Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Posjedujem AMD Phenom x4 955 BE (drzim ga na 3.2 gHz) .
    Zanima me vase misljenje pri odabiru adekvatnog coolera za ovaj procesor ..
    U obzir bi dosao cooler koji ne proizvodi mnogo buke (poput plastike koja dodje - stock coolera -.-) ,a da s njim mogu izvrsit solidan overclock gore navedenog procesora - bar na 3.7-3.8gHz .

    Dvoumim (troumim xD) se izmedju ovih coolera :
    -SCYTHE Samurai "ZZ" 3 CPU Cooler SCSMZ-2000 - malo stariji , nije za overclocka to je sigurno ali cijena mu je na nivou - 45 KM
    (http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=429)

    -SCYTHE Katana 3 CPU Cooler SCKTN-3000 - sve u svemu ovaj je po meni najbolji izbor , interesuje me vase misljenje za ovaj cooler i kakve ste rezultate postigli s njim - 45 KM
    (http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=428)

    -SCYTHE "SHURIKEN Rev.B " CPU Cooler SCSK-1100 - koristi li ga iko od vas , ako da napisite vase misljenje za njega - uglavnom po specifikacijama veoma je tih , ne pise da je za AM3 socket , ali je pomenut AM2+ ~50 KM
    (http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=427)


    Ako imate neku preporuku za drugi cooler , pisite .. cijena do 50 KM !
    Bitno mi je vase misljenje , kontao sam katanu ali sam citao na raznim mjestima da je bucan .
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Cooler Master CPU Cooler Hyper TX3 39,00 KM

    http://ue.ba/

    Najbolje je to što možeš nakačiti još jedna ventilator i dobiješ još bolje performanse. Kažu da je do 50KM ovaj najbolji. Jedino me interesuje gdje nabaviti još jedan takav vent pošto sa coolerom dođe samo 1, ovaj je mislim 92mm.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Apsolutno djelim tvoje misljenje.. :smt002

    Za 40KM nema dalje, a i dobro obavlja posao..

    A za ventove pogledaj u UE ja sam kod njih uzimao vent za Hyper 212 kada mi je prvi riknuo..
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    TX3 nije bolji od Katane 3. Ali je svejedno dobra kupnja za tih 39KM.
     
  5. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    TX3 je extra tih .. pohvalno , a pise i da je dobar za solidan overclock . Uglavnom hvale ga mnogi ..
    Ne znam dal' da uzmem katanu 3 ili TX3 , katanu sam davno zacrtao ali i ovaj TX3 uopste nije los .. zapravo tisi je .
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja da sam na tvom mjesto pruzio bi se 15km preko buzeta i kupio Hyper 212+ to je ipak cooler iz vise klase,koristi 120mm vent i to ti garantuje tisinu i pod max opterecenjem dok ce ti ovi 92mm biti tihi u idleu dok ce u loadu opasno da sviraju,imao sam AC freezer u svoje vrijeme sa 92mm.Znam sta pricam. :wink:
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da Hyper 212+ je mnogo bolji izbor,bolje performanse i tisi zbog veceg venta..

    Ja imam Hyper 212 rev.1 iz 2008 i sluzi me i danas,drzi ovaj Q9550 @ 4GHz i 1.31V na 61C u P95 / 70C u IBT-u..

    A 212+ je cak i malo bolji od 212 jer ima HDT bazu..

    Apsolutno vrijedi dodatnih 15KM..
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U tom slučaju definitivno se isplati dati još 15KM i uzeti 212+ a dobro je to što se može nakačiti još jedna 12-ka radi boljeg hlađenja. Problem može biti glomaznost. Moram i ja sebi kakav bolji cooler nabaviti dolazi ljeto jbg ali ću prvo izmjeriti može li stati radi RAM-a i ostalog.

    Dimenzije:

    [​IMG]
     
  9. extibo

    extibo Komšija

    Jos jedan glas za Hyper 212+.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jos jedan :) cooler rastura za te pare.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  11. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ja sam takođe bio primoran ovoga ljeta da kupim sebi bolji hladnjak, nakon 20-tak pročitanih recenzija, bio sam u dilemi između Mugena 2 i Hyper 212+. Međutim na kraju sam se odllučio za Hyper 212+ jer ima bolji omjer cijene i performansi, a ne čupa matičnu iz kućišta od težine. :mrgreen:
    Naručio sam sebi kuler i čekam da dođe (za 2-3 dana), čim ga instaliram podijeliću svoje iskustvo sa vama.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mugen je u svakom pogledu bolji hladnjak od pomenutog hypera, bez obzira da li je fokus na performanse ili tisinu. 870 grama uopste nije kriticna masa da se navodi u kontekstu da ce iscupati maticnu. Ovo naravno ne znaci da je 212+ los hladnjak, naprotiv.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ima li neko link za test Mugen2 vs Hyper 212+ ??

    EDIT: nasao sam ovaj roundup coolera na Tom'sHW.. KLIKNI OVDJE

    Prema njihovim rezultatima sa OCnim i7 870 @ 4GHz ,1.38V Mugen 2 rev.B je 6C hladniji od CM Hyper 212+.. KLIKNI OVDJE

    Kod nas Mugen 2 rev.B kosta 83KM a CM Hyper 212+ 65KM (mp cijene u IT shopovima)..
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Testirao sam ja iz prve ruke oba hladnjaka. Doduse ne direktnom usporedbom, ali Ninja 2 je bio ukljucen u oba testa. Mugen 2 je poprilicno efikaniji hladnjak od Ninje, dok je Ninja nesto bolji od Hypera. Kako rekoh, Hyper je jos uvijek odlican hladnjak, i po ovoj cijeni mozda i bolja kupovina kad se sve sabere, ali je Mugen svakako bolji hladnjak. Dok je jos bio po onoj staroj cijeni (72KM), nije mu bilo konkurencije na trzistu. Usput, i trenutno imam Mugen kuci, dok je Hyper u masini na poslu.
     
  15. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Aman ni 20 KM razlike izmedju dva coolera, tako da je Mugen preporuka, apsolutno bolji cooler. S mugnenom ces sigurno imati bolje performanse em ce to sve biti dosta tise, govorim ti iz iskustva jer sam imao i mugena i hypera na phenomu II ;)

    Hyper je takodjer extra cooler, best buy, ali mislim da nije neka pljacka dodati tu cvaju za mugena. Kako god okrenes nema fule ni sa jednim ni sa drugim ;)
     
  16. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ma gotovo je sad, naručio sam već čekam samo da dođe kuler. Usput napravio sam kućište iznova sa izvrsnim hlađenjem 3x140 mm scyte 500 rpm, ventilatora + 3x120 mm i jako je tiho, prvi razlog zašto sam se odlučio za Hyper 212+ zato što je po većini recenzija jako tih, dok je ovaj stock cooler ko brusilica, problem nije bio u zimskim danima, ali sada kada je ljeto sve preko 2000 rpm para uši.
    nakon što dobijem ovaj Hyper imam još neke preinake manje vrste da uradim i kućište je gotovo.

    Usput da vas pitam čini mi se da sam negdje naletio na netu, na takmičenje u costume kućištima, da li je neko od vas malo bolje informisan po tom pitanju? Mislio sam da prijavim ovo svoje, hvala unaprijed. :D
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  18. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    TX3 sam kupio , najbolji izbor do 50 km po meni .
    Nije mi se dalo rasipat na mugen 2 , ne treba mi nesto specijalno .. samo da ga moze drzat na 3.2 i na blazem OC-u. (3.5-3.6)
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nek je sa srecom hladnjak i bice i on ok al nismo ti ni sugerisali mugen nego TX-ovog starijeg brata 212+ koji definitivno vrijedi 15km prekoracenja budzeta.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @Razer daj reci kakve su temp u idlu, loadu na kojim frekvencijama, kakva je ambijentalna itd u poređenju sa stock?