Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Uskoro bi trebao uzimati nešto auta, budžet bi bio oko 5000km

    Većinom bi to bila gradska vožnja, i kad negdje trebam se zaletiti Mostar-Zagreb ili na more da se nemoram misliti može li.

    Tražim dizela, malog potrošača, netreba biti uopće jako auto, i da ima klimu.

    Gledao sam peugot 206, ima ih po piku za 4-5k ali sam za ta auta čuo da su jako skupa za održavanja - dali je istina?

    Gledao sam i ford fokus, 2 kolega ih imaju i prezadovoljni su, dok jučer jedan mi autoelektričar reče bježi od njih, imao je
    2 intervencije gdje je bio problem sa strujom toliki da je auto totalno izgorilo.

    Taj isti majstor mi spominje golfa 3-cu, i hvali ga kao odlično auto.

    Može neki prijedlog šta gledati, ili prokomentirati ova gore auta?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Prije bih mercedesa 124 nego golfa 3. Polagao sam na njemu. A dati 5K za gofa 3 gdje za iste pare mozes uzeti vectru B sa CD opremom '98-00 godište, ili za 3200KM lančiju K, no comment. A ti sada vidi.
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Par prijatelja ima Pug-a 206 i mogu ti reci da je auto skroz lose sto se tice odrzavanja. Poprilicno je osjetljivo i ocekuj da ces se dosta vremena zezati sa trapovima (amortizeri,kajnice, lafete itd). Isto tako unutrasnja tabla im je od jeftine plastike te ce stalno skripuckati i nervirati te do bola. Sa druge strane motori im nisu losi sem sto sa mijenjanjem remena moras mijenjati i vodenu pumpu tako da te veliki servisi odere ko macku.

    Ko ti god pohvali Golfa 3 slobodno ga "utuci" kakvim maljem. Od limarije pa nadalje ... FUJ.

    Za taj novac ne bi ti bilo lose da ganjas OPEL Astru G.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako već kupujes malo auto, dizel nema pretjeratnog smisla. Golf 3 je u osnovi golf 2 sa ugladjenim ćoškovima, kanta k'o kanta. Ja vala nisam cuo da se fokus nekom zapalio, ali eto ako majstor kaze, onda mora da su svi tempirane bombe. Ako ti nije previse malen, u tu klasu moze upasti lijep polo ili fabia, astra g ili zapaljivi fokus.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako zelis malu potrosnju CorsaC 1,7DTI ili cak Punto MK2 1.3JTD odnosno MultiJet tako pise na njima to su zasta mali potrosaci,jos bi bolja bila Corsa C 1,3 CDTI sa tim istim puntovim motorom ali ona je nesto skuplja jer su taj motor dobili tek sa mladjim godistima.

    ASTRA G takodje je dobar auto i moze u taj budzet al ne bih preporucio 2.0DTI osim problema sa bosch pumpom tu je povelika potrosnja sto u gradskoj tako i na otvorenoj voznji a i nije neke snage za tu kubikazu. Znaci ako ide ASTRA G takodje ganjati 1,7DTI.
     
  6. anel007

    anel007 Komšija

    @ado_sa: da ide vodena u sklopu ali sad da su nesto pretjerano skupi za odrzavanje i nisu, skuplji jesu jer ih vecina tih majstora poredi sa do nebesa izvikanom dvicom pored cega je sve skupo za odrzavanje, mene je veliki servis za peugeot 307 kostao 320 KM sa rukama sto i nisu neki veliki novci za nesto sto se radi bukvalno jednom u toku posjedovanja auta, samo sto je u bosni za sve sto nije VW pod moranje naci normalnog majstora koji se bavi samo odredjenim autima, ovlasteni serviseri ce te oderati a ovi sto su kalili zanat na dvicama nek i rade samo na dvicama :)

    @kvaju: sto se tice 206 meni su oni nekako malesni skroz, da sam na tvom mijestu ganajo bih kakvu solidnu astru g ili tog focusa :)
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovaj punto multijet sto dino spominje je zanimljiv. U njemu je kao u limenoj kadi, ali bukvalno zaboravis kad si zadnji put sipao. Ja sam par mjeseci vozio jednog, prosjecna potrosnja kod kombinovane voznje mi je bila 3,7l.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dobar je taj kad preporucuje auto starije gotovo deset godina. Meni je nekako od svega toga fokus najbolje auto ako se uklapa u cijenu. Mada poslusaj Dinu, njegovo misljenje se cijeni kafa su u pitanju auta.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  9. wragg

    wragg Aktivista

    Focus definitivno.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    mozda da obratis paznju i na fiata brava-u dizela,ne znam moze li se uklopiti u cijenu ali znam da su pojeftinili a vecina ih ima i klimu
    motor ganjati 1.9 jtd,isti kao i ovaj iz punta a odrzavanje i nije toliko skupo
    puno su jeftiniji benzinci za odrzavanje a mogao bi ti se u tu cijenu uklopiti benzinac + plin
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jaran kupio Oktaviu Elegance 1.9 TDI za 6000.
    Vidio sam da se mnoge prodaju u tom cjenovnom rangu oko 6000-7000.
    Jako udobno i pouzdano vozilo. A razlika je ogromna u odnosu na ono što možeš kupiti za 5000.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vala octavia je sve, samo nije udobna...
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    ne bih ja karavan dzabe :mrgreen:
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sad ja hocu da kazem za Skodu.

    Ja sam vozio Oktaviju, sad vozim Fabiju-sluzbena vozila, nema gdje neidem i najbolje auto u BiH.

    Svakoj sam Skodi dusu vadio i vozi. Nikad nisam promjenio nista osim kocnica, ulja i filtera-ma samo osnovno.

    Nova Skoda je smece zbog motora koji trese...

    Trazi iskljucivo 1.9 sdi, ako bude srece "tako dobro ide" tj TDI :), samo i samo 1.9 taman kad bi bila roze boje... :) ...

    Zadnja sjedista se obaraju i dobijes 2 sjedista sa pola tone prostora :)

    Karavan je ludilo :)

    Obavezno trazi sa sjedistem na podesavanje, jer ces imati problema pri voznji...

    U Bihacu (servis Skode) ih ima po dobroj cijeni, nemoj bjezat od sluzbenih ako ima (finu) servisnu knjigu...
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    moj otac ima Octaviu 2002, 1.9 SDI,cak mu je prije godinu i po neki taksista nudio 13k ..
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nije karavan.

    Pa od gore navedenih vjerujem da su samo francuzi udobniji od nje. Sve ostalo je "kalaja".
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nego sta je onaj gore pasat sa pika ? parobrod ? :mrgreen:
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    "Sepetar"
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Octavia je super auto,samo Octavia od 6k km je definitivno raga/kalaja/krs/kanta/smece. Za dobru Octaviu treba jedno 7,5k km mozda da naleti kakv jeftiniji primjerak al to je obavezno godina 98' i izuzetno potrosen primjerak.