Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    E ovo si mi fino objasnio. Moram sad prouciti kako radw ovi kandidati iz uzeg izbora pa skontat sta je vaznije pa izvagat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Selvin, bgm jeste. 94ppi na 32" i 109ppi na 27" se osjete itekako.

    Ne znam za koju namjenu ga misli koristiti, ali ako po dobroj cijeni nađeš ovaj model koji ja imam neće se pokajati. Jedina mana koju bi naveo jeste što ima Glow koji skoro opet svaki IPS ima (neki manje, neki više), ali kada ravno ispred njega sjediš, ne primjeti se uopće. U igrama je input lag oko 8-10 ms. na 120Hz, podržava VRR. Korisitm ga već 2 mjeseca i odličan mi je.

    https://olx.ba/artikal/58799028
     
    Last edited: Apr 19, 2024
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bez 10-bit panela nema HDR-a.
    Ima, doduse ali kakav....
     
    zoi likes this.
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod mene je HDR mnogo bolji, iznenadio sam se jer ga isprva nisam ni koristio, jer bih svugdje procitao kako nema smisla na edge-lit IPS-u. Mozda igra i ulogu sto mi je 10-bit panel sto Sena kaze.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Kod mene je GB2770QSU, ova osvježena varijanta B5, koliko sam vidio, dodali su samo podršku za HDR 400.

    Probao sam igrati sa HDR. Za moje oko prihvatljivo to izgleda, posebno je BF5 izgledao dobro. Ali morao sam isključiti jer je za mene to presvijetlo, posebno navečer. Svakako vrtim LightBulb u pozadini da smanji svjetlinu i požuti sliku. Radije biram oči :D

    Što se samog monitora tiče, 1440p je uočljiva nadogradnja u odnosu na 1080p. Neke mahane koje recezenti pronađu u korištenju čovjek ne može primjetiti. Na primjer, Kit-Guru kaže da je "All-plastic build does feel a touch cheap"... a zapravo mounting je odličan, metalni dijelovi drže sve a dok igraš plastiku niko živ ne primjeti :D

    Cjenovno je odlično pozicioniran. Panel djeluje da je kvalitetan, proizvod je već dugo na tržištu, sad su ga i osvježili, pa moguće je da i ovo što navode za backlight bleed je do sada riješeno na većini modela. Svoj nisam ni testirao ima li ga, u normalnim uvjetima ne primjeti se ništa.
     
    Last edited: Apr 19, 2024
    dino73n likes this.
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam, meni je veca razlika kad uzmes low res monitor, a vecu dijagonalu npr 1920x1080 na 27" ili 2560x1080 na 32" ili 2560x1440 na 34", bas sam odgledao dosta videa i sad da vidim te neke razlike uzivo u ppi, mozda ako se bas zagledam dobro, ali monitor je uvijek odmaknut dosta od mene :D
    Dok nizu rezoluciju itekako mogu primjetiti. Otac recimo je uzeo AOC 27" 144Hz ali 1920x1080 i bas se vidi da je sve nekako uvecano, skalirano, jednostavno ne ide na tu dijagonalu. Njemu je ok, jer mu tako odgovara.
    Da sam uzeo IPS monitor 34", ali 2560x1440@75Hz, vjerujem da bih ga dosad pozelio mijenjati :)
    Meni je bilo bitno da ima u sirinu prostora i da moze sto vise stati na ekran.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa druže niža rezolucija znači niži ppi, to je upravo to...
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene na win uvijek skaliranje ide 125%.
    Ne bi se patio sa onako sitnim slovima i ikonama nema sanse,pos3bno na vecim rezolucijama.
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Mislim da bi trebao posjetiti očnog ako koristiš 125%.

    Meni je TV na kojem igram na 100% a sjedim 4 metra udaljen od njega.
     
    Sena likes this.
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Isto, 27 inca 1440p. Ono je presitno na 100%
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Imas dvije vrste ljudi...koje se vjecno oko neceg pate i druge koji sebi olaksaju.
    Ko se voli patiti,pukne 4K monitor i stavi 100 % :D
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Upravo, bez native 10-biut panela imas garbage.
    Pozeljan je 12-bit procesing, ali to je vec druga prica, i vise ja po meni i po onome sto ja radim vaznija za video editing i photo editing.
    Pozeljan je barem 60% 2100 coverage, usput koji imas monitor stevie?
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Izabrao sam par kandinata i poredao ih po cijeni.

    IYAMA Monitor GB2770QSU-B5 27" ETE Fast IPS Gaming G-M 500KM
    Gigabyte MONITOR 27" [G27Q] 144Hz QHD G27Q-EK 590KM
    Monitor AOC Agon PRO AG275QXL QHD 2K 170Hz 1ms IPS 610KM
    Gigabyte M27Q 2.0 27" IPS 2K 2560x1440 170Hz Type-C 650KM
    Monitor DELL UltraSharp U2724D 27" QHD IPS 850KM


    Pitanje je sad vrijedi li ova razlika medju njima. Ovaj Gigabyte M27Q je na nekoj akciji trenutno i meni se cini kao dobra kupovina,ima i 10bit color,a opet 200KM razlike spram DELLa nije problem namiriti ako je opravdano.

    Da napomenem,zaigram ja ponesto al u globalu nisam gamer,onda želio sam HDR al ako HDR400 nije hdr onda ni to nije presudno. Odgledao sam par recenzija i trenutno mi zuji u glavi više ne znam ni šta sam gledao :D


     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pa definitivno M27Q djeluje primamljivo,a i po recenzijama je dobar monitor,ali po forumima se vec odavno pise kako Gigabyte/Aorus monitori imaju problema sa dead pixelima dok je Dell po tom pitanju daleko ispred vecine ostalih kompanija.
     
    dino73n likes this.
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  16. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    G27Q nije VA G27QC je VA

    Ovaj M27Q sto ima na akciji je V2.0


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Opet, dzaba mu sto ima 550 ili 600nits, kad je IPS. Ne vidim smisao ako je kontrast svakako 1000:1.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, sad se sjetih kad si pitao za ta dva, my bad.

    Onda Q27Q nije los izbor.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Skontao sam ja na kraju da nema HDRa bez 1500-1800km

    Q27Q jos nije na trzistu :)

    Na koji si tacno mislio.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro