Kako ograničiti promet u lokalnoj mreži po uređajima?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Dec 9, 2015.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Zna li ko kako da limitiram bandwith na pojedinim uređajima na lan mreži?

    Kad je jedan telefon nakačen na wifi, nemoguće je igrati na kompu. TD-W8901G.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Najbolje pogledaj podržava li router Tomato firmware.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Mislim da ne podržava. Ima li još neka alternativa?
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tri su najbolja i najpoznatija projekta: DD-WRT, OpenWRT, i Tomato. Ako ne podržava nijedan od navedenih, onda jedino preusmjeriti portove preko nekih sporih proxy servera (ako i to može per-port osnovi).
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma i kad postoji QOS na bazi MAC adrese, i to frcera tu i tamo, posebno kad je torrent u pitanju. Kucni routeri imaju ogranicen CPU i to ih jebe.
    Dok god taj paket udje u router, mora se proslijediti dalje, ha nat, ha routing ha fw pravilo. Dok god ti njega ne mozes ukinut na ulaznom portu, nemas nista od toga :)
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    mene opet onaj telekomov ruter poceo nervirati...naime,kada stavim torrent na desktopu da skida i smanjim brzinu na recimo 200 Kbps,opet mi steka i zablokira net na tabletu ...ovo nekada steka a nekada ne steka,isto kao sto nekada kada pokrenem torrent i na dekstopu nece da otvara stranice,iako sam stavio malu brzinu skidanja a adsl je 5 Mbps
    glupost
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Trebaš podesit torrent i smanjit upload na max 2KB's
    I smanjit broj konekcija na 20tak
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta ce to pomoc? Nema nista bez postenog routera gdje mozes podesit bandwidth i prioritet.
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Dajte mi preporučite kakav ruter pristojne cijene koji ima bandwith control. Ne trebam neke zvjerke, čisto za kucnu upotrebu 2-3 telefona i normalno igranje. Ovaj tplink ću otresti o zid.
     
  10. zalizani

    zalizani Aktivista

    http://www.olx.ba/artikal/19309710/tp-link-tl-wr1043nd/
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Šta misliš o ASUS RT-N56U?
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Hoće li biti problema sto ću dovesti internet do rutera preko onog sranja od modema u prvom postu?
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Naručio RT-N56U pa ćemo da vidimo hoće li ista poboljšati.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kakva je ovo mašina, lag nula na igrama. Istovremeno youtube, torrenti i svaštara na ostalim uređajima. :mrgreen:
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Kako si to spojio i koja je cijena bila
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Našao polovan za 80KM, u Sarajevu po radnjama se kreću oko 220KM.

    Štekno ga na jedan od LAN portova TPLinka iz prvog posta i to je to. Prosto ne mogu da vjerujem na čemu sam ja do sada radio.
    Ovaj Asus istovremeno šiba 2 mreže, na 2.4ghz jednostavne radnje i surfanje, na 5ghz video streaming i DLNA server.
    Igranje stavio na priority. Lag na igrama odličan. Ruter ima 2 usb porta na koji možete šteknuti printer, hdd i sl.
    Torrente skida na taj disk i kad su računari ugašeni. Ima neki AIradar koji usmjerava snopove signala ka uređajima tako da je bilo
    gdje u kući max signal.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moja greška, nisam dobro pročitao da si uzeo N56U, Tomato je za AC56U.
    Ja neki dan flešovao 3.0 verziju na EA6700 i nemam riječi kako dobro radi. Treba se samo naviknuti na (bolji) interfejs i gomilu opcija.