Android media playeri

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Zeleni, Aug 23, 2013.

  1. stripiii

    stripiii Aktivista

    narucih ipak wetek pa cemo vidjeti :)
     
  2. Esprit

    Esprit Aktivista

    Zamolio bi da mi neko ukratko objasni mogucnosti ovih media playera, konkretno mi je zapao za oko Raspberry Pi 2 ali ako ima neka bolja kupovina, slobodno neka preporuci.
    Prva stvar zbog koje bi mi trebao media player je pustanje filmova, imam plazmu Panasonic ST50 koja ima Wifi pa nekada filmove pustam i preko Plex-a, 720p ide uredno, ali 1080p trza a mrzi me da stalno moram skidati film na laptop, pa onda ga spoji sa plazmom, plus sto mi iz nekog razloga ne pusta zvuk na tv-u nego moram prvo spojiti laptop i plazmu pa uraditi restart laptopa i tek onda dobijem zvuk, nema sta nisam cackao u podesavanjima ali il' ja ne znam podesiti ili se javlja neki konflikt izmedju ta dva uredjaja, kako god smara.
    Ovako bi volio da imam neki uredjaj na koji mogu skidati filmove i odmah ih pustati.
    Druga stvar je KODI, probao sam ga na laptopu i mobitelu, fina stvar mada ja vjerovatno nisam upoznao sve njegove mogucnosti, instalirao sam addone kao sto su Navi X, UStvNow, Phoenix Tv... a vidim da neki nude i neke liste gdje se mogu gledati nasi kanali, kako to? :) jel se to placa ili sta? Jedno vrijeme sam imao Dreambox i CS, volio bi da opet mogu gledati strane i domace kanale kojih nema na kablovskoj, vjerujem da uz RPi2 to fino ide, bez nekih prekida, trzanja i sl?
    Eto to bi bilo to, ne znam ima li jos nesto vrijedno pomena sto mogu raditi sa Raspberry-em, volim se igrati sa tim tehnickim stvarima ali eto sa tim media playerima nisam imao dodira.
     
  3. black

    black Komšija

    Ja sam imao prvi RPi tacnije model B+
    Video je fluidan i radi bez problema 1080p preko mreze.
    Ove pluginove nisam koristio jer mi je draze da sam odaberem koji kvalitet zelim a svakako skinem unaprijed nekoliko filmova.
    Jedino sto mi se nije svidjeli je sto interface lag-a ali to je na prvo , druga verzija je 7 puta jaca.
    Veliki plus je sto mozes koristiti daljinski od tv-a.
    Od distribicija OpenElec mi se najvise svidja zbog hrpe pluginova , npr. torrent client , couchpotato ...
    Zanjimljiva opcija je mogucnost kreiranja Wireless Access Point.
    TV mozes preko DreamBoxa stremati na RPi ja mislim ako zelis sve na jednom mjestu.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako ti neko ima priliku kupiti, Fire TV Stick je super alternativa a za razliku od RPi-ja dobiješ os, storage, daljinski, wifi/bt, i ac adapter. Često bude i na popustima za $25-30.
     
  5. Esprit

    Esprit Aktivista

    Hvala na komentarima i savjetima, progooglat ću malo šta je taj fire tv.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Fire TV Stick je 3x jeftinija varijanta od regularnog Fire TV-a.
     
  7. black

    black Komšija

    Uzmi RPi , treba ti microSD kartica i USB kabl. Ukopcas USB u TV tako da se RPi upali kad TV upalis. Daljinski preko HDMI CEC ili ti ga Viera Link u tvom slucaju , koristis daljinski daljinski od tv-a.
     
  8. Esprit

    Esprit Aktivista

    Bit ce ipak RPi, samo jos da vidim hoce li mi ga ko moci donijeti iz dijaspore ili da narucujem preko ebay-a pa da me derne carina.
     
  9. black

    black Komšija

    Nece carina , mala kutija jedva veca od RPi. Ako ces sa ebay-a imas prodavaca sa 99.7 povjerenjem , prvog ti izbaci na ptretragama
     
  10. Esprit

    Esprit Aktivista

    Da, vidio sam da se taj prodavac spominjao i ovdje. Cujem da sad carine sta god prelazi vrijednost 50 KM, pa reko da me ne oderu, vidim u Svedskoj je 395 kr sto je malo manje od 84 KM, kontam to mi je dobra opcija jer ne bi rizikovao carinu a i brzo bi mi stiglo, familija mi dolazi 30-tog ovog mjeseca pa cu sutra vidjeti jel mogu kupiti i ponijeti, ako ne onda eBay.
     
  11. black

    black Komšija

    Nece te carina zakaciti , aako nekim slucajem i platis isto ce te izaci kao u Svedskoj.
     
  12. black

    black Komšija

    Narucio Raspberry Pi 2 od provjerenog prodavaca iz Hong Konga. Javim utisak kad stigne.
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sto iz HK? zar taj raspberry nije bio dostupan kod nas u plus.ba
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sto iz HK? zar taj raspberry nije
    bio dostupan kod nas u plus.ba
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jeste... al' više nego duplo skuplji.
     
  16. black

    black Komšija

    70 KM okruglo iz HK , nece ga ni ocariniti nasi jer je bas mali paketic. Kod nas u plus-u 130 KM , pravo dobra matematika u plusu.
    70 + 30% od 70 = 91 KM znaci 38 KM zarada tj 41% marže imaju.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne znam kako su opstali sa onakvim cijenama.
    Pored RPi-ja moram još jednom da pohvalim FireTV Stick. Predobra stvar za malo para, a manje zezanja nego sa ovim dev board-ovima. :)
     
  18. black

    black Komšija

    Kodi/XBMC mi i nije neki prioritet. Vazniji mi je Debian Linux na kojem sam mislio instalirati par servera i servisa. Narovno nabacit cu i Kodi tako da ponekad mogu streamati filmove. Najkorisnija funkcija Kodija je AirPlay jer mogu jednostavno YouTube klip sa telefona na TV prebaciti.

    Odroid C1+ ne izgleda lose sa hardwerske strane ali software je bugovit. Ima jos Banana Pi 2 koji je malo skuplji i Orange Pi 2 koji kosta 35$ ali ima isto bugovit software.
    Jedino mi nedostaje Gigabitni ethernet ali to cu zanemariti zbog odlicne podrske koju ima RPi.

    Odustao sam od x86 rjesenja jer su previse glomazna.

    Evo sta sam mislio napraviti:
    - OpenVPN server
    - DNS server ( sa blokiranje reklama )
    - owncloud server
    - MQTT broker ( za IoT )
    - EasyIoT/Home Assistant/OpenHAB ( koji bude najjednostavniji)
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba mi preporuka za mini PC da ga spojim sa TV-om koji nije smart, te da gledam neke sportske kanale vikendom i YT.
    Nesto sam svasta gledao pa neznam ni sam na sta ici od ovoga dole navedenog, ili preporuka za nesto drugo. Gledao sam na ebay firetv stick sa jailbreakom i hiljadama nekih kanala al neznam jel ima klasicni browser i mogu li android aplikacije na njega.

    http://www.olx.ba/artikal/19918855/android-mini-pc-joy-it-smarttv-box-dual-core/
    http://www.olx.ba/artikal/19865002/android-mini-pc-joy-it-smarttv-box-quad-core/
    http://www.olx.ba/artikal/20680799/mini-pc-kodi-xbmc-videoteka-hdmi/
    http://www.olx.ba/artikal/20587760/mini-pc-lenovo-quadcore/
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Po meni je sve to skupo kada kompletan Windows 10 mikro PC u vidu Lenovo IdeaStick 300 košta 80-90€.