Kako ograničiti promet u lokalnoj mreži po uređajima?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Dec 9, 2015.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci ovo je prilicno stroj od rutera,ali sta bi na kraju sa ogranicavanjen bandwidtha po lan portovima?

    Ja u kuci imam dva kompa,smarttv,tri smartphonea i tablet i kad djeca zauzmu kompove i nakace se na youtube ovi ostali uredjaji se prilicno pate.

    Bas bih volio router gdje bi mogao ograniciti bandwidth,ono bas da jednostavno "kazem" lan port2 3mbit, lan port3 3mbit i kraj price. I to jos bi bolje bilo ako se moze samo ograniciti brzina interneta a da kompovi izmedju sebe komuniciraju maks brzinom jer komp mi je server multimedije koju gledam na tv-u.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    moja preporuka je definitivno neki mikrotik ruter i onda sve podesiti, treba znanje al se moze podesiti bas to sto trazite na vise nacina, imam i tp link sa ddr al je on mala beba u odnosu na mikrotik, ko trazi ozb stvar a da neplati puno kao za cisco onda def routerboard sa mikrotikom za 100- 250km i mirna bosna
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Po defaultu ruter je podešen da surfing i gaming ima prioritet u odnosu torrent transfere.

    Dakle koliko god uređaja naštekaš, ni jedan u surfu i igranju neće osjetiti pad performansi bilo šta da radiš na drugom.

    Postoje detaljna QoS podešavanja, ali to nisam dirao. Ruter jednostavno radi savršeno out of the box.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  4. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Jel postoji mogucnost da se blokira recimo youtube na android mobitelima na routeru? I koje bi domene trebalo blokirat? Ima u parenting opcijama da dodam block na te web stranice, probao neke domene ali i dalje moze na mobu.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Probaj sa ovim, ali naravno blokiras sve, ne samo sa Androida:

    youtube.com
    www.youtube.com
    m.youtube.com
    ytimg.com
    s.ytimg.com
    ytimg.l.google.com
    youtube.l.google.com
    i.google.com
    googlevideo.com
    youtu.be
     
  6. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ma mislim na wifi mrezu opcenito, naveo sam android radi toga sto mozda koriste posebne domene. Ogranicen sam na 5 domena, ali probat cu ove navedene, hvala. :)