Autoplin LPG

Discussion in 'Generalna diskusija' started by pac, Mar 27, 2015.

  1. pac

    pac Komšija

    Kakva su vaša iskustva sa plinom u autu i sta preporucujete da se ugradi tj. koji proizvodzac?
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Auto: Renault Laguna 2001
    Plin ugradjen u BL jos cini mi se 2006te.

    Iskustva: Na tom autu ustedi dosta na potrosnji, lakse je bilo kad je plin bio jeftiniji, sad i nije ogromna razlika. Jasno se primjeti kad se vozi na plin, primjetis da "nedostaje konja" ili kako bi to bolje stavio, uglavnom ne povuce kako treba. Auto se kvario, ali niti jedan majstor nije navodio da je uzrok toga koristenje plina. Gepek je prilicno velik tako da je mogla stati veca boca, problem je sto pumpe nemaju dovoljno jake "pumpe" da napune punu bocu, tako da ne igra plaho veliku ulogu.

    Nekad zasmrdi, na kuhana jaja, ne znam uzrok. :D

    Iskustva sa voznjom izvan BH: Po njemackoj donkle i ima LPG-a ali tamo kasnije je veoma tesko pronaci, doduse ima mapa LPG pumpi na netu tako da se njome covjek moze koristiti i najbolje planirati svoj put.

    Ovo su "basic" iskustva, nista profi jer nisam neki auto-profijas.
     
  3. pac

    pac Komšija

    Jesi na kraju riješio problem sa plinom?
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    kako nije ogromna razlika, plin 0.8 benzin 2KM. U tuzli je 0.65 zadnji put kad sam bio. Izgubi 5-10% snage.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zavisi kako se nasteluje,plin je energetski slabije gorivo od benzina i ako se namjesti da trosi isto kao i benzin onda oslabi do 10% a ako namjestis da ide isto kao i na benzin onda trosi malo vise cca 10% i to je to.

    Imaju dva razlicita sistema,sekvent i obicni.Sekvent je pametniji i bolji al zimi u strogoj loko voznji,ono ture ispod kilometra jedva stigne prebaciti sa benzina na plin pa sveukupna potrosnja trosi nesto vise benzina.

    Ja vozim na plin vec 5 god i nikad nikakvih problema. Ne bi se vise skino s plina ni za sta.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kao sto sam naveo, niti jedan majstor nije govorio da je plin uzrok tih problema, elektronika je bila u pitanju vecinom.

    @mobsterc - ne znam koliko je sad plin ali jedno vrijeme je bio drasticno skocio, kod nas je (prijedor) inace bio malo skuplji, kazem samo da je poskupio, nisam rekao da razlika i dalje nije velika. Laguna opet trosi vise plina nego benzina.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja imam LPG od kako sam kupio auto, par puta me je policija zaustavila i gnjavila što nije upisan u saobraćajnu ( legaliziran).
    Pričali su o vanrednom tehničkom i kazni od 500km ovo ono, još ima i priča da te van BiH mogu isključiti iz saobraćaja ako nemaš plin u saobraćajnoj.

    Realno od kako sam platio atest i legalizaciju plina nije me patrola niti jednom zaustavila.

    Što se tiče isplativosti ako daješ 100km mjesečno na gorivo sa plinom ćeš davati oko 60km za iste kilometre u malo manje snage. Moje auto ždere plin i otprilike za 30km prelazim 280km po trenutnoj cijeni plina od 0.80.
    Ako ugrađuješ sekvent nemaš nekih puno komplikacija osim što bih ti preporučio talijanske boce za rezervnu gumu.
    U slučaju karboratora ima caka. Ako pališ na plin sjebat ćeš isparivač za 1.5 do 2 godine. Reparacija isparivača je 80km. Moja računica da bih potrošio oko 130km na benzin kada bih 2 godine palio auto na benzin, jer kod karburatora ako upališ na benzin moraš sačekati 2 minute, isključiti dovog goriva, pustiti da se karburator isprazni (1-2 min a možeš i voziti za to vrijeme) a onda prebaciš na lpg. Ako odmah prebaciš štucat će ti auto dok ne potroši benzin u karburatoru.

    Zamjena filtera plina ti je 5 ili 10 km jednom godišnje, pred zimu.

    Ugradnja u I. Sarajevu ti je oko 700-800km bez atesta, 1200km sa atestom.
    Imaj u vidu da je u fazi realizacija zakona u FBiH da sva auta na LPG plaćaju i dodatni porez kod registracije tj 200km veću registraciju, imaj to u vidu jer ti se onda ne isplati legalizirati.


    Ako ti treba šta još, pitaj
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vec je pocelo to sa dodavanjem na registraciju i nije 200km nego 70 i koja km za vozila od 2000ccm dok je kod manjih kubikaza nesto manje.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Moj majstor kaže da je od zadnjih 20 instalacija lpg-a samo za 1 tražen atest.

    Inače čitava planeta daje popuste, smanjenje poreza za kubikaže manje od 1.3, ugrađen lpg, hibride, električna auta, jedno naš bošnjo udara porez dodatni.

    Toliko o zakonu i taksama
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa smanjio se priliv akciza od benzina u budzet, kako bi ti drugacije da isplate sebi plate.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ne gledaju to oni sa ekoloskog aspekta.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zna li neko kakva je situacija sa pravne strane u pogledu tehnicke ispravnosti vozila?
    Tipa situacija je da te zaustavi, nemas atest, posalje na vanredni tehnicki, imaju li oni na tehnickom nekog validnog osnova da proglase auto neispravnim ako ima plinsku intalaciju? Tj. da li je kod nas zakonom zabranjena prerada motora i sl.?
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U principu samo sam jednom imao taj problem, ali mi ništa nije napisao. Znam 2 osobe koje već 10 godina voze na lpg na relaciji Sarajevo-Dubrovnik i Sarajevo-Trogir bez atesta i nikad nisu imali problem.
    Fol je samo da ti "sakrije" priključak za punjenje gdje puniš gorivo. To je i bolja opcija zimi da ti ne zaledi ventil i ispusti sav plin iz boce ( meni se upravo to desilo 2x).

    Ako sipaš na promingu i hifi pogotovo ako novije auto nemoguće je provaliti plin "na oko".
    Kod mene je karburator i još kad naspem kod Mandića iza mene smrdi ko iza cisterne ( tako je drot i skonto da imam plin).

    Nije samo stvar ekološkog, nego i ekonomskog. Kad sam vozio za Italiju, u istoj svaka druga pumpa ima Lpg i doslovno je duplo jeftiniji od diesela.
    Računica je bila sljedeća Sarajevo-Venecija-Sarajevo na lpg-u 120km do tamo i nazad na plinu. S tim da je plin u Italiji oko 30% skuplji.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    U principu, nisi mi nista rekao. :D
    Vidi ti bocu od plina i provaljen si. No to nije bila poenta, nego ima li zakonskog osnova da se auto sa plinskom instalacijom proglasi tehnicki neispravnim...
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne samo neispravnim nego i opasnim.
    Član 6. tačka 2. ZOOBS-a
    Code:
    (2) Pojedinačno proizvedena, prepravljana ili u većem obimu popravljana vozila prije puštanja u saobraćaj
    moraju biti podvrgnuta certificiranju u ovlaštenoj organizaciji koja certificira vozila. 
     
  16. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ugradio prosle godine u atikeru i vec sam u velikom plusu.
    Atest odraden i upisano u saobracajnu. 1.6 16v marea, sekventni, potrosnja mozda 0.5-1 litra veca nego benzina. Jedino gdje osjetim malo pad snage je ljeti kad je klima upaljena i uzbrdica.
    (103 ks na 1.5t malo je)
    Problema nisam imao do mozda posljednje 3-4 sedmice gdje su pocela kola da se gase pri saltanju brzina (ne odrzi ler gas nego ugasi kola). Cackali jednom mapu i 7 dana sve ok, ponovo se javi problem opet srede radi ok 7-10 dana i sad sam narucen na temeljni pregled (pod garanciom je sve). Ja sumnjam na isparivac da zeza.
    Plin u Zivinicama je 0.66.
    Boca primi izmedu 30-32 litra sa cime predem otvorene izmedu 360-380. (Jucer bas rekord od 380km i imao sam jos 2 litra u rezervoaru, znaci moglo se nagurati na 400).
    Gradske oko 320.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drug ima Stila 1.6 benzin, ima atest i toroidnu bocu, a puni se pored prikljucka za benzin. Nema nikakvih problema, osim sto mu je jedno vrijeme slabije vukao a to je bilo zato sto je prerijetko vozio na benzin, koristio samo za paljenje.
     
  18. pac

    pac Komšija

    Za vlasnike auta sa plinom, koji servis/firmu možete preporuciti za ugradnju plina?
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nazalost, licno ne mogu nijednu. Ima ih par sa dosta iskustva pa sa te strane je kao ok, ali najveci problem je inicijalno stelovanje mape plina.
    Vecini je mrsko to da radi jer treba da sjedne u auto, da se voza jedno 20 minuta u raznim uslovima i na laptopu podesava mapu na licu mjesta.
    Eh to se njima ne isplati nikako, samo puste ono automatsko stelovanje i kao zavrsili, a onda sto tebi trosi puno vise, vuce slabo, izbacuje greske lambda sonde - onda 'to tako treba'. Sa proslim autom je tako bilo, sa ovim sam imao srecu da je plin ugradjen cini mi se u beogradu, nema nikakvih gresaka. Par mojih kolega je islo u Brcko kod nekog Dejana da im podesi mape, jer u ovi u sarajevu nisu htjeli/znali i tvrdili da je normalno da izbaci gresku lambda sonde.
     
  20. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ja sam ugradio u Atikeru i sto se tice servisa svaka cast, kad god sam nazvao ljudi su istog trena ponudili da dovucem auto do njih da pregledaju, u slucaju da treba ostati vozilo rado ce te njihov radnik odvuci gdje zelis.

    Jucer su kola bila citav dan kod njih zbog problema gasenja pri pustanju gasa i odvajanju mjenjaca od motora (ler, nakon 2 pokusaja sredivanja mape trazilu su da ostavim vozilo), citava instalacija je pregledana i serviser mi kaze da jedinu gresku koju njima prijavljuje nakon svih testova je problema sa motoricom ler gasa (klapna zraka) koja se zna zaprljati, jucer odmah skinem, ocistim i za sad se kola ne gase (jos je rano da budem 100% siguran).
    Na benzinu ne pravi problem posto nije osjetljiv kao plin.
    + Ko je god gledao instalaciju plina bio je zadovoljan, neka cijevi, kabla i slicni sranja da lete na sve strane, sve je uredno poredano.