AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo odradio i ja ovo...evo SS nakon optimizacije po svakoj jezgri
    Ide sada max boost na 4.65 GHz...do sada je islo max na 4.45 GHz
    Temperature stabilne...ispod 70 a evo trenutno cinebench 2024,radim single core test...58 stepeni a na multicore malo vece ali ispod 70 stepeni
    I kod mene je isti cooler...Freezer 36...komp se preporodio kako sam ga ugradio a najbolje od svega je TISINA...nema hucanja kao sa starim coolerom :D
    [​IMG]
     
    Last edited: Apr 16, 2024
    Ragnarok likes this.
  2. Elubrylla

    Elubrylla Novi član

    I kod mene je uključen PBO na r5700x.
    Rezultat je 15700 u c23. Boosta na 4.75GHz uz max temperaturu 67-8. Hladi ga Thermalright Peerless Assassin 120 sa jednim coolerom. Imam i Freezer 36 ali ga još nisam probao.
     
  3. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ja undervoltam preko PPT,TDC i EDC i tada hwinfo64 očitava pod core clock i efektivni clock istu frekvenciju a kad undervoltam preko core voltage -offseta a PBO enabled onda core clock pokazuje procov turbo boost a efektivni clock očitava stvarnu frekvenciju.

    Undervolt -0.1v + PBO enabled očitavanja različita
    [​IMG]

    Undervolt preko PPT, TDC i EDC frekvencije u oba očitavanja ista
    [​IMG]
     
    dino73n likes this.
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Skontao sam i ja kasnije da treba stelovati na PPT EDC i TDC,i ja sam na pocetku isao na minus offset i tad dodje do zavrzlame. Sad sam ga nastelio da ne ide preko 130W na PPT i temperature odlicne,ne ide preko 70-73c i CB23 zavisno od sobne temperature a rezlutat 15300-15700 opet zavisno od temperature. Uradio i curve optimizaciju po jezgrama u negativ i super.
    Uglavnom ryzen serije 5 super igracka. Nikad nije dosadno :D milion mogucih kombinacija za razlicite situacije.
     
    mirzet1976 likes this.
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Npr. pomoću PPT možeš kontrolisati potrošnju i temp i on odredjuje all core boost a EDC je koristan za single core boost, ja npr imam PPT 85W TDC 65A EDC 125A, cpu voltage auto, curve opti -22 i boost clock override +200mhz.
    U CB23 je sa ovim setinzima all core clock 4425mhz napon 1.2V temp 60C a single core clock ide na 4800mhz i napon 1.425V.
     
  6. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Naručio 7800x3d i 32gb 6400mhz dolaze iduće sedmice jedino sam u dilemi za matičnu, asus do sada uvjek koristio, ali ova me bjela ploča nešto privlači https://gzhls.at/i/71/39/3107139-l0.webp

    ASUS ROG Strix B650E-E Gaming WIFI ili
    GIGABYTE B650E AORUS Elite X AX ICE
     
    Picoooka and dino73n like this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Asus je po meni bolja od te dvije.
     
    Reznor likes this.
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Čime ćeš hladiti CPU?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pa izbacujem strix b550e-f gaming i r5 5600x a ostavljam rx 6900xt oni su pod vodom, radijator 480mmx60mm barrow vodeni blokovi na cpu i gpu, EK blok za gpu uvjek kreni hrdjati na inletu imam rx 5700xt sa EK blokom
     
    dino73n likes this.
  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Bolja=kvalitetnija jasno na gigu me vuće jedno što je bjela i naručio sam bjele RAM-ove, a imam ovakvo kučište

    [​IMG]
     
    Last edited: May 9, 2024 at 5:34 PM
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne znam sta bih ti rekao. Estetika je jedno, stvar ukusa, ali Asus ploca ima nekih stvari da je klasa iznad. Bolji vrm, zadnji I/O bogatiji, debug led panel, bolja zvucna. To je ono na prvu sto sam vidjeo.

    Kad krenes bijeli hardware ganjati onda moras i napojnu, kablove, hladjenje, a kucistse ti opet ima crne detalje.
     
    mirzet1976 likes this.
  12. Picoooka

    Picoooka Komšija

    Uz Seasonic Focus GX i Vertex GX ATX 3.0 White su ukljuceni i bijeli kablovi.

    Btw ja bih ASUS ROG Strix B650E-E Gaming WiFi ili neku X670E do tog iznosa novca,a ako bas mora biti bijela onda ili tu Aorus B650E ELITE X AX ICE ili MSI X670E Gaming Plus WiFi
     
    Last edited: May 9, 2024 at 6:12 PM
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Imam i Core P3 Tempered Glass Snow Edition i bjeli radijator 360mm x 140mmx40mm , što bi značilo da moram 2 sistema rasturiti i dokupiti što mi fali da bi bilo full white build.
     
  14. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Nemora biti bjela ali me nešto privlači bjela matična. A imam i opciju rabljena Strix X670E-E za 290Eura nova košta 450Eura.
     
    Picoooka likes this.
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jednostavnije je uzeti crni ram, al ako si nageo na bijele komponente onda go 4 it.
     
  16. Picoooka

    Picoooka Komšija

    Uh top ponuda nema sta :) sto se tice amd white mbo nemas nekog izbora tako da jednu od one dvije uzmi u razmatranje.
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Da ali prvo treba da dočekam cpu i ram da mi stignu da bi naručio tu ploču jer onda imam 24 sata da javim da li je ploča uredu i onda prodavaču liježu pare na račun.
     
  18. Picoooka

    Picoooka Komšija

    Je li to kupujes u DE preko kleinanzeigen sa onom opcijom sigurnog placanja ?
     
  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Austrija willhaben PayLivery rađe platim malo više al sam onda siguran da mogu vratiti robu ako je neispravna. Mada i ovaj način ima mahanu ja kupim i usljed nepažnjom sjebem nešto i onda prijavim da je roba neispravna.
     
    Last edited: May 9, 2024 at 7:51 PM
    Picoooka likes this.