Intel Ivy Bridge procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Sep 17, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Malo sam ispao iz fazona, jel meduza pojela ajkulu :smt005 , pa nisam siguran sta vidim pod opcijom temperatura.

    Uglavnom sam to procitao evo sad, toplo je sa 23,9c sobne temp, ASRock Extreme Tuning Utility (mislim da cita isto kao bios), pa sada koja je i cega je temp. nisam siguran !??

    Koristio sam Cooler Master HTK-002 pastu i bilo mi puno, noctua pasta je bolja.

    Mehanizam stock coolera je fuj :D

    Nemoj vrtiti prime95, sad za sad...
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    evo stavio sam oglas za pastu..u sobi mi je inace pretoplo(vec sada), uspio sam spustiti napon negdje otpr od 1.000v do 1.100v vise naginje prema ovome drugom,temperature su cca 40 stepeni..
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Na koliko rpm radi taj hladnjak ?

    Zakucaj ga 100% non-stop.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto bi ga zakucavo u idle na 100% da bruji bezveze. Jedino podesi agresivniji fan profil u biosu, ako ima.
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    ja sam jos novi u ovome svemu,ovo mi je prva konfa koju sam bas skroz sam sklopio..nikad se nisam peglao sa q9550 konfom,temp bile odlicne 4god koliko vec iako je samo jednom i to kad je kupljen cpu pasta nanijeta...

    40 stepeni sa ovom lijevom pastom i ovim stock coolerom..

    izgleda da mi jedna noga od coolera nije ok,pogledacu jos jednom..pa cu vidjeti..
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Gledam na netu tutorijale za delid ovih novijih procesora. Najbolja je metoda 'vice' tj. škrip. Mene sad buni da li je npr. mx-2 pasta dovoljno da se nanese na sam čip ili treba liquid ultra pastu koristiti? Problem je šta će držati IHS za sam čip kada se skine ono ljepilo tj. silikon?

    @aNaToMiC ! mislim da ti kuler nije nalegnuo kako treba. Najlakše je stock kuler na intel postaviti dok ploča nije ubačena u kućište, na taj način znaš da su one nožice sjele kako treba.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa skoro isto mu dodje ako je visoka temp proca :D

    Stock hladnjaci su PWM i onako rade bezveze sa jacim procesorom...neka proba jedno i drugo.

    Kod mene je zakucan, vise mi smeta kada tako cesto ubrza/uspori :D
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa valjda sam socket, tj. ona poluga. Meni je baš nejasno kako neko od poznatih brendova nije napravio barem po jedan cooler namjenski za delidovane procesore, znači da se stavlja direktno na die.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ako su ranije procesori imali kontakt sa ihs-om, a nema kod zadnjih 2-3 generacija, mozda ima veze sa iGPU :|
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zato sto su nize temperature sa ihsom nego bez ili su iste. A drzat ce ga okvir koji drzi cpu i kad nije skinut ihs, a kasnije ce ga dodatno drzati i kuler :D
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sumnjam, Intel je odlučio na tome da štedi jer je lemljenje daleko skuplje od (loše) paste.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa najbolje bi bilo liquid ultra, ali i mx2 je miljama ispred stock paste. Uglavnom koliko sam vidio liquid ultra vs mx2 do nekih 5-6 stepeni u korist ultra.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da to je jasno, ali manje su temperature kada skines ihs ocistis intelovu pastu pa stavis bolju i vratis ihs nego da ides direkt kulerom na jezgre.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ispravka u vezi ove liquid ultra, ona je u istom rangu kao mx2 ili mx4 ali liquid pro je puno bolja. Evo jedan video poredjenja

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @dmr jesi ti delidovao svoj cpu? Ja moram još malo skupit muda da to uradim :D iako su mi temp ok, vjerujem dok stigne mx-2 da će ići bar 4-5 stepeni niže.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam i necu zbog garancije, a ne vjerujem da bih izvukao veci klok samo nize temperature. Na srecu nisam dobio tako los primjerak inace bih davno :)
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kakve su ti temp? Voltaža itd?
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    voltaza 1,3V temperature u igrama 60-65C max, prime ne gledam :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Tako je i kod mene, voltaža 1,288V, jezgre ispod 65. Mada ići će to bolje sa novom pastom siguran sam. Probaj avx prime ode hladno i na 80 :D

    Rekao sam mu već ta pasta koju je uzeo value v1 je smeće teško. Ona siva pasta od CM što dođe uz njihove kulere je mnogo bolja.