Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Reznor, Jan 7, 2013.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Zahvaljujuci Valveovom Steamu i nativnoj podrsci za Linux, novi Blizzardovi naslovi mogli bi se vrtiti i na Linux distribucijama. Ovo je prilika onima koji se ustrucavaju preci u potpunosti ili djelimicno (dual boot) na Linux zbog straha da nece moci igrati najnovije naslove. Ako se ovaj trend nastavi, to bi mogla uskoro biti stvar proslosti. I jos jednom da napomenem, L4D nativno na Linuxu je ostvarila vise FPS od nativne verzije na Windowsu. Ovdje mozete procitati vise ako vas zanima :D

    http://www.linuxzasve.com/blizzard-ove- ... -na-linuxu
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ma Linux ubi broj distribucija, ne zna čovjek gdje šta da krene, treba ti tutorial od tri sata samo da skontaš koju distribuciju :D

    Pazi samo ovo:

    Svaka distribucija svoju politiku vodi. Neko to naravno vidi kao prednost, ja ne.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Kao dugogodisnji korisnik Linuxa moram ti reci da u prvom imas pravo. Izmjenjas distri dok ne nadjes neku koja ce te oboriti sa stolice :D

    Danas se vecinom prvi izbor svodi na Ubuntu, mada je ta distra veci marketinski hype, nego sto sluzi za lakse upoznavanje s Linux svijetom.
    Sto se repoa tice, tu je podijeljeno misljenje. Recimo kod tog istog Ubuntua moras dodati n ppa repoa dok kod AUR, alienBOB-a i Gentoo-ovog Portage je sve na jednom mjestu. Isto je i sa SlackBuildsima. Tu je najveci broj stvari i rijetko kad ces traziti nesto van toga. Arch i Gentoo imaju jako dobar i iscrpan wiki.

    Igre su jos u testnoj fazi, ali meni radi fino na Archu Amnesia s ati fglrx (closed source) driverima. Probao sam jos i neke manje, a ono sto je posebno super su 32-bitne biblioteke (multilib) koje omogucuju pokretanje pod wine starih igara. Npr Tiberian Sun, Dune2000 i sl.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Koji bi mi distro preporucio, do sada sam više puta eksperimentisao sa linuxom, ali svaki put sa Ubuntu. Ovaj novi interface od 12-ke ja mislim, mi je katastrofa. Evo sinoć sam snimio opet ubuntu na VM Ware, eto onako, da cackam, i skontam ne radi mi na MX revolution nista osim lijevi i desni klik. Da vidim kako da to napravim, moram biti vrsni C++ programer da sredim :) wheel da mi radi :)

    Ima li neka distribucija malo više user friendly, nešto malo logičnije?
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    linux mint probaj
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Takodjer preporuka za Linux Mint. Imas sad LMDE baziran na debianu pa i njega malo pogledaj.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zadržimo se na temi, imamo već tema za distribucije. Slobodno ih oživite, i ja sam zainteresovan :)
     
  8. pac

    pac Komšija

    Ja samo cekam da se malo ozbiljnijie firme (adobe, autodesk itd) pojeve na linuxu da bi skroz presao. A ovo mi se svakako jaaaako svidja da se bilo sta komercijalno desava vezano za linux...
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Meni se komercijala bas i ne svidja ako se krene ka komercijalizaciji svega kao sto sad Ubuntu pokusava. Tako je Mandriva propala.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  10. pac

    pac Komšija

    Nisam mislio da se OS pocne placati vec da se aktiviraju npr kompanije koje su spremne da ulazu u development pojedinih aplikacije/igara itd. Mislim ko nebi zelio ili imao mogucnost vrtiti Photoshop, AutoCAD ili battlefield na linuxu...
     
  11. GW

    GW Moderator

    Koja je poenta autacada i photoshopa na linuxu?
    Da se uštedi neplaćanjem os licence?
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma


    Nebi ja zelio..
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Po meni su blender i gimp dostojne alternative PS-u

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  14. pac

    pac Komšija

    Poenta je u stabilnosti i sigurnosti OS-a.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    I velis da je Windows stabilniji i sigurniji od Linuxa?

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Ja koliko sam uspio upratiti od pocetka,pac ipak navodi linux kao stabilniji i sigurniji OS i to kao repliku na GW-ov komentar.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    My bad, sorry.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  18. pac

    pac Komšija

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Upravo tako.
     
  19. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: AW: Blizzard ove godine najavljuje naslove za Linux

    Jest, uglavnom. Zanemari Wndows XP.
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Renzor, daj kakvu preporuku za live fazon s usb-a recimo, da i ja to probam.