DayZ

Discussion in 'Igre i konzole' started by Beeblebrox, Jul 24, 2012.

  1. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Kad neće niko drugi da otvori topic (a može bit i da ne igra puno ljudi sa foruma), moram se ja nakaniti. Mada neću puno trubiti o modu, ko zna zna, ko ne zna - Arma 2 mod, zombiji, drugi igrači, apsolutna sloboda. I neoptimizovanost, barem kod mene - čim prismrdim Chernou, framerate opada ispod 20, u Chernou i na 10ak frejmova. U manjim naseljima i po šumama/livadama je bolje, oko 30ak, ako imam sreće nekad i 40.

    Dakle, zanima me kako se drugim forumašima vrti igra? Ima li ko kakvih savjeta za optimizaciju? Mijenjao sam postavke, ali bez velikih/skoro ikakvih rezultata (AA disabled i AA Very High mi pravi razliku u 1-2 frejma, ako i toliko, Postprocessing sam isključio, ostalo mi isto tako ne pravi nikakvu primjetnu razliku, od tekstura, sjena pa do object detailsa), a promijenio sam i onu max-frame liniju u conf fajlovima (upute ovdje). Ili mi je procesor neadekvatan za Armu 2/DayZ (Core2Duo 3GHz)? Grafička i RAM bi trebali biti i više nego dovoljni (4GB, GTX 560Ti).
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako ti je CPU zakucan na 100% onda znas zasto imas manjak slika mada bi ta karta trebala biti vise nego dovoljna zajedn s a tim procesorom. Takodjer mi je poznata ta prica oko arme i ne-optimizacije. Probao sam onu free verziju i isto se jedva teglji.
     
  3. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Evo sad nađoh thread na DayZ forumu, izgleda da treba ganjati servere koji se često restartuju, jer igra ne uklanja nepotrebne objekte:
    Link

    Probaću da uletim kasnije na neki drugi server, pa da vidim je li FPS u Chernou imalo bolji od prokletih 10-15 na koliko je bio kad sam se odlogovao prošli put.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Razlog zašto je prijatelj odustao od kupovine ArmA II, a ujedno onda i ja s njim, jeste upravo ta neoptimizovanost. Njemu se isto vukla, i on odustane od kupovine, tako da ja nisam ni pokušavao. Nadat je se nekom dobrom stand-alone klijentu.
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

  6. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Taj tekst sam baš bookmarkovao neki dan, sve se kanim da ga pročitam, mada sam do sad pročitao nekoliko pravo dobrih DayZ priča :D
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Podijeli ih sa nama :)
     
  8. rijads

    rijads Aktivista

    Ja nisam imao problema sa dropanjem frame-rate kada udjem u gradove (2x2.53 core2duo, 4gb, gtx560ti), mada nisam bas previse vremena proveo igrajuci ovu igru, i moram priznati da je dosadna, ako nemate skim igrati, previse hodanja, malo akcije, dobra survival igra, ali mi se takodje nesvidja otkako su patchali mod da nedobijes oruzije na pocetku, a najvise me nervira friendly fire (za neke igrace je ovo pozitivno sto sam ja naveo), npr daleko vise mi se svidja igra zomboid...
    I davati ove pare samo radi jednog moda se ne isplati, cak ni kad je bila na snizenju, arma 2 je odlicna igra, i ima mnogo drugih modova, kampanja itd itd, definitivno je vrijedna svoje cijene, ali samo radi jednog moda davati ove pare, ne vrijedi.
     
  9. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Mora li se imati original Arma 2 za ovo ?
     
  10. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Moraš imati Arma 2 + Operation Arrowhead (iliti Arma 2 Combined Operations). Mada ima i opcija da uzmeš samo Operation Arrowhead pa ga instaliraš preko besplatne verzije Arme 2 (ali onda imaš neka ograničenja u grafici ako se ne varam, provjeri svakako na oficijelnom wikiju pod sekcijom o instalaciji).

    A to što su makli oružje je meni zanimljivo, pošto mi se skoro uvijek zadesi da prvo nađem sjekiru, pa tek onda kasnije nešto od vatrenog oružja :D

    @Ahmet - joj, budem, ali ću se morati prvo nakaniti da izrovim linkove :D
     
  11. rijads

    rijads Aktivista

    nemoras imati original... Ali preko virtuelne lan mreze igra je bugged, nemozes spasiti char-a, niti igrati sa istim izmedju servera, i skoro svi serveri imaju prevelik ping, nikako se ne isplati niti probati igrati na ovaj nacin.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma


    Ovdje nema friendly fire, jer i nemaš prijatelja u igri. Svi se bore za opstanak. Survival of the fittest. Sasvim jednostavno. Igra je radi tog i popularna. Da je to samo puko ubijanje zombija, ne bi se ni pričalo o njom. U svakom slučaju, igra očito nije za tebe.
     
  13. rijads

    rijads Aktivista

    Ocito se nisi sprijateljio nikada sa nekim u igri, proveo neko vrijeme igrajuci sa njim, i onda te on rokne kada mu vise ne trebas (ovo smatram friendly fire-om)... I grijesis, igra jeste za mene, jer sam je igrao mnogo prije ovog moda, ako si htio reci mod nije za mene, onda si upravu, drugi survival zanrovi mi se vise svidjaju od ovog fps-a.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Tema je DayZ ne ArmA 2, tako da kad kažem igra zna se na šta se odnosi. Što se tiče FF, to ti i govorim. U igri ne možeš nikog smatrat frendom, osim ako si stvarno nekog prijatelja doveo da igra s tobom. Tako da ostaje ona da igra nije za tebe ;)
     
  15. rijads

    rijads Aktivista

    'si siguran da mu mozes vjerovat ? :D
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zavisi koga smatraš jaranom :D
     
  17. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    U onom finom tekstu do kojeg linkah gore se prica malo i o tome, zapravo je i tema o odredjednoj grupi koji su jedni od rijetkih ljudi kojima se moze vjerovati u igri, koji dodju pomoci i sl.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Najprecijenjeniji mod ikad :D Nek se potrude pa urade igru na ovaj fazon i moglo bi se igrati s tim da ja nikad ne bih igrao nesto sto ima perma-death, a online se igra. Malo laga i pade sve u vodu, isto kao i sa Diablo 3.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Hostao sam 2 servera 2 mjeseca za dayz, bilo je fino dok nisu ukinuli oruzja na spawnu :D
     
  20. Beeblebrox

    Beeblebrox Aktivista

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018