Cooler za i5 6600k

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by sgtPepper, Dec 16, 2016.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Raja,

    Uzeo sam gore navedeni procesor i malo sam se preračunao, tek nakon kupovine sam shvatio da ne dolazi sa hladnjakom. Koji je neki best buy hladnjak do nekih 50ak KM ?
     
  2. nikolamo

    nikolamo Novi član

    Hyper 212 EVO ti je oko 70KM na piku. Mislim da se ispod toga ne isplati uzimati ništa. Provjeri da li ti po visini može stati u kućište, da ne bude opet: tek nakon kupovine sam skontao da mi ne može stati u kućište.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hoces clockat?
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Pa mislim da je grijeh imati 6600k a ne clockati ga :D Opet, neću se zajebavati sa naponima puno, dovoljno mi je da bude na nekih 4,2 ghz i to je to ...
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Onda moras se jos malo pruzit.
     
  6. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Jbg, izgleda da cu morati. Gledam ovih nekih Noctua ima polovnih, ne cine mi se loše ...
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Odlučio sam se uzeti Cooler Master Hyper 212 evo, zna li ko gdje se ima najjeftinije u Sarajevu uzeti ? Vidim da je otprilike 80ak KM, mozda negdje ima malo jeftinije.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Uni expert je nekad dok sam ja s tim backao bio zastupnik za CM i imao dobre cijene pa provjeri.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  10. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Uzeo sam na kraju CM 212 Evo LED. CPU ide na stabilnih 4,6 ghz, max temperature u loadu oko 72C, napon 1,28 (mislim da se jos moze spustiti). S obzirom da nisam odavno ni sastavljao PC niti overclockao, da li je normalno da u loadu napon skoci prvo na 1.296, pa 1,312 a u biosu je nastelan na 1,28 ?

    Edit : Malo sam se igrao i smanjio sam napon n1 1,27 i napon u loadu je varirao sa 1,28 na 1,296, međtuim nije mi stabilno bilo (prekine na oko 80% cinebencha). Nakon toga sam smanjio mnozitelj na 45 sa naponom od 1,27, rezultat je bio 4,5 ghz ali napon u loadu da ne prelazi 1,3 i stabilan rad. Mislim da je ovo sasvim alright score i da sam dobio fin primjer procesora. Mogao bi ovaj procesor ici komotno preko 4,6 ali necu da idem preko 1,3 bez obzira sto se komotno moze ići. Cca 30% veća frekvencija sa naponom ispod 1,3 ... not bad kako vidim :)
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    To se zove Load Line calibration,tj kompenzira za pad Vcore pod opterecenjem CPU-a.
    Dok nisu to izmislili prije kada bi opteretio CPU Vcore bi padao ispod one vrijednosti postavljene u BIOS-u, sada sa LLC ploca automatski dodaje (kompenzira) napon da bi bio oko one vrijednosti postavljene u BIOSU.
    Sto jaca postavka LLC-a to ce vise da dodaje (pa i da prebaci postavljenu vrijednost Vcore u BIOS-u). Tako da ako ti prelazi Vcore koji zelis onda smanji LLC (ili malo smanji Vcore) u BIOSU da ti vrijednost u LOAD-u bude otprilike ona koju zelis.
     
  12. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da, da, uvjerio sam se upravo sad u to. Sto u biosu spustam napon, taj load line calibration takodje postaje manji u loadu. Uglavnom, napon je trenutno na 1,23 u biosu, vcore pod optrecenjem ne predje 1,26 i imam stabilnih 4500mhz sa temperaturama u loadu od max 65/66 C. Nista više mi i ne treba.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo ti jedan savjet, koristi aida64/intel xtu za stress test, batali one heatere.
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ma fercera za sada sve. Baš sam rendao nešto u blenderu, pola sata bez problema. Neku cpu-heavy igru instalirati, ako nema crasha to je to :D