1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pored predstavljenog i odkljucanog Pentium G3258 predstavljeni su nasljednici K serije i5 i i7.
    Gledam po internetu i svi su uzbudjeni vise nago iz vremena kada je Michael Jackson napravio novu pjesmu i sl :D
    Posebno uzbudjenje vlada zbog i7-4790K koji radi na 4.0 GHz i ima turbo do 4.4 GHz.

    Pitam se zasto se Intel odlucio napraviti procesor sa tako visokom frekfencijom ako je 4770K "toliko" dobar :smt017

    Imam osjecaj da Intel u mnogome kopira AMD ili ima i obratnih situacija, ali padne mi mrak na oci posebno kada se sjetim FX-9590.
    U zadnje vrijeme sam gledao neke stvari, npr video koji je napravio nas drug KingT, a koji je mjerio potrosnju u W sistema sa dvije 7950 kartice i klokanim 2500K na 550W napojnoj.
    Pored toga sam gledao Linusa kako testira potrosnju sistema i govori momak kako je najbolje kada sistem ima napojnu tek toliko da pokrije sistem (dakle kao KingT sa svojoj 550-kom), nego li kada imate na tom istom PC-u 1000W ili jace napajanje.
    U oba slucaja sam upratio (nisam nasao FX-9590 ili 4790K) kako u sistemu najvise trosi GPU.

    Interesantno je i to ko je prvi poceo sa proizvodnjom iGPU u procesoru ?!
    AMD A4-3300 Llano Dual-Core 2.5GHz Socket FM1 65W Desktop APU (CPU + GPU) with DirectX 11 Graphic AMD Radeon HD 6410D = August 30, 2011 vs Intel Pentium G620 (DX10).

    http://www.youtube.com/watch?v=SSO7gdQd2ak - KingT video
    http://www.youtube.com/watch?v=iKk2_1u26tg#t=541 Linus
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

  3. black

    black Komšija

    Re: Odg: Intel Haswell

    [​IMG]
    Jede malu djecu :D , steta sto niko nije uspio iznad 4.4GHz overclockirati.
    5820K bi bio dobar izbor da je DDR4 i X99 jeftiniji , ovako je 4790K daleko isplatljiviji.
     
  4. black

    black Komšija

  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Vrijedi čekati da neko od prijatelja ili poznanika ovo donese iz USA. Mada bih čekao mITX ploče i sve stavio u Corsair 250D.
     
  6. black

    black Komšija

    Je li kod tebe mITX kuciste?
    Koje su prednosti u odnosu na obicni mid tower?
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod mene je mATX, ali sam u međuvremenu skontao da mi je bilo bolje ići na još manji format. Prednost je što ne stoji na podu i ne skuplja prašinu, ljepše izgleda, nema praznog prostora i nepotrebnih otvora za ventilatore. Svaki ćošak je maksimalno iskorišten. Srećom su prošla vremena kad je ITX format bio samo za HTPC.
    Ali mislim da će se tek dogodine u prodaji pojaviti ITX X99 ploče.
     
  8. black

    black Komšija

    Ima dobra ponuda za ITX X79 , Shuttle XPC SX79R5 za 250 €.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    [​IMG]

    http://wccftech.com/intel-launch-broadw ... 5-skylake/

     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Skylake i iz razloga sto ce dotad i DDR4 bit mainstream.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    i7 5960X sa 1850 otisao na 2100 KM. Dolare, bas ti hvala.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  14. black

    black Komšija

    Evo "lovim" miniITX plocu vec danima ali nigdje nema osim par ploca za 200 KM.
    Sad sam naletio na AsRock H81M-ITX za 148 KM u UniExpertu :D
    Ima li neko da bi prodao mozda plocu ili da zna gdje ima neka bolja za slicne pare ( do 180 KM ) ?
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zna li neko koliko su tačni senzori za temperaturu na pločama? Konačno sam kompletirao PC, ali dvije jezgre u 5820K tokom Prime95 (Small FFTs) pokazuju da su više od 10°toplije od ostale četiri. Skidao sam cooler i termalnu pastu tri puta i svaki put isto. Možda je malo slabiji primjerak procesora, nemam pojma, al' četvrti put ga sigurno neću rastavljati. :)
    U idle-u sve normala, 28-30° na svim jezgrama.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa sigurno treba odraditi delidding pa promijeniti fabricku pastu. Inace temperature su tacnije u loadu nego u idle.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Haswell-E se ne može delidovati, jezgra je zalemljena za IHS iznutra.
    Doduše tako je samo u stress testovima, inače je manje u igrama.
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    U loadu kod mene na 4930K razlika izmedju najhladnije i najtoplije jezgre je 10C, u idle je razlika 7C, tako da senzori nisu bas tacni tj ne pokazuju priblizno istu vrijednost izmedju jezgara.

    Nije do paste jednostavno takvi su senzori.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Thx za info. Kontam da će biti malo bolje kada "zategnem" napon pošto sam stavio u bios-u 4Ghz Auto OC, pa ga stress testovi dignu više nego što treba. Bitno mi je da u igrama i tokom enkodiranja ne prelazi 55-60°.
     
  20. p4ja

    p4ja Komšija

    Cime ti hladis svoj i koliki ti je napon na tom proc?