Elektrotehnicki fakultet Tuzla

Discussion in 'Generalna diskusija' started by intuitiv, Dec 2, 2009.

  1. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Imam par pitanja,pa ako neko moze dati pametan odgovor bio bi mu zahvalan.
    Posto im je internet stranice jako lose urajena nema nikakvih informacija.Moze li mi neko reci,jel to dobar fakultet,a pri tome mislim na smjer informatika.Dali neko od clanova foruma studira na ETF Tuzla.Ako jest volio bi da malo objasni kako je s placanjima,koliko kosta upisnina,i ostale informacije...
    Hvala unaprijed
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Tema prebacena u odgovarajuci podforum.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ja ti za ETF u Sarajevu mogu reci da ga zaobidjes u sirokom luku :) Evo kod mene na poslu ima kamara tzv. izenjera a niko ne zna sijalice zavrnut i rade poslove koje moze raditi djete na nivou osnovnog obrazovanja. Nadam se da je Tuzla nesto bolja, mada je to sve u pet deka. Kao glavna mana ETF-a je pre pre malo prakse, a previse nekakve teorije i matematike. Raja koju poznajem a zavrsila je informaticki smjer je vise bila samouka i vec imala pred znanje (C++, graficki programi), tako da kazu da na faxu i nisu bog zna sta usavrsili.
    Ja sam licno napustio ETF zbog smaranja sa glupostima samo da bi pojedini profesori imali posla i drzali predmete koji su po meni suvisni. Sve se na informatici dotice (programiranje, arhitekture racunara, grafika) ali po meni samo povrsno, ne ide se u neko pravo istrazivanje i specijalizacije konkretno za neku stvar.
    Godina paralelnog studija u Sarajevu je bila koliko se sjecam 1800 KM, ne znam koliko je sad, ako budes imao srece i uletis u redovne onda je upis 200 KM.
    Iz iskustva poznanika u Tuzli je ETF "laksi", ne znam sad kakva je situacija s bolonjom, ali ima slucajeva da su bjezali odavde u Tuzlu radi lakseg polaganja ispita.
    To je bilo samo moje misljenje, nadam se da ti je okvirno nesto pomoglo. Javit ce se sigurno diplomci sa ETF-a, ima ih na forumu :D
     
  4. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Imam dosta prijatelja koji idu na ETF Sarajevo.I oni mi savjetuju da ne upisujem u Sarajevu ETF,kazu previse ima teorije,previse matematike koja je preteska.Kazu mi "upisi sta bilo,upisi masinstvo",ali kad za nesto volju nemam onda se to ne moze ni uciti,kad covjek za nesto nije zainteresovan.Primljen sam ove godine na ETF Sarajevo,al nazalost kao paralelni student,a na pet godina koliko studij traje nakupi se velika cifra.A upisnina paralelnog odnosno (samofinansirajuceg studenta) je i dalje 1800 km.I iz tog razloga sam odlucio da pauziram ovu godinu.
    Kakvo je stanje u Tuzli s tim upisninama.Jel i kod njih primaju redovne i paralelne,ako jesu zna li ko,kolike su cijene.
     
  5. intuitiv

    intuitiv Novi član

    A sta si radio kad si napustio ETF.Jesi upisao neki drugi fakulet ?
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Poceo raditi :)
    Sad ganjam neki privatni fakultet, cisto zbog papira ne zbog znanja, jer sam vidio da je danas najvazniji papir novcanice € :D bio ti doktor, magistar ili zanatlija :D
     
  7. neko

    neko Aktivista

    mislim da ce se ovo opet pretvoriti u raspravu o tome da li je etf u sarajevu dobar ili losh...ja sam na fit-u (druga godina), meni je poprilicno dobro, ali i oni imaju fula i fula...pocevsi od toga da imam sociologiju, koja mi oduzima vrijeme, do toga da sam polozio arhitekturu kompjuterskih sistema a da nisam skontao ni sta znaci naslov, a kamoli sta drugo. vhdl kod sam ucio tek tako, za par primjera da znam. dosta predmeta su u stvari neki vidovi kurseva i to se ni meni nekad ne svidja, ali kao sto rekoste, najvaznije je imati diplomu, a ostalo cemo lahko, jer je vecini najvaznije da moze da zaradi. moj savjet je da upises ono sto ti mislis da ti je ok, a ne ono sto drugi misle. ja sam tako uradio i u startu halalio 1500KM za prvu godinu na fit-u, ali se nisam pokajao ni sekunde.

    pozdrav i NHF :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Upis za redovne studente je 100KM po semestru, za vlastite potrebe, kako ti zoves paralelne, je jos + 750. Znaci godisnje 1700KM. Imaju neki uslovi za prelazak u redovne, ali nisam siguran, to se skoro nesto mijenjalo.
    Prima se mislim 30 redovnih + 15 za vlastite potrebe po odsjeku. Ukupno 90 + 45. Bolonja je sad dosta laksa od "normalnog studiranja". Znaci nema vise onih usmenih iz matematika, zbog kojih su neki obnavljali drugu godinu po 4-5 i vise puta :D Kad sam ja bio prva godina nama je bila nekako najlaksa fizika, sad bolonjcima je najteza, iako se jedino taj predmet nije mijenjao jer je on vec dugo "po bolonji". To ti govori koliko je spusten kriterij na ostalim predmetima.
    O predmetima mozes vidjeti na stranici faxa, planu i programu itd.
    http://www.fe.untz.ba/web/index.php?pag ... i-noviplan ili ovdje http://www.fe.untz.ba/nastava/

    Slazem se sa XFactorom da je dosta teorije, ali lagano se to uvezuje kako prelazis u sljedece godine, mozda je prerano odustao :) Naravno da se nece ici u neko istrazivanje i specijaliziranje samo za jednu stvar, za to ides na postdiplomski ako hoces da se specijaliziras na faxu :) Nijedan ovakav fax te nece nauciti onome sto ces ti raditi u zivotu, bilo bi stvarno preopsirno da je takav plan i program. Fax je tu da ti da osnovu, a ti pored toga se bavi onome sto te zanima i trazi se u toj oblasti.
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Kad sam ja tek upisao, po starom sistemu, htio sam taj fax zbog njegovog naziva, odnosno struke koju volim i cime se bavim. Odem na cas elektronike i tamo mi prica o nekakvoj termodinamici i fizici uglavnom, i pitam ja profu kad cemo raditi konkretne stvari iz elektronike, tranzistore, semikonduktore, kaze to cemo spominjati na trecoj godini. Pa reko zasto se zove onda predmet elektronika, kaze ne znam pitaj dekana :D
    Sad po bolonji na prvoj godini se odmah rade poluprovodnici iz elektronike, eto to je za pohvalu :D
    Ja sam jos u drugom srednje pravio uredjaje, u prvom lemio ko veliki, posto su telekomunikacije u pitanju, obisao sve centrale, splajsovao opticke kablove, mjerio slabljenja, radio racunarske mreze i sta sve nisam. Na faksu moras magistarski upisati da te stvari radis izgleda :D
    Previse je povrsno, nisam sad mislio da se usko specijalizuje na faksu recimo mobilna telefonija ili samo c++, ali brate ako imas na predmetu grafika Mayu ili max daj brate da uradimo nesto kompleksno, a ne da se preleti eto samo tako.
    Kod nas se izgleda na faksu sve eto uci kampanjski, povrsi ono za ocjenu, niko ne radi sa studentima da znaju to i za 20 godina. Nego ako hoces da ucis da znas onda se to mora mimo faxa :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Kod nas je elektronika na drugoj, Osnovi elektronike i Analogna integrisana elektronika. Diode, tranzistori, operaciona pojačala, timeri, trigeri, filteri, ad konvertori itd. A na trecoj su digitalni sklopovi rade u Logickim i sekvencijalnim strukturama. To sto je bilo o termodinamici i fizici uglavnom je bio uvod u poluprovodnike, i mi smo to radili prije nego sto smo dosli do dioda kao poluprovodnickih elemenata. Glupo bi bilo npr. radit diode, dat da spajaju prave sklopove, ako zapravo ne znaju ni kako dioda radi ni sta se desava. Jest da ti to u praksi vise-manje nece trebat, ali o tom po tom :)
    A i drugo je to sto ti poredis, nema tog fakulteta koji ce ti pruzit to znanje sto si ti stekao praksom, barem ne kod nas.
    Pa dobro vecina predmeta je povezana, tako da od tog kampanjskog nemas nista, jedino ako ces ucit jedno te isto 5-6 puta.
    A ta zadnja recenica je ona moja zadnja recenica iz prethodnog posta :)
    Imam jednog jarana koji je zavrsio FIT koji je neko maloprije spomenuo, i ja sam mislio da su oni vise okrenuti prema praksi i da vise nauce na fakultetu stvari koji ce im pomoci u poslu, ali i on je potvrdio da mu je fax dao samo neku osnovu, jer poslom kojim se sada bavi (programiranjem) morao je raditi samostalno pored faxa jer to sto su oni radili nije mu bilo ni blizu dovoljno, a 3 godine su imali programiranje iz raznih predmeta.
    Imamo i mi prvo Osnovi programiranja, Objektno orijentisano programiraje, Algoritme i strukture podataka, Windows programiranje, i u 4. god cini mi se ce bit Razvoj softvera (mozda sam sta i izostavio), ali opet to sto cemo naucit ce bit osnova da znas o cemu se radi kad se prihvatis ozbiljnog posla. Tako nam je kako nam je :)
     
  11. vnm_

    vnm_ Komšija

    ne uci ti se teorija a govore ti da upises masinstvo. mislim da sam u prva 4 semestra imao 2 ili 3 predmeta (od 25) koja nisu mrtva teorija i racun. :)
     
  12. mahalas

    mahalas Novi član

    Slazem se takodjer da treba biti vise prakticnog rada i primjera, ali isto tako treba i odredena podloga u teoriji.
    Isto tako mislim da se neke prakticne stvari kao sto ti kazes vec se rade u srednjoj skoli, ali onda s druge strane nisu svi zavrsili srednje tehnicke skole, pa se i tu malo mora napraviti balans. Takodjer, gore stoji na predavanju iz elektronike se spominje termodinamika i fizika, i onda kazes kasnije da to spada u povrsne stvari. Po meni nije to toliko povrsno, ali to vjerovatno zavisi kako ko smatra sta je povrsno. Znam ja da bi napravio npr. Grecov spoj ne traba ti uopste da znas nista oko npr. potencijalnih barijera i slicnih stvari iz kvantne fizike, ali zar nije fakultet zato da se udje malo dublje? Po meni se 4 diode mogu komotno zalemiti i u osnovnoj skoli. Drugo sto su kod nas neke stvari nisu sistemski rijeseni, pa npr. da bi razumio neke stvari iz oblasti poluprovodnika, trebas imati i odredeno znanje iz vise matematike, ali to naravno ne posjedujes kad slusas taj predmet, i onda to ispada sve ispreturano i kako sto bi neki rekli nigdje veze. Pogledaj malo plan i program univerziteta izvan BiH, pa ces vidjeti dosta slicnosti, samo sto je to malo bolje poslozeno, i profesori se non-stop usavrsavaju za razliku od ovih u BiH, cast izuzetcima.
     
  13. BoLa

    BoLa Aktivista

    Eto ja sam zavrsio ETF u sarajevu prije 2,5g. Cim sam zavrsio poceo radit kod privatnika kao programer bez problema(a zna se da privatnik ne benda previse papire. Da se razumjemo nisam imao radnog iskustva ali sam volio programiranje i radio sve seminarske i sranja sam). Nakon godinu i nesta rada, presao na bolje mjesto kao software developer, opet bez problema, plata velika poso dobar.

    Nije to to fakulteta nego do ljudi. Ako dodje tokmak koji prepise 99% ispita naravno da nece znat taman da zavrsi MIT ....

    Tako da generaliziranje kako ETF Sarajevo ne valja jer ti imas nekolko inzinjera koji ne znaju ti je pogresno i ne vidim nikakvu razliku izmedju ETF Sarajevo, ETF Tuzla. Isto sranje drugo pakovanje.
     
  14. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ja koliko sam upoznat ali doduse na fakultetima drustvenih nauka, praktican rad pocinje tek u 2 godini mastera i to u oblasti za koju se odlucis specijalizirat.
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    nadam se da se kreator teme nece ljutiti sto cu ovdje postaviti par pitanja nevezanih za ETF.

    Ima li ko iskustva sa studiranjem engleskom u sarajevu,valjda bi taj fax trebao biti na filozofskom.koliko studenata primaju,koliko se placa skolovanje,tezina upisa te studiranja,isplati li se to studirat i tako te stvari.izborni predmeti kako se biraju,ako se uopste biraju?
     
  16. Esh

    Esh HWB

    What he said.
     
  17. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Mozes mi odprilike objasniti,kakve studente tamo primaju ?.Mislim kakav treba da budes da te primi u redovni studij pa da placam 100km.
    Jer ja sam ove godine na ETF Sarajevo,se prijavio i jbg kad sam u srednjoj skoli sve shvacao kao za**banciju,nisam gledao kako da mi budu ocjene.Mislim imam ja fin prosjek,al nije kakav se trazi na ETF Sarajevo,oni traze sve peticare.A ja nisam takav.Al zato kad je prijemni dosao,ja sam pokazao da znam matematiku pa sam prijemni polozio,i primili me kao paralenog.Sad mene zanima,dali bi ja mogao doci u Tuzlu na ETF zakucat prijemni,i da me oni redovno prime ???...
     
  18. intuitiv

    intuitiv Novi član

    Zanima me jedna stvar,na tvome post_u.Posto je svima poznato,da u nas u Bih,vlada korupcija,mito,stele.Jel se moguce,tako kako ti kazes,s fakultetom lako zaposliti,chim zavrsis ?,Jesi li ti imao stelu ? Mada ja mislim,da to sto se tice stele,i guranja za poslove,se misli na one studente koje zavrse ekonomiju i pravo,a za tehnicke fakultete,ja mislim da je se lako zaposliti.Al ipak me zanima i misljenje drugih

    ps:slobodno reci,niko te ne zna :smt003
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Programer je najtrazeniji posao u drzavi. Ne treba ti fakultet da bi se zaposlio ako si dobar ;)
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Nije tajna da se ponekad otvaraju konkursi za popunjena radna mjesta i da postoje razne malverzacije prilikom procesa intervjua, medjutim, ako posjedujes skill koji se navodi kao minimum na odredjenom oglasu za posao, imas velike sanse za upad, pod uslovom da se ne prijavi neko ko ima veci skill od tebe ili kvalifikacije, mada ni to nekad ne mora biti presudno zbog "cijene" takvog radnika. Ponavljam, skill matters, no moras biti uporan, prijaviti se na desetak mjesta, otici na intervju, a ne misliti da cete nekon nakon odbrane diplomskog cekat na izlazu da potpises ugovor (mada ima i takvih primjera).

    Usput, jedna recenica za popravku raspolozenja. Jedan blizak kolega je postavio oglas za posao na radno mjesto web dizajnera te izmedju ostalog kao neke zahtjeve naveo poznavanje neophodnih alata, odnosno reference nekih prijasnjih radova. Desetak kandidata mu nisu poslali neku web stranicu ili logotip sto su dizajnirali, vec vlastitu fotografiju visoke rezolucije iako se to ovim oglasom nije trazilo :D