FX-8120 overclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by adsubzero, Dec 13, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Al evo recimo stavim 1.46V, a iskljucim llc, bice oko 1.42 idle a 1.35/1.36 load, mozda bi bilo stabilno al zar to ne bi bilo previse za idle?

    EDIT: ja ne znam stvarno sta je ovo, ali konacno su voltaze pod kontrolom. Nemam pojma sta sam uradio drugacije nego prije, ali sad je stavljen 4.3GHz (2 jezgre iskljucene), llc on, stavio voltazu na offset +0.0125, na idle voltaza 1.34, pod opterecenjem 1.368 izgleda konstantno.
    Occt evo vec 20 minuta vrti temperature core 52, socket 69. Izgleda da komp ove voltaze stima kako mu je cejf.
    Danas sam isto ovako stavio llc on, +0.00625V a on mi narikta idle 1.36, load 1.4.
    Nista drugo ne mogu nego se nasmijati :lol:
    Imam jos fore, temperature su dovoljno niske (plus sto cu staviti bolju pastu), tako da bi OC mogao ici i vise, samo da me posluze naponi kako treba. :D
    Mislio sam minimum 30 minuta vrtiti OCCT, pa cu onda odraditi memory & cache benchmark u aida64, pa da malo uporedim kakva je situacija.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sweet spot :D

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Haha, dobar :D

    Nista evo samo da stavim slikicu da vidite kakva je situacija (mozda to nikog ne interesuje, al tema je u overclock & benchmark forumu). :p
    BTW, jesu li sve ove ostale voltaze u aida64 normalne?

    [​IMG]

    [​IMG]

    L3 latencija mi je jedina drasticno porasla sa 27ns na 40ns.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    za pocetak posjeti ovaj link http://www.overclock.net/t/1348623/amd- ... otherboard
    za nastavak pocni citat postove od drugih korisnika (da si citao uzeo bi bolju plocu a i skontao bi neke stvari dosad)

    posto vidim klokas a nisi ni pastu stavio nemoj dzaba
    ovo ti je step 0


    vidi koji ti je bios na ploci mislim da je zadnji 250x nest

    evo ti neki tips od mene mada sam ja noob


    znaci u biosu ai tweaker tab
    nakon sto vidis da je 20 mnozitelj stabilan ides za 0.5 vise kad krene bit nestabilan onda dodaj 0.01 voltaze ono sa + gledaj da nadjes do 1.35 max ghz

    auto
    cpu ratio 20
    turbo off
    memory default vrijednost izaberi kao i latencije ostavi na auto
    cpu nb i ht default
    cpu-pcie spread i epu disable
    cpu load i nb load llc auto oboje

    u cpu configuration
    cnq off
    c1e off
    svm off
    c6 off
    hpc off
    apm off
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Za pocetak bios je 2301, dakle predzadnji.
    Znam kako staviti pastu i promijenio sam prije dva dana, medjutim slabije je kvalitete, zato sam narucio bolju.
    Tu temu sam pratio na overclock.net, citao sam i na ovom forumu i zakljucio sam da je ova ploca najbolja sa 970 chipsetom, bolja od GA-970A-UD3, iako ima manji broj faza (jer su kvalitetnije).
    Nisam htio ici na 990x jer mi se ne isplati, a nista kvalitetnije faze ne bih dobio, jedino podrsku za sli/cf.
    Nisam naisao na internetu da je iko imao problema sa ovom plocom prilikom overclocka (osim sa vdroopom slicno kao kod mene), dok je ova UD3 imala problema.
    Mislim da znam zasto sam sada dobio stabilne napone, na defaultu NB je radio na 2200MHz, a HTT na 2400MHz, pa je vjerovatno to izazvalo probleme, tako da sam stavio oboje na 2400.
    Ova ploca je solidan overclocker, pod uslovom da se ima dobro hladjenje, ali naravno ne ocekujem da obaram neke rekorde.
    Vjeruj mi da sam dosta vremena proveo citajuci na internetu i istrazujuci o ovome i zakljucio sam iako mi ne bi bio problem dodati 10KM za GA-970A-UD3P, da je ovo ipak bolja ploca.
    Eto sad kad sam uspio rijesiti ovaj problem sa naponima, pokusat cu da vidim koji mi je limit za ovu plocu, naravno necu pretjerivati ni sa naponima ni frekvencijom.
    Hvala svima koji su pomogli i tebi Mujka, samo moram jos malo istraziti vezano za taj HPC jer sam vidio da se na dosta mjesta spominje da bi trebao biti ukljucen.
    Volio bih ako jos neko imaj ovaj procesor da postavi svoje rezultate u overclocku, cisto da mogu porediti. :D
     
  6. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Za svaki slučaj instaliraj asusov software za monitoring (kako se već zove, trebao bi doći uz matičnu), pogledaj je l' daje ista očitanja.
    Jest da to ne bi trebao biti problem sa novijim pločama, ali nikad ne znaš. Bilo je situacija gdje samo njihov software pokazuje stvarnu voltažu.
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    E hvala, to sam zaboravio, pogledat cu :)

    EDIT: apsolutno iste vrijednosti pokazuje kao i ostali programi. :)
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    ta ploča 100% ima problem sa llc imam istu takvu
    ja sam problem riješio tako sto sam isključio llc
    koju pastu imaš? koji cooler
    onaj occt deri po sat vremena sa 16threadova
    recimo meni SAD komp radi sa ovim cool and quiet i u biosu napon pokazuje da je 1.5 a cim je kakavo normalno opterećenje spadne na tu negdje oko 1.4
    znaci sad testiram ovaj FSB ovrrclocking sa turbom i mogu ti rec da nije los

    ovo za llc sam lično testiro nikad mi nije stabilan komp bio niti na 3,8 4 niti 4.2 SAD bez llc mislim da bi radio na 4,5 sam da ga mogu ogladit a da nebude knap
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Cisto zbog poredjenja moj A10-7850K sa iskljucenom iGPU na auto-standard-voltazi od 1.4V jedva daje stabilno 4.2GHz bez OC memorije i kroz multi, NB mogu dici sa 1700 na 1900 (2000 se rusi), a memoriska propusnost je katastrofa u odnosu na Pentium G860. Naravno da moze bolje, nisam se ni potrudio, ali mislim da je opet daleko slabiji od tvog.

    Druze imas pravo fine rezultate i predlazem da se takmicimo malo, sto ce ti isti za poredjenje :D

    Tvoj zadnji OC od 4.3 GHz (2400/2400) sto te brine latencija L3 i moj 2600K 8)

    Evo da te krene malo (4.8 GHz na Asus Crosshair V Formula) i jos par finih sitnica o tvom procesoru ;
    http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2 ... -review/12
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hah, i ja bih mogao s tom maticnom od 500KM. :D
    Probao sam memoriju OC, ali ne da 1866MHz nikako, ni sa 11-11-11 latencijama, tako da steta.
    Uglavnom nek stoji zasad na 4.3GHz x 6, stabilno je, cak i sa CnQ ukljucenim. :D
    Za sad sam zadovoljan, neko stoji tako makar dok ne stigne nova pasta i vent, iako i sad imam dosta lufta za dalji OC.
    A na Cinebench R15 sam osvojio mizernih 483 boda u multithread testu, a nisam pokusavao na x8 tako da ne znam kako bi to bilo. :D
     
  11. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pa haj kreni benchti Pioniru sa oba ta CPU APU i 2600K
     
  12. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Evo kako HyperX Blue radi Oc-an sa 1600 na 2133 na 10-11-10-30 CR1 1.65V taj tvoj Beast bi to trebao isto moći

    [​IMG]
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa dobro moguce da je i los primjerak, ali jesi li 100% siguran da je to stabilno, kako si testirao?
    Ja znam da sam pokusavao dici malo brzinu i odmah je padao na occt testu. :/
     
  14. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Drug to sam prije radio occt i linX AVX i prime95 sad mi to nije bitno jer nijedna igra ili neki software nemože to postiči što ovi stress testovi rade , neruši se u igrama i u ostalom radu meni dovoljno
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma jest ima i to smisla, al opet se moze desiti da nekad srusi u igri ili bezveze na desktopu, a ako vec radim nesto, da odradim kako treba. :D
     
  16. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Evo još slika sa bencha i stresa LinX-om 1h 30min

    Stres test LinX na 4.5GHz i sva dostupna memorija 99%
    [​IMG]

    Cinebench 11.5
    [​IMG]
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Brate ekstra postignuce 5.2GHz, al zar ti nije malo previsoka voltaza? Cini mi se da sam negdje procitao da je to bas na granici sigurnog rada procesora.
     
  18. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Može još biti da je jedan modul memorije loš, ja sam imao nekad 2x2 gdje je jedan bio loš i isto nije moglo preko 1866 u paru, pa sam testiro jedan po jedan sa memtesom u DOS-u gdje je jedan pado na testu na višim MHz dok je drugi prolazi na tim istim latencijama
     
  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Konacno se nesto desava :smt005

    OK, nadam se da cu danas nesto napraviti.

    Treba nam neki bench za igre i Heaven Benchmark.