4K UHD TV kao monitor - preporuke i iskustva

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by selvin, Dec 16, 2016.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Vozdra svima! Evo hocu da se upustim u ovu avanturu. Bila je diskusija na drugoj temi gdje je kupovina monitora u pitanju, ali bolje da izdvojimo ovdje. Neo Bahamut Zero je koristio vec 40KU6072. I ja trazim isti ili slican.

    Eh sad problem je sto moja trenuta graficka (ultra stara 9600GT) ne moze da daje 4K na izlazu, pa imam prvu opciju da kupim novu graficku (ako sam dobro nasao, sve nvidia od GTX650 i jace mogu dati 4K na izlazu, a AMD neke i starije mogu, ali neke i novije ne mogu, nisam upratio neko pravilo).

    Druga opcija je da predjem na novu platformu, tipa i5 6xxx koja ima Intel HD 530 integrisanu graficku koja bi trebala moci da daje 4K. Odmah da naglasim (kao sto se moze vidjeti iz moje trenutne graficke) da mi je bitno samo da daje sliku.

    Treca opcija je da totalno odustanem od desktopa i kupim neki ultrabook 13.3/14" koji moze dati 4K na HDMI i koristim ga i kao desktop replacement i kao laptop (sad koristim Dell E6330 13.3" pored desktopa iz potpisa). Ne znam koje opcije dolaze u obzir za ultrabook sa 4K izlazom, ali koliko sam vidio trebam da ganjam Intel Core 5th/6th generaciju sa DisplayPort-om. Nisam jos trazio konkretne modele, ali ako neko ima preporuku za ovo, bilo bi super. Samo da mu i cijena ne bude 4k :D

    Je li ko probao da spaja Intel HD 530 (i slicnu integrisanu grafu) na 4K monitor/tv? I kakva su generalno iskustva sa spajanjem i desktopa i laptopa na 4K TV?
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije TV za monitora da ga jebes :D
    Barem je meni zamarao oci svaki koji sam probao.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I ja sam probao, ali nisam mogao koristit TV kao monitor, nema šanse.. jednostavno to nije to.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam par godina na TV-u, a dnevno sam makar 10 sati za racunarom, nemam nikakvih problema sa ocima. Smijesno kasnije i pogledati na monitor, i 24 inca izgleda minijaturno
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I ja koristim TV kao monitor više od 4 godine i nema šanse da bih se vratio na sićušni monitor.
    Kad pogledaš cijene monitora, u poređenju sa 4K televizorima su totalno neisplativi.
    Ako budeš išao na Samsung KU6072, onda ganjaj 43" model, ima malo brži panel i manje motion blura od 40-tke.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Joj blago vama, meni 32 preveliko izgleda, sigurno je stvar navike.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ma 2x24'' monitora su mi pomala odavno. Samo se bojim tog navikavanja, da mi neće smetati...

    @Neo, i ja sam razmišljao o tome, nije neka razlika u cijeni. Je li ti koristiš taj?

    Nego ima li ko prijedlog za grafičku ili da je probao na integrisanu?
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam prodao svog Samsunga jer mi je ispao dobar deal za Sony 43XD8005 koji je dosta bolji tv, ali je i ~30% skuplji. Naravno to ne znači da je 43KU6072 loš, naprotiv vrlo je dobar s obzirom na cijenu.
     
  10. Neraa

    Neraa Aktivista

    Ja koristim Samsung 50" KU6079 4k na 270x grafi, kad nešto čitam ili pišem idem na cca 2m kad gledam film na 3-4m od Tv-a i nema nikakvih problema u navikavanju . Za mene promjena na bolje u odnosu na monitor ali sve je stvar vlastitog ukusa :D
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja bih ganjao da ima 100hz nativni panel pa sta nadjes da ti odgovara cjenovno...
    Tebi boje nisu toliko bitne koliko sam upratio, a ni neke druge funkcije smart i sl, tako da se ne trebas puno zamarati
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Najjeftiniji TV koji prima 1080p signal u 120fps-a je prošlogodišnji Sony 43X8309C, međutim teško ga je naći i košta 1700KM. Možeš uzeti gotovo dva Samsunga 43KU6079 za te pare.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dzaba meni sve kad je input lag katastrofa bas osjetno u odnosu na monitor sto je smrt za fps igre.

    Kakav je dpi na vasim tv sto ga koristite ko monitor?
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tih dodatnih ~15ms u odnosu na monitoru je (za mene) potpuno beznačajno jer niti jednom nisam osjetio lag.
    A dpi je oko 105 za 43" dijagonalu i 4K rezoluciju, ja ga recimo gledam sa metar i nema sekunde pikselizacije na toj udaljenosti.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    @mobsterc, ganjam za nekih 800-900KM, tako da i nemam neki ogroman izbor 4k televizora u tom rangu :D A moram i grafu kupit ili mijenjat cijelu platformu, tako da ne bih povecavao budzet za monitor/tv.
    @Neo, kod mene ce biti malo blize, mozda nekih 80cm (mozda cak i manje), hoce li mi bit preblizu za 43"?
    @forza, meni input lag ne igra ulogu jer ne igram nista :D
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Slobodno uzmi 43KU6072, dijagonala je taman za tu udaljenost, izgleda ogromno prvi put ali naviknućeš se nakon par dana.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih ti savjetovao prvo da probas sjesti ispred tog TV-a i vidjeti kako ce ti odgovarati, meni bi oči ispale na 80cm ispred 43". Ako ti je malo dva 24" možda da probas dva 32" monitora, 1440p?
    Osim toga, 43KU6072 je preko 1100KM.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Moze se naci za manje love, nek podrzava 4:4:4 60hz
    Nemas neku cifru na raspolaganju
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Viđao sam 43KU6072 i po 950KM, sigurno će sada biti nekih novogodišnjih sniženja.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Nije 43KU6072 1100, ima za 950 kao sto Neo rece, a mislim da podrzava 4:4:4 na 60Hz? A sto se tice 2x32" 1440p opcije. mislim da samo jedan solidan 32" 1440p monitor kosta vise od 4k 43" televizora, tako da to otpada...