Battery usage vašeg smartphone-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by kvaju, May 17, 2012.

  1. black

    black Komšija

    Mozes te notifikacije sto ti dolaze iskljuciti kad udjes u Postavke>Aplikacije>Sve>Flipboard.

    Skupi se jbg sati , posebno sto kazes ako stalno koristis fb , viber , whatsapp.Puno mi je prakticnije koristiti telefon nego se dop na kompu.
     
  2. black

    black Komšija

    Evo i od mene jedan impresivan.
    Baterija je 2600mAh a SoC je Snapdragon 400 1,4 GHz.
    WiFi je always on a lokacija ugasena.Mobilni net ne koristim ali mi je telefon bio na 3G mrezi.Cijelo jutro i sinoc sam slusao ziku sa youtube-a.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Izgurah opet 2d. Ne znam kako im se ovaj postotak racuna ali mi je skype jucer sa 30% spustio na 9% a dan prije se koristio video skype preko 30min. WiFi konstantno upalje, ekran vecinom na 100% osim pred spavanja, malo igranja, navigacija, dopisivanja itd.. ali ni blizu kao prvi put.

    Moglo je izdrzati i 3d da nije bilo ovoliko skype-a jer je prvi put bilo 5-6h on screen time sa 2d trajanja.

    [​IMG]
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    [​IMG]

    Ja ovo svoje čudo često zaboravim da treba punit :D
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zaboravis i ekran upaliti koliko vidim :D
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija

    Ekran je ukljucen,fino se vide veliki padovi u korištenju baterije,to je svako veče pola sata do sat korištenja interneta ili gledanja serija.Fazon je što meni nije ekran od pola metra pa ne troši toliko.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Fazon je sto ti je ocito sve zivo od smart opcija pogaseno pa ti mob uopste ne trosi struju kad je u dzepu.
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Na taj nacin svaki telefon moze 5-7 dana izdrzati.
     
  9. Tensai

    Tensai Komšija

    Ne razumijem kakve smart opcije,Wifi je uključen skoro cijelo vrijeme,telefon koristin sasvim normalno,nista ne gasim sto mi je bitno,niti palim što mi ne treba.Kad sam ga tek kupio visio sam na njemu i dan i noc bez prestanka pa je baterija znala po 3 dana izdržat lagano.
     
  10. igor.g

    igor.g Komšija

    ovo ovdje postalo "kod koga je duzi" :smt005
     
  11. black

    black Komšija

    Za mene je bitno da izgura cijeli , nema uopste potreba da handrim bezveze bateriju da je praznim do kraja.Kad se skroz prazni baterija grije se tokom punjenja , a toplota je najveci neprijatelj Li Ion baterija.Punjac mi je uvijek ukopcan pored kreveta tako da je nikad ne zaboravim napuniti.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tacno, najbolje je sto cesce puniti i jos bolje ne puniti nikad na 100%.
     
  13. black

    black Komšija

    Kalibracija nije potreba jer ima cip u bateriji koji je zaduzen za to.Li Po baterije su bile puno zahtjevnije za odrzavati.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Bezveze trolate Tenesai-a. Taj Huawei Y300 sto on ima sa 1700 mAh baterijom moze opusteno izgurati 3-4 dana. Ja sam sa slicnim telefonima, nesto slabijeg procesora, sa 1500 mAh baterijama znao izgurati 4-5 dana slabijeg koristenja.

    Sto se baterije tice, meni je najbitnije kada se zadesim sa 10% da dobro drzi u stand by modu i da mogu napraviti nekoliko poziva. Nije bitno da li cu je puniti svaku noć ali ako drzi dva-tri dana, onda znam da se mogu pouzdati u kriznim situacijama.

    Imao sam loših romova koji su drzali telefone po 8-12 sati pa kada imas desetak % znas da ce se ugasiti onako u djepu a da ne pricam o nekom koristenju.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Nije cilj ni pokazat kako ti baterija izdrzi 7 dana kada ne koristis telefon. Ne takmicimo se. Treba normalno koristit telefon pa postavit screenshot cisto radi reference za telefon ili custom rom. Eh sad druga je stvari ako neko koristi internet pola sata dnevno i screen mu upaljen 2h u roku od 2-3 dana, u tom slucaju mu i ne treba smartphone.
     
  16. Tensai

    Tensai Komšija

    Ma razumijem ja šta je ovdje u pitanju,ljudi se zalete,kupe telefon sa karina baterijom,a ne može im izdržati 3 sata pa moraju punit,i onda im krivo pa napadaju ljude poput mene i optužuju me kako telefon ne koristim dovoljno.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    selvin A kako ti znas kako Tensai koristi telefon ? Kao da on screen prezentuje pravo opterecenje. Igrama mozes preko 50% odvaliti baterije za manje od sat vremena. Kao da je ista potrošnja na fejsbuku i koristititi video skype u tih onscreen 2h. Ako telefoniraš cesce nego sto kucas poruke, kao ja, onscreen uopste nije aktivan tokom razgovora tako da i sa te strane onscreen ne znaci nista. Kako po on screen opterecenju mozes skontati koliko je meni iscurila baterija tokom slusanja muzike ? Moze pisati manje od 2h ..pa nije tih 2h bio samo na desktopu. Ne znam kako uopste uzimate referencu da se tokom upaljenog ekrana opterecuje jednako baterija. Pogotovo sto su osvjetljenja drugacija. Imaj na umu da je kod njega 4" ekran koji dosta manje trosi od recimo mog 5+ " ekrana. A kladim se da mu 100% jacina osvjetljenja nije ni bilzu mojih 100%.

    Odgovorno tvrdim da sa normalnim koristenjem mozes sa njegovim telefonom prebaciti 3 dana jer sam vec imao iskustva sa slicnim telefonima nekoliko puta. Druga je stvar sto se ljudi ubiše po fejsbuku i sto u te svrhe jedino i koristie telefone, ili sto vise koriste viber chat nego pozive i kada su u kući i na kafi i na poslu pa nabiju 7h on screen.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sve to stoji da ne koristi svako jednako on-screen time ali ako mu standby i idle uzmu 77% baterije a ekran 2% jasno je bez sumnje da ga koristi minimalno.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    @Nails, pa gdje pise da je screen on time (kakav screen display? :D) jedino mjerilo? Ali logicno ako je 2h upaljen u 3 dana, znaci da se telefon ne koristi. Ne govorim za Tensai-a uopste, govorim globalno pa i za tebe. Naravno da nije ista potrosnja na video skype-u i chatu, ali zato postoje ostali parametri koji kazu koliko % sta utice na bateriju. Samo kazem da nije cilj nikakvo takmicenje, vec da se cisto pokaze u nekom normalnom koristenju koliko baterija traje. Meni nije normalno koristenje ako nece imat wifi ili 3g ukljucen barem 70% vremena. Ja iskljucujem wifi kad se vozim, bezveze mi javlja da postoje dostupne mreze pa me nervira :D I znam nekad iskljucit dok spavam, mada i to rijetko. Ostatak vremena je ukljucen wifi, ili ako ga nema, onda 3G, valjda za to smartphone i sluzi.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Screen displej je onaj dobri ekran.. haha, jbg, lapsus.

    U tih dva sata mozes slusati muziku, mogu da pice torenti, nabiti sate i sate razgovora, poslati gomilu poruka, provjeriti nekoliko puta socijalne mreže itd itd. Meni to i dalje nije mjerodavno.

    Ok, slazem se po tome sto govorite ali ste nekako zapeli za ekrana sto po meni nije nikakvo mjerilo korištenja. Mislim da je najbolja referenca da korisnik napsie sta radi sa teelfonom kao sto sam ja prvi put.. nego cisto print screen pa ti gledaj u grah sta se radilo s njim.

    Eto pisao sam da mi je skype uzeo preko 20% baterije samo za jedna poziv a na slici stoji 5%. Ok, taj se procenat podjelio po nekim android procesima koji su radili u isto vrijeme i na ekran ali je mjerodavnije reci na sta ode baterija konkretnim korištenjem nego da gledaš po s. shotovima.