Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nek se jave kad naprave RGB OLED panel. Ili kad eventualno OS krene podrzavat ove custom panele tipa WLED.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    nema uopste problema sa prikazom teksta i ja sam mislio da ce biti.
     
    Last edited: Apr 24, 2024
  3. selvin

    selvin Moderator

    Logicno da sam spomenuo kad si izvalio da na 27" 2k je a la retina a bukvalno ppi kao old school 24" fullhd :) I dalje tvrdim da bi se Dino preporodio na 4k. Dzaba kontrast i nits, kad vidis piksele. A na cca 100ppi ih vidis itekako. Ne vidi ih samo onaj ko nije koristio bolje ppi monitore ili ima opaku dijoptriju.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja vidim piksele i na 24" ,FHD monitoru
     
  5. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja na monitoru imam 109 ppi, a na laptopu 188 ppi. Meni je lično, na udaljenost od monitora cca. 50 cm, razlika u ppi manje vidljiva nego kada poredim 93 vs 109 ppi. Vidi se, ali ne toliko.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa logicno da vidis. Na slovima se vidi sve. Gotov isto je i na 27 2k. Kad se predje na bolji ppi onda se ruzno vratit nazad, kao da si sa 120Hz presao na 60Hz na mobitelu, ako ne i gore.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ja koristim 2x27" 2k na poslu. Vidim piksele ocigledno. Dok su mi bili 2x24" 2k bilo sto je Stevie reko a la retina Zezam se, ali dosta manje vidljivi. To je 109 vs 122. To mi je mnogo veći skok nego sa 93 na 109 jer su na obje reze vidljivi dok se ne predje neki prag. Govorim o potpuno istoj seriji monitora i modelima. Mozda ima nesto i do panela ali sumnjam da to utice toliko na vidljivost piksela.

    Nije mi jasno kako na 188 vidis na laptopu piksele. Ali eto ocigledno po ovim komentarima iznad vidim da smo svi razliciti s ocima :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene se najvise vidjeli pixeli na win10 i onom defaultnom wallpaperu...tamo gdje je svjetlija plava,bas se vidi...na tamnijoj podlozi slabo skroz.
    A kao sto rece selvin,svako razlicito vidi nesto ovdje...tako da,sto ljudi,200 razlicitih ociju :D
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi i ko sta radi. Ko igra igre, ne cita ili ne pise puno na monitoru, nije mu bas ni bitan ppi jer ne gleda puno sitna slova. A dok vidis piksel u igri proletilo već sve :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Igranje na ovom novom monitoru je ustvari najbolje sto on pruza. To i jest upgrade u odnosu na stari,a windows i browser pa kad citam pa kako je sirok,širi od starog i kad okrenm glavu s lijeva na desno a on se presjevne u jednom trenutku e tad mi se zgadi.

    To je valjda ips glow,ni ne znam te termine al to mi se ne svidja. Pogotovo ja vazda po mraku s njim se druzim. Po danu bi sigurno bio bolji. A nismo amerika da ga vratim i uzmem drugi,valja gledat u njeg. A i da ga mogu vratiti,sta bi uzeo u ovom cjenovnom rangu i da bude to nesto sto mi se svidja. Nema,takav se jos nije proizveo.

    Nego kasnije nekad izvalit pravu lovu za pravu stvar i onda cu da zvrkućem od zadovoljstva.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ma i kupio si za igranje, nisi dzaba cijelu konfu nadogradio da čitaš :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    dino73n likes this.
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    E ovo se cekalo.

    Najbolji oomentar i zakljucak u svom ovom palamuđenju do sad.

    Odo zapucat malo BF5 u FreeSync premium modu sa upaljenim HDR400


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    selvin likes this.
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    I ja na poslu imam 2x 27" Dell S2721DS, ali ova U serija koju imam kući je definitivno bolja i oštrija. Isti su PPI. Kao što rekoh, u poređenju sa laptopom, ima razlike ali nije baš tolika. Neko je muhanat, a neko ne. :D
    Što se tiče laptopa, vidim sve super jer je na 150% prikaz. :D

    @dino73n i ja sam imao peripetiju. IPS glow je izgleda danas feature postao. :D
    Ja ga toliko i ne vidim vjerovatno što ne koristim dark theme.
     
    dino73n likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne smeta mi nimalo IPS glow, a 1440p je bas lijepa rezolucija za 27”. 4k na 27” je glupost za gaming ne zato sto je to “previse pixela”, nego radije 1440p 120fps nego 4k 60.

    Lako je imat i 5k na 27” u 2D, kao npr svaki mac, za zivota nece vidjet 3D.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  15. p4ja

    p4ja Komšija

    zajebano je kad malo zablejis po maku, tj. njihovom panelu, i onda se vratis kuci na svoj monitor.. mnogo dobro ono sve izgleda..

    reci mi koja bi bila najbolja opcija od rezolucije do velicine monitora, sad sam na 32 16:9 i to mi je milina, sad tako zaganjat isto samo 4k?, koliko je to blizu retini? jel identicno?
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    a za sta vam je retina referenca?
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakvi, za retinu treba 4k al na 27”. Ili cak 5k na 27”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Prije 5k na 27. Neka granica je 200ppi za retinu, a to 4k na 27 nema. Koliko je u realnosti razlika izmedju lupam 180 ili 220ppi ne znam, nisam nikad vidio dva takva monitora da uporedim, ali sumnjam da je vidljiva kad dodjes u taj range za ppi. Na laptopu mi je 4k na 15.6, slika savrsena, to je gotov 300ppi, znaci u rangu mobitela. Ali vjerujem da je i 200 da ne bih bas vidio na toj dijagonali i toj udaljenosti znacajnu razliku.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  19. p4ja

    p4ja Komšija

    def prije kupovine naci nekoga ko ima i vidjeti fino slova, kontrast sve ove stvari sto se nabrajali iznad.

    znaci to ni blizu nije.. pa koji q su skupi onako..

    nino- displej od apple-a (retina)
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da hoce neko proizvesti 29/30" 1800p ih kako bi to bio pun pogodak. Mislio sam da ce OLEDi to donijeti al nista :)