Elta MT cable net in the Tuzla town

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ColdFire, Jul 17, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Recimo buraz u SLO prema čitavoj državi ima 5ms na optici, dok prema Njemačkoj ima 20ms. To je samo pokazatelj stanja mreze u državi.
     
  2. zdici

    zdici Aktivista

    koristi li tko TXTV kablovska + Internet paket od 33 KM mjesecno ??
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Cisto sumnjam da ima 5ms, ali je svejedno opet optika. Prema Njemackoj je njemu kao meni prema Sarajevu, sto se svede na isto.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nadam se da mi neko može pomoći oko rješavanja slijedeće problematike. Naime, u zadnje vrijeme mi je TV katastrofa, internet od samog početka nije bio neka sreća, ali to se i može tolerisati nekako.

    Kad kažem katastrofa - pod tim ne mislim da nemam baš nikako slike, ali je kvalitet prijema prilično loš. No, neki kanali uopšte nisu užitak za gledanje.
    Imam u kući dva Smarta, u dnevnoj sobi gdje boravim je 37" Samsung, a u sestrinoj sobi 32" Panasonic Viera. Kod nje na Panasonicu recimo nema nikako slike na MTV Adria i VH1. Nađe on njih, nekad slika i bude, ali slika se pojavi na par sekundi i onda nestane i pojavi se poruka Usluga nije dostupna. Nađe on i gotovo sve kanale. Neki SD kanali su super, onih nekoliko HD isto super, neki imaju smetnje (pojavljuju se artefakti oni), a neki su skroz zatamnjeni tj. Usluga nije dostupna (pod kojim ne mislim one erotske sadržaje, to mi je po defaultu zatamnjeno :D )
    Kada idem recimo ručno setovanje frekvencije, na frekvenciji gdje su dotični MTV i VH1 mi kaže kvalitet 99%. Na Samsungu ima slike na tim kanalima.

    Ima, dakle, par godina kako imam kablovsku. Monteri su razveli sami kablove, kojih ima 3 - 1 za modem, 2 za TV, tako da su sva mjesta na razvodniku popunjena. Nakon toga je otac to ukopao u zidove da ne bi bili pod nogama, tako da što se tiče micanja kablova - toga apsolutno nije bilo.

    Pa da vas pitam u čemu može biti problem. Odradio sam automatsko skeniranje više puta i često ponovo setovao kanale, jer je moguće da i oni nešto čačkaju, uvode itd.
    Da li kablove treba mijenjati? Može li biti da taj razvodnik nije najbolji? Sve bih ja to nekad uradio, ali možda uzrok ne leži u kablovima, koje valja sad sve počupati iz zidova i zamijeniti. I na kraju, u stanu sam, ne živim u kući, tako da je dužina kablova do svake sobe nekih 5m.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sestra na stupinama ima Eltu i isti problemi. Zvali montere ali oni dolazili u vrijeme kada nema nikoga u stanu. Poslije pola godine patnje promijenili su im resiver i ono kablo sto ide iz zida u TV. I dalje imaju problema ali manje, bas kada dotaknes to kablo vidis promjenu slike na TV-u.
    Iskreno nema tu napretka dok nepredjes na MojuTV, samo što Telecom neće pojedincima uvesti nego mora većina stanara u ulazu podnijeti zahtjev.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala na odgovoru, upravo se nešto i krene dešavati kad pomjerim kabl. U nekoj poziciji mogu poboljšati/pogoršati sliku, ali ništa bitnije se ne promjeni.
    Evo upravo sam odradio ponovno skeniranje na Samsungu. Nađe mi 153 digitalna kanala od 155 (sad i ovdje fali MTV i VH1, kada ručno pretražim tu frekvenciju sa postavkama sa njihove stranice, ne nađe ništa), 2 radio kanala i od analognih nađe jedan manje od onih koji su na listi. Dakle, fale mi 2 digitalna, 3 radio i 1 analogni. O kvaliteti slike se posebno ima diskutovati.

    Što se tiče mojaTV, imao sam je u probnoj fazi. Ima jedan komšija to u zgradi već, on radi u telekomu pa je ugrađivao, ali sam tad prešao na kablovsku isključivo zbog flat interneta, ali i zbog toga što se slika na mojaTV zamrzavala (Motorola STB).
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moraš uzeti u obzir da Elta nije bas cista posla, fakticki krade signale i prodaje ih, nešto kao card shareing. Svako malo će se mijenjati kanali, jedan dodje a drugi nestane, kako uspiju ukrasti koju frekvenciju. Kvalitet slike je odraz i njihove opreme.
    Sto se tice mojaTV, na početku su imali problema sa tim zamrzavanjem, sada je dosta bolja situacija. Ja sam sebi uštedio dosta zezancije.
    Imaš i TotalTV ali oni u kuće idu preko satelitske antene, neznam kako je u stanovima.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Znam da je Elta imala nekad problema i da i dan danas nešto mulja (ko ona sabotaža što je bila zimus :D )

    Tražim neku alternativu bar što se tiče TV-a i to većinom zbog ukućana, jer ne gledam previše TV, pa eto taj TotalTV možda dobro dođe, jer tanjir već imam.
    U svakom slučaju moram još istražiti alternative.
    Hvala puno na info.