Cisco Certifikacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Nov 16, 2010.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Da ne radim sa Cisco opremom svaki dan, pomislio bih da sam majmun kakva pitanja bacaju na certifikacijskom ispitu.

    Uglavnom CCNA odradjen, 90%, Sad strebamo za CCNP :)

    Sto se tiche samog testa, bilo je dosta pitanja o teoriji protokola, routinga, IOSa.
    Takvi mali detalji te mogu unistiti.

    Od simulacija imao sam onu sa 5 pitanja o switchevima, znaci provjera vlana, root bridge, packet forwarding i trunk portova.
    Extended ACL gdje moras pustiti jednog hosta da pristupi web serveru, svi ostali da nemaju pristup web serveru, i da je sav ostali IP saobracaj dopusten.
    EIGRP troubleshooting, gdje je eigrp AS netacan na "novo dodatom routeru" i glavni router ne salje informaciju o /30 izmedju glavnog i novog routera.

    Edit :
    Kad skontam mogli bi krenuti skupljati informaciju o certifikacijama i ispitima sto se cisca tiche.

    Ja sam na primjer sam ucio.
    Literaturu koju sam koristio :

    Cisco CCNA Exploration 4
    Sybex.CCNA.Cisco.Certified.Network.Associate.Study.Guide.Exam.640-802.6th.Edition.Aug.2007 (pdf, pm me)
    CCNA Fast Pass od Todd Lammle

    Za simulacije sam koristio packet tracer 5 od cisca.
    Druga mogucnost je dynamips i GNS ali na zalost nije kompatibilna sa paket tracer fajlovima, pa bi sve vjezbe morali raditi od najjednostavnije konfiguracije svaki put.

    Prednost GNSa i dynamipsa je u sustini sto emulira hardware na koji mozes dici pravi IOS image. Znaci apsolutno sve funkcije tog IOSa su dostupne.

    Od stvari koje su mi najvise pomogle jedna se istice, a to su pdf fajlovi na linku ispod.
    http://packetlife.net/library/cheat-sheets/

    Ove vaznije kao IPV4 subnetting i ovaj veliki o routing protokolima sam isprintao u A3 formatu i okacio na zid dok sam ucio :)
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Dobra tema. Mogao bi nabaciti i tako neke savjete za kompletan proces certifikacije, cisto kako bi oni sto razmisljaju o upisu prvog kursa znali sta da ocekuju.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCNA iliti Cisco certified network associate je prvi stepen cisco certifikacijskog sistema. Podjeljen je u 4 semestra, gdje prva dva imaju po 11 poglavlja, dok druga dva imaju 8.

    Prvi semestar: Glavna tema ovdje je teorija umrezavanja. Znaci od OSI modela umrezavanja do ip adresa, subneta, izracunavanja subneta, kablova i dizajna mreze. Sto se ispita tiche, 100% je sigurno da ce te dobiti pitanja vezana uz OSI model, izracunavanja subneta i enkapsulacije informacije (segment, packet, frame, bit :mrgreen: ). Definitivno je vrijedno nauciti logiku iza CIDR i VLSM. Ovo ce vam uvijek dobro doci, ne samo za ispita.

    Drugi semestar: Cijeli drugi semestar se odnosi na routing i stvari oko routinga. Staticni routing, dinamicni routing sa distance vector i link state protokolima. Proci ce te kroz rip, ripv2, eigrp i ospf. Konfiguracija i troubleshooting ovih protokola je veoma vazna i jedan od njih ce zagarantovano doci u zadnjem ispitu. Onda se dublje ide u subneting, sa wildcards, summarization i supernetting.

    Treci semestar: Tema ovoga je switching i VLAN. Znaci konfiguracija, troubleshooting, VTP, STP. Ove dvije skracenice su veoma vazne, i definitivno ce doci u jednoj od formi na ispitu. Router on a stick terminologija, root bridge i nacin biranja (STP) su isto tako vrlo cesta pitanja. Meni barem je ovo uvijek bila najslabija tema :) Specificno STP.

    Cetvrti semestar: WAN. Sve je wan :) Znaci PPP, HDLC, Frame Relay, ATM i sve sto se vrti oko toga. Frame Relay je obavezan, kao i veza izmedju DLCI i PVC, ove skracenice fakat proguglajte ako vas interesuje. Uz ovo su objasnjene i Access liste i nacin filtriranja paketa u cisco routerima. Jedna od tema je i NAT, staticni, dinamicni i overload. ACL ce obavezno biti kao simulacija na ispitu, biche i pitanja o wan protokolima. Na kraju se nalazi poglavlje o wireless tehnologijama i mreznoj sigurnosti. Kljucne stvari sto se ovoga tiche su wireless standardi odnosno a b i g. Sigurnost wireless linka kroz wap i wpa i odnos izmedju ovih.

    Za konfiguraciju i troubleshooting ne preostaje vam nista nego da radite labove koji se nalaze na kraju svakog poglavlja u CCNA exploration paketu. Ako nemate prijasnjeg iskustva sa cisco opremom, preporucujem da uradite sve i jednu, ma koliko to vremena uzelo. Jedino to ce vam dati rutinu, znanje i poznavanje, da mozete nesto sami da uradite, bez ikakvih pomagala. Diagnostika kroz show i debug komande su obavezne, i biche minimalno 5 pitanja gdje ce te morati protumaciti sadrzaj istih.

    Ne zanemarujte teoriju. Razumjevanje kljucnih tema je obavezno. Pravite sami svoje definicije kroz citanje i google.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sasvim je moguce nabaviti literaturu i par programa te nastrebati za CCNA i CCNP ali ako zelite da sebi olaksate zivot i to mnogo onda zavrsite 4 pripremna semestra, a da ne govorim o voucher ispitu koji skrese cijenu zavrsnog ispita za nekih 80% koliko se sjecam :)
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja imam neke ccnp literature. Dosta u video formatu. Fali mi na primjer tshoot dio.
     
  6. Chem

    Chem Komšija

    Cbt nuggets su super stvar što se tiče učenja za cert. Jeste da im je cijena oko 500 $ (ako se dobro sjećam) ali ovo je bosna pa može i jeftinije :smt003 .

    Ako nekome treba imam i kuriklume s kojim imaš isto gradivo koje se uči,a ne moraš biti online ili pohađati nastavu.

    Čestitam na skoro položenom ispitu :)
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hajd valja, dogovoricemo se kad se nakanim da krenem uciti opet :)

    Ima li iko prestave koja oprema treba za jedan minimalan lab ?

    Kontam ovako nesto
    http://cgi.ebay.com/CISCO-3x-2620-ROUTE ... 789wt_1139

    Ali routeri mi imaju premalo flash memorije za ove malo vece IOS slike. Minimalno 32 za neke malo jache funkcije, poput crypto npr. Bas sam se nagrdio neki dan kad sam narucio 5 routera, ni jedan nije imao dovoljno flasha da podrzava IOS koji moze uspostaviti vpn tunel :)

    Ovo isto nije nesto sto mozes imati u sobi kraj kompjutera na zalost. Svi ovi 1u elementi imaju one proklete 30mm ventilatore, zvuce ko usisivac.
     
  8. Emx

    Emx Aktivista

    Nadam se da mozete podijeliti informacije o najboljem mjestu za polaganje/pohadjanje CCNA. Uslovi, vremenski koliko traje (mjeseci), opcije placanja. :)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zeleni, nekako mi je taj komplet previse jeftin :roll: koliko znam, to su stare serije uredjaja, ali mi je opet prejeftino.... je li to sigurno ispravno?
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma nije jeftin, svaki ovaj element se moze naci za 100 dolara ili manje. Uz komplet dolaze svi kablovi i to, i ti kablovi znaju biti 50ak dolara ili vishe. Tako da je ok. Evo sada sam poslao mail ovom mom junk majmunu da mi posalje ponudu za 3x 2650, 2x 2950 i 1x 3550. Trebalo bi biti overkill za ccnp barem :)
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    po meni je ovo definitivno najbolji nacin ucenja. citajuci literaturu samo, i uceci sve komande doslovno napamet, covjek se samo vise pogubi u svemu tome. s ovim rjesavas konkretne probleme, i dosta se lakse uci :)
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Komande se ne mogu nauciti, ako ne koristis nesto duze vrijeme, izadje iz glave za cas. Ja sam uzeo CCNA prvi put 2003. 2008 sam poceo raditi sa velikim mrezama i jedva sam se sjetio kako doci do konfiguracije interfejsa, kamo li sta drugo :) Za sve ostalo postoji "?" :)
     
  13. monK

    monK Komšija

    Koliko smisla ima ići na ovo ako nije završen ETF? Ili početi programiranje na it-akademiji, primjerice?

    Jebi ga, dugo imam ovu ideju, ali sam pokušao slijediti svoju profesiju koja je zbog svega i svačega u potpuno k*=$*)... a s njom i ja... Savjeti, sugestije... kritike... i to... plz.
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ako se vidis u tim vodama, i imas neko odredjeno predznanje, definitivno ti nece skoditi. Ovo je poprilicno "usmjereno", ali zato naucis konkretnu primjenu koja ce ti sigurno dobro doci ako budes ciljao na neki posao u tim mreznim vodama. Koja ti je profesija sad? :)
     
  15. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ima i te kako smisla :D Ja sam nakon medrese, i par godina hodžanskih marifetluka :D Na CCNA, doduše nisam završio stao na 3. semestru počele CISCO specific nauka i bilo mi dosadno, doklegod je bilo globalno znanje gurao sam i upijao kao sundžer.

    Evo jedne stranice koja je meni pravooo pomogla. Objašnjenja su fenomenalna.
    http://www.firewall.cx/
     
  16. monK

    monK Komšija

    U posljednje 3 godine lektor/korektor u listu godine u svijetu 1992. godine, i jednom od "eminentna" 2 sedmičnika u BiH. Ne dao Bog nikome takav usud više.
    Usput sam nekakvo polupiskaralo.
    Radio dugo sa računarima.
     
  17. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Neces nista ni izgubiti ako krenes sa nekom od knjiga i programcica, spomenuto je par stvari u prvom postu, pa vidi da li se snalazis. Ako vidis da fino ide i da ne osjetis kao da ti fali neka pozadina uci polahko, pa eventualno odluci da li da ides samo na ispit ili da pohadjas i te semstre. Ako osjetis da stuca i da ti fali dosta pozadine, da gubis dosta vremena na neke obicne stvari, onda malo i to nauci/ponovi.
    Hvala Bogu sad ima resursa more na internetu i sve se moze nauciti. ocw.mit.edu ti nudi predobre stvari, tako da uz internet od kuce mozes nauciti skoro pa sve. Fakultet definitivno dobro dodje i olaksa dosta stvari, ali da je neophodan, nije.
     
  18. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Pozdrav raja!U zadnje vrijeme sam se zainteresovao za ovaj ccna,pa sam se malo raspitujem oko toga(cisto informativno),sta otprilike taj test sadrzi,tj iz cega se sastoji?Znam da imaju dva semsestra(ili grijesim?),pa et osim neke teorije i zadataka da li jos sta taj test ukljucuje?P.S sam bi ucio za ispit(ko et malo nesto znam oko toga),i da packet tracer napravio sam neku finu mrezicu pa et smije se i pogledati heeh.
    http://pokit.org/get/?8bef83f75c278c205 ... 9c2e18.jpg
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Dobra ti mreza, jesi postavio routing da mozes pingat s jedne strane na drugu ;)

    Kao sto sam napisao u prvoj poruci, uvijek imaju dvije simulacije, i onda obavezno moras znati sadrzaj CCNA explorationa. Sva su pitanja odgovorena tu :)
    Nadji testove na netu, i radi radi radi. Uvijek ce doci jedna switch simulacija, i jedan routing protokol.
     
  20. user071

    user071 Novi član

    Gdje polagati ili ici na predavanja? Ima onaj cced sto azuriraju stranicu svake prestupne godine.. A ima i neka akaedemija u zenici...

    Pozz