet, dijelovi kupljeni od ovih InterCars, uzas, ne mijenja mi se jos auto ali izgleda da cu morati nesto ganjati zbog ovog plutajuceg. Sa ovim motorom sam preso skoro 150k, vjerujes li samo potrosni materijal, STA mi je činiti?

    P.S fabricki je izdrzo preko 200k sigurno

    Poslano sa mog Mi Note 10 Lite koristeći Tapatalk