Final Fantasy - općenito

Discussion in 'Igre i konzole' started by nenji_avero, Nov 18, 2016.

  1. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Mislim da jedan od najvećih serijala svih vremena - Final Fantasy - zaslužuje posebnu temu, kroz koju možemo da se informišemo, zabavimo i raspravljamo o divnom svijetu koji je davne 1987. godine stvorio Hironobu Sakaguchi

    U međuvremenu je ova franšiza postala nešto puno više od "igrice", pa zahvaljujući Squaresoftu/Square-Enixu imamo bezbroj svjetova u kojima smo živjeli i likova s kojima smo se borili i družili.
    Štaviše, postoje i MMO Final Fantasy igre, a od kojih je vrijedno spomenuti FFXI - prvi MMO koji je prošao onako dosta "skromno", te Final Fantasy XIV: A Realm Reborn - potpuna obnova prvobitnog (propalog) FFXIV, koja uskoro treba da dobije svoju drugu ekspanziju - Stormblood

    Već od prve igre iz 1987. godine, Final Fantasy je privukao pažnju i osvojio srca mnogih gamera, a do danas je izašlo petnaest Final Fantasy naslova, od koji neki (FFVII, FFX, FFXIII) imaju i nastavke (sequel), prequel i/ili spin-off.
    Zahvaljujući dubokoj enciklopediji likova, bića, oružja i lokacija - Final Fantasy služi i kao dobra podloga za spin off Kingdom Hearts.


    Osim igara, postoje i FF filmovi - FF Spirits Within, FF7 Advent Children (nastavak priče iz FF7 igre), FFXV Kingslaive; te druge video objave poput FF: Legend of the Crystals anime, Last Order: FF7 anime, FF: Unlimited anime serija, Brotherhood:FFXV Web Anime.


    Da bi stvari bile još zanimljivije, postoje naznake, pa čak i izjave Squareovih uposlenika, da se priče i svijetovi iz nekih igara (i dodatnih sadržaja) preklapaju - te da će nekad u budućnosti to biti oficijelno povezano. Ovo je vrlo značajno, jer je Final Fantasy dugo značio za "ona igra što je svaki nastavak priča-za-sebe".



    Kroz godine, Final Fantasy je imao velikih uspjeha, ali i poneki promašaj. Međutim, ono što je uvijek krasilo sve Final Fantasy igre su odlična grafika, fantastične priče i zanimljivi likovi, dok je muzika iz ovih igara kroz godine postavila sasvim nove standarde u gaming industriji.




    Eto, tema otvorena, a mi smo tu da pričamo o Cloudu, Squallu, Lightning i ostaloj raji :smt006





    PS: S obzirom da je Final Fantasy uglavnom konzolaška igra (PS), stavio sam temu u ovu kategoriju. Mislim da je ok da pričamo i o PC izdanjima, da se ne pravi posebna tema.
     
  2. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja sam igrao prvo 8cu pa onda 7cu, i to je igra koju želim ostaviti u sjećanju kao čarobna igra i nikad je više pokrenuti :)
    Igrao sam na ps, još se sjecam 8ce mislim da je na 10cdova bila, a ja klinac, jedva staru nagovorio za lovu.

    Nemogu reći koja je bolja, obje su super, nekad kad djeca porastu, i malo imao više vremena, kupit ću sebi konzolu opet, i poprelaziti ovih igara mali milijon što sam preskočio.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  3. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Dok djeca odrastu, biće još jedan remake FF7 i FF8, pa ćeš igrati i ti s njima - sa još boljom grafikom :D
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni FF nije FF bez turn-based borbe. Borba u FF13 je totalno smece, sve automatizovano, nigdje taktike nit napetosti.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Devetka mi je daleko najbolja, pa XII. Najradije bih zaboravio XIII, crna ovca u serijalu :D
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sedmicu su pokvarili Chibi likovi a osmicu Junction/Draw battle sistem, ali svejedno su odlične igre i dan-danas. Igranje FFVII samo mjesec dana nakon EU premijere mi je bilo možda i najbolje gaming iskustvo.
    XII odlična isto tako, dok su mi X i XIII schrott. :D

    Btw, kakvih crnih 10 cd-ova, FFVIII ima "samo" 4 diska.
     
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Meni je Turn-based također najbolji sistem borbe za ove igre
    Final Fantasy 7 je meni na prvom mjestu u srcu, a odmah za njom drugo mjesto zauzimaju FF8 i FF12
    Final Fantasy 9 me nekako nije osvojio. Istina, uspio sam ga odigrati tek iz šestog ili sedmog pokušaja, jer sam imao neki bug na CD-u (pirat, pa jbg) koji me je sprječavao da dođem do kraja prvog CD-a, tako da je tek original igra "proradila".


    Neću reći najmrži, ali najmanje drag Final Fantasy do sad mi je FFX-2.

    Final Fantasy 13, 13-2 i Lightning Returns (koji trenutno igram, ali je na pauzi) su mi okej igre, ali ni blizu nekadašnjoj slavi FF titlova


    Je li iko imao priliku malo zaigrati FFXV? Kakvi su dojmovi?
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Re: RE: Re: Final Fantasy - općenito

    Neznam, meni je ostalo u glavi mnogo više CD-ova, i mnogo velika cijena ono kao klincu, golemo da je 4 ako je 4, aj potvrdi još netko ovo

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Golemo, tnx.

    Meni isto sta je ostalo u sjećanju kao super je muzika iz ff serijala, ova mi je bila jedna od dražih

    https://youtu.be/HxSOPvFL2xk

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam izgleda jedini kojem je najbolja devetka :D
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni je FF8 intro vrh, kad se sjetim koliko sam se divio grafici, a muzika je savrsenstvo

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    FFX odlična, FFX-2 ni blizu. Igrao sam i 13 i nije mi se dopala.
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Re: RE: Re: Final Fantasy - općenito

    Evo ti iz moje kolekcije, da ti potvrdim.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Imao sam original Final Fantasy 7, install CD + 3 game CDa
    I tako "posudim" sestrinom jaranu i CDove više nikad nisam vidio. Njih bih i prežalio, ali originalni box nikad :(


    Ko su vam najdraži likovi i da li imate neki poseban razlog? :)
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pa na slici iznad je originalni FF VII, 3 game CD-a + demo disc, ne install.

    Ma box kao box, jedino ako si imao long box što je veoma cijenjeno i skupo trenutno u retro svijetu.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    PC verzije su imale dodatni install disk.
    Btw, Squall i Tidus najgori protagonisti Final Fantasy serijala. :D
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Je li ono Tidus u X? Daleko najgori. Ta igra mi je bila jako draga kad je tek izasla i skoro je odigram, mogu reci da sam sebi pokvario sjecanje na nju :D XII sam igrao skoro opet i daleko je zrelija igra. Devetka je nenadjebiva tho

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Jel ono u XII onaj mrsavi pesko glavni lik? Ako jest to ta I nju sam igrao, sistem levelovanja mi se nije svidjao. Negdje sam na pola igre izgubio interes.
     
  20. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Igram sada Final Fantasy XIV: A Realm Reborn... Mogu reći da je ovo prvi MMORPG koji mi leži.
    Najviše zbog toga što se može igrati solo, nisam obavezan imati party i poznanike da bih igrao priču, obavljao questove itd.

    Dodatni plus: Cross-class. Može čo'ek sve klase imati na jednom liku (ako sam dobro shvatio), samo trenira i ćao