Preporuka za smartwatch

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Reventon, Aug 30, 2019.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    A šta tačno pratiš pa ti treba sat na ruci 24 sata?
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Onda kupis fitness tracker, ne smartwatch :)
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja ga ne skidam ni 15min nosim za 24/7
    Ne pratim ništa ali trebaju mi tri stvari. Na treningu štoperica, ujutro alarm i ponoći mi ekran osvijetli kad idem pisat da ne palim svjetlo

    Meni zato odgovaraju ti bendovi i ovaj amazfit 4 ja mislim da je, baterija dugo traje lagan ne osjetim ga i dovoljno jeftin da se ne brinem kad ga girja opali.
    Ko priča na sat i gleda poruke onda mu treba full smart watch i da puni svaki dan. Meni je to besmisleno s obzirom da ti je telefon uvijek pri ruci ili u ruci.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Spavanje, body battery, training readiness, stress, otkucaje srca, korake, kalorije, sve sto ima.

    To sto mi dodju notifikacije ako mi je BT upaljen na mobitelu je samo bonus i ujedno jedina “smart” stvar koja mi treba od sata.

    [mention]adsubzero [/mention]Zato sam i kupio fitness tracker.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    WTF kralju opusti se malo,.boce ti i stres manji od tog silnog praćenja koje nije ni blizu tačno. Cak ni puls nije tačan na tim satovima.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Puls je zapravo veoma tacan, problem je samo kod trcanja kada sat zna izbacit vece otkucaje a to je zbog tresnje. Zato kad trcim, stegnem ga za jednu rupu vise. Kako znam? Poredio sa HR trakom koja ide preko prsa.

    A inace npr na stacionarnom biciklu u teretanu, otkucaji u 1-2bpm u odnosu na uredjaj, bukvalno isto.

    Nista se ti ne brini za moj stres.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Meni je to sve veoma besmisleno. Opterećuješ se brojkama koje nemaju nikakvu važnost i dodatno stvaraš stres.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ama ko kaze da se opterecujem? Zato sto to pratim? Ne pratim ja, sat prati. Ja pogledam s vremena na vrijeme.

    Poenta je sa sat ne moze pratit ako nije stalno na ruci. Ne moze prikupit dovoljno informacija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa realno od svih tih stvari jedino pracenje pulsa ima smisla. Za brojanje koraka je poznato da nije pouzdano, a da ne govorimo o nekim kompleksnijim stvarima.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Onda valjda nemas problema :)
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Opet svako ima svoj neki razlog, ali ko sto rece kolega @adsubzero ako zelis svesti aktivnosti na minimum i povecati bateriju, onda je to obicni fitness tracker, no mozda je nekom to sve sto mu treba.
    I meni Verge 3 je trajao 5-7 dana kad mu sve pogasim aktivnosti s telefonom i pustim da radi u avionskom nacinu, dakle, samo sat i trackanje koraka i HR-a, bez syncanja sa Zepp aplikacijom (koja btw radi uzasno na iOS).
    Apple Watch je dosta vise od fitness trackera, ali opet vecini ljudi to ne treba, onda je to overkill za ono za sta se kupuje :D
    Sa Apple Watch mozes placati, otkljucati iPhone, MacBook, poslati poruku, pratiti navigaciju, pozivati, Shazamovati pjesme, syncati se sa gym spravama, i jos jedna korisna stvar koja nema kod nas je Crash Detection.
    Za one koji se bave ekstremnijim sportovima, hiking, planinarenje i sl. mislim da je Ultra prava stvar.
    Naravno, sve to manje ili vise mogu i Android smartwatchevi, no ovdje govorimo o syncu s iOS uredjajima, tu jedino Apple Watch radi savrseno, svaki Android smartwatch ima poneku funkciju manje zbog razlicitosti izmedju platformi, proprietary API-ja i slicnih razloga.
    Jednostavno ili zelis da imas kompletan ekosistem ili ti samo trebaju osnovne funkcije, izmedju uglavnom nema :D
    Bivsi kolega ima Garmin onaj solarni takticki, to je vec dobra stvar sto se trajanja baterije tice (do 24 dana standardno ili do 54 dana s power saverom).
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moj Garmin moze 20-ak dana ako ne koristim GPS, jer jedino to srce bateriju. Doduse i pulse OX al to ne koristim.

    Ako koristim GPS npr 1h dnevno, onda baterija traje osjetno krace, ali i dalje minimum 5 dana.

    I nije “samo” pracenje otkucaja srca. Ima i HRV te pracenje stresa (sve je povezano), sat bukvalno zna kad popijem pivo ili casu vina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hit trening, trčanje pa bociklizam jednostavno ti satovi kasne, ako želiš tačne otkucaje u real vremenu to nije tačno niti je bitno posebno za rekreativce. Da li je loše jednom mjesečno izmjeriti resting heartrate, nije loše
    Uglavnom sva ta fitness sranja sto prodaju su upravo to, sranja

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 23, 2024
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja i spavam sa satom, a ako nosim neki npr ProTrek i tusiram se sa njim. Inace nosam sat uvijek, cak i na plivanju...
     
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Meni je smiješno nositi pametni sat 24/7 i platiti ga preko 150 KM lupam.

    Da punim sat da bih vidio koliko je sati svaki dan nema teorije, prije bih se ubio, ili da pogledam koliko je sati a ono nema nista ispraznio se.

    Ja bez sata ne mogu izaći iz kuće, a čim dođem kući, po navici ga skidam sa ruke. Mislim na pravi sat, ne smart watch, smart band i sl.

    Imam Mi Band koji koristim kada idem u gym, na planinarenje, razne termine i sl fizicke aktivnosti, i to je to.

    Ovdje je u pitanju poklon isto za osobu kojoj su čisto zanimljive neke od ovih stvarkica koje nude ovi smart gadgeti tako da definitivno se ne bi islo na Apple gdje treba izdvojiti bar 400,500 KM za jbeni smart watch. Za te novce se fin Seiko pravi sat može naći.

    Izbor je pao na Mi Band 8 Pro i Amazfit Bip 3 Pro.

    Jos cu preletit malo reviewe i testove pa skontati, a i vi sta napisite ako imate za odluku :D
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    preporuka za huawei bandove
    zena ima mi band 8 a ja huawei band 8
    i pomeni je bolji huawei ;)
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma



    Kao sto rekoh, mislim da je Samsung uzeo Kineze i u ovom, posebno ko ima samsung telefon za mene bi bio ovo izbor.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ovo ti je dobra preporuka, u tom je cjenovnom rangu a ipak je Samsung, kako god da ja okrenem više vjerujem njima nego Xiaomiju a pogotovo Huawei nakon ovog svega.

    Ipak, jedno veliko ipak, ići će pairing na iPhone(trenutno 12 Pro), a ovaj Samsung nije compatible sa iOS-om i ne radi na tom OS-u nažalost..
     
    Haker likes this.
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pa kako mislis nositi sat, po potrebi za sta? Ako hoces da ti mjeri sve za sta je namijenjen logicno da ces nosit stalno. Eto i Stevie je nabrojao sta sve koristi. Plus notifikacije, pozivi, alarmi, to je sve extra.

    Ja ne vidim smisao u stavljanju smart sata ponekad. Da ti lijepo stoji na ruci ili? Kupi sebi onda pravi sat ako te interesuje vrijeme i cool look. Smart watch je najmanje watch.

    Koristim huawei gt2 vec 4 godine i ne skidam ga nikad. Mjeri sve sto moze mjerit. Punim jednom u 10 dana i rahat. Mobitel dosta manje koristim kad mogu vidjet notifikacije, smanjuje distrakciju i koristenje telefona i na poslu, u voznji, s drustvom, itd.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ti sve fulio.

    Čuj meni poenta smart sata da lijepo na ruci stoji :D

    Poenta mi je da ga koristim kada mi treba, kada idem baciti trening, hiking, čisto da pratim neke parametre, i to haman čisto iz zajebancije, kilometri pređeni, heartbeat etc.

    Naravno da se sat/band koristi po potrebi. Jedna je potreba kada odeš na trčanje ujutro a druga kada odeš na sastanak ili vjenčanje. Zato i postoji različit spektar satova, od narukvica, smart satova, pa do standardnih satova za različitim mehanizmom za određene prilike(dress watch npr i sl).

    Ja i nosim inače normalan sat to i kažem, slabo čitaš.

    JeHbe se meni koliko meni smart watch kaze koliko sam kalorija potrosio dok sjedim za racunarom. Nismo svi isti, nekom to odgovara, Stevieu to odgovara, ali meni ne. Valjda imam pravo na svoje mišljenje i svoj izbor?
     
    Reznor likes this.