Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Svaki dan sam na youtube, i proslu sedmicu mi poceo ulijetati ovaj video

    http://www.allmannyttan.se/film/ (na engleskom je).
    Inace, ostatak stranice je vrlo informativan u svrsi stednje energije, na zalost na svedskom.

    Interesantno koliko se struje moze ustediti ako ogranicis tusiranje na 5 minuta.

    Imate li vi kakve navike?

    Kod tusiranja, voda tece samo kad se sapiram. Sve brzo i efektivno. Cisto sumnjam da sam u tusu duze od 3 min. Isto tako kad perem zube. Sjecam se prije, voda je tekla od kad stavim kaladont dok ne saperem usta :)

    Svijetlo u svim sobama ugaseno ako nisam tamo. Comp je uvijek upaljen, pa se potrosnja kompenzira, ali zivimo u modernom svijetu.

    Kuha se uvijek sa poklopcem, koristim uvijek one manje ploce.

    U stanu je centralno grijanje, ali je zgrada izgradjena prije 3 godine, znaci max efektivna sto se tice izolacije. Sav vazduh koji se iz stanova vuce kroz ventilaciju i nape, ide kroz sistem povrata energije, gdje se toplota koristi za grijanje opet. Ostatak se pumpa u garazu koja je spod zgrade, grije to, toplota se dize kroz beton, i generalno je sve toplije. Zato kad dodjes s posla i parkiras, garaza cesto mirise na ustipke :)
     
  2. efo

    efo Komšija

    Jel ti mrsko da objasnis zasto je bas ogranicenje tusiranja na 5 minuta dobro u odnosu na npr. 10 min? Da ne otvaram video na poslu :)
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Upola krace :p

    Sto se tice svjetla, koristim stedne sijalice u cijeloj kuci, sad uskoro jedna soba prelazi na LED komplet rasvjetu.
    Grijanje je trenutno centralno na plin, ali prelazimo na 1 sprat da bude centralno na plin + klima, a drugi norveski radijatori/konvektori + klima, zbog vece efikasnosti klime i da ne mora sistem raditi za cijelu kucu ako se grije samo 1 prostorija...itd.
    Tusiranje koliko trebam/zelim, ne pazim, ne mjerim, nit me briga. Kuhanje isto po potrebi.
    Vecina el. uredjaja u domacinstvu su sa prilicno dobrom energetskom efikasnoscu (frizider, masine za ves, sudje, TV-ovi, klima...itd). Nije sad vrh, ali poprilicno.

    I ne stedim zbog novca (osim grijanja, tu mi je prioritet bilo smanjiti troskove), vec zbog prirode i smanjenja zagadjenja. Trudim se da minimiziram svoj carbon footprint :mrgreen:
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Sta cu bit zelen kad nam je TE na ulazu grada :lol:
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kad je tushiranje u pitanju, kupatilo uopste ne grijem zimi, upravo da bih sto brze izletio iz njega i skratio tushiranje :lol: :smt003 sa stednim sijalicama sam imao loshe iskustvo, koje se ogleda u cinjenici da sam neke sijalice placao po 10-15KM (neke Panasonic qrac palac), a nisu radile ni godinu dana (a radile su svega par sati dnevno), tako da sam ih skoro i prestao koristiti. Comp radi samo kad ga koristim, vishe ne rudarim :) TV radi skoro svo vrijeme kad sam kuci. LED je i trosi ~80W, ali se ugasi nakon 1h ako ga ne cackam :D rijetko kuham, tako da tu nemam sta ni stediti. Odlucio sam ove godine da se grijem na konvektor (Atlantic HD 2kWh), jer prakticno zimu provedem u jednoj prostoriji u kojoj nemam mogucnost da ubacim pec, a loziti u drugoj prostoriji i grijati je bespotrebno da bih ugrijao ovu u kojoj vecinom budem bas i nema smisla. Od ostalih stvari struju trosi frizider, koji ne otvaram tako cesto tako da i nemam mnogo gubitaka (ima ljudi koji svako malo uzmu dio neceg iz frizidera i otvaraju ga, ja npr. za primjer sebi uzmem 2-3 jabuke koliko cu pojesti i necu ga otvoriti 3 puta da bih uzeo 3 jabuke), bojler koji se pali po potrebi kao i ves masina :)
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Meni od stednih su dosad crkavale samo u WC-u nekakve cudne sto zuje ko roj komaraca, a navodno su prikladne za kupatilo i vlazne prostore. Ostale mi se desavalo da crkne grlo, lampa, slomi se...ali nikad sijalica.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    efo, vidi se da nisi bio u vojsci :D

    Kod mene su sve stedne sijalice, mijenjam to sa LED kako koja crkne, sada su "zute" / male led, nisam nasao povoljno "bijele".
    Svi elektricni uredjaji su A ili A+ efikasnost osim racunara :D , racun je opet visok, nekada mogu ustediti oko 10 KM kada dobro zavrnem pipe i ne isplati se. Imamo samo jedan obrok u kuci, svi doruckujemo/rucamo van, osim vikenda.

    Imam naviku = dijete :) , neko ima dvoje, troje ... :D ....

    Najvise trosi bojler i elektricni radijator kada nema grijanja, sve to zbog djeteta. Bio je malo vise bolestan nego inace, kaslje-spazam pluca, bojler radi nocu i ako se probudi, vrela voda i nekad citav bojler od 50l da napravi paru i tako "hitno" inhaliram dijete...
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja kolko god da trosim voda se u BOSNI trosi koliko komsiluk potrosi (cast izuzecima koji imaju vodomjer).
    Struje potrosim....kolko god 25-35 KM. (mada gledam da palim masinu navece, bojel radi non stop...).
    Ostalo je vise manje fixni trosak (kako vec to ide u Bosni kolko god placas fixno)
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    sramota da nam je racun za struju uglavnom isti ko racun za internet :D Internet ne bi smio biti skuplji od 15KM.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Pa neko racuna struju za jednu osobu, neko za 4. Za cetveroclanu porodicu uz normalno koristenje sumnjam da moze biti racun ispod 50KM.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma


    Slazem se, mada ovisi sve.. kolko se trosi u kuci i to, i dalje smo najskuplji po svemu.
    Zasto ovo kazem jer se sve placa po nekoj tarifi, bila bi drugacija situacija da svako placa stvarno sta potrosi :)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    bez obzira, racun za internet bi trebao biti bar cetvrtina racuna struje pa i manje.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Toliko sam zelen da se kod kuce nisam istusirao par puta u zadnje dvije godine :D

    Omiljeno mjesto za tusirate se: Teretana, i to max 5-10m jer ne vidim potrebu stajati ispod tusa toliko dugo, nisi se osjecam nesto 'extra opustajuce' kao sto bi to neki opisali. Tu sam da se saperem, a onda u saunu ako hoces relax kakav.

    Grijanje ulazi u cijenu stana tako da ne znam ni koliko toga potrosim, dok struje na nas dvoje jedno 40tak eura mjesecno, racunar se ne gasi, kuha se a i topa voda ide na struju kad se sudje pere i u kupatilu koristi.

    Sijalice stedne, mada koristim vecinom one na prozorima 'ukrasne' jer za racunarom provedem dosta vremena tako da se u sobama rasvjeta ne koristi.

    Koristim gradski prevoz, nemam auta, zelen do bola. :D
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma


    kod mene je racun za internet 22 KM 15Mbit + racun za kablovsku sve skupa = 39.9
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Skupo brate, zamisli zivot bez interneta, a zamisli bez struje :D
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa cista racunica, ima u videu, da se svaki sved ogranici na tusiranje od 5 minuta jedan dan, ustedilo bi se toliko energije za grijanje tople vode, da mozes napajati jednu standardnu sijalicu od 60w 56 000 000 godina. Ili tako nesto.
     
  17. efo

    efo Komšija

    ja konto ima neki skriveni fazon :D
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Štednja vs rasipništvo = 20km razlike u BiH.

    Apsolutno sam protiv štednje!
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sta ja imam stediti vodu, kad je kod nas u ulici vec dvije godine cijev puknuta i voda slobodno tece iz nje, nece niko da dodje da popravi. U pola ljeta citava ulica natopljena. Sad ce zima pa jos smrzne po cesti. Dzaba ti stedis kad seljak vodi drzavu.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Potpisujem.
    Druga stvar je što nema nikakve zaštite potrošača niti ikakve stimulacije da ideš na štednju.
    Primjer jedan, u opštini pećinski grad - Novi Grad Sarajevo non stop redukcije vode, 2014-a je godine, + digli su cijene za 150% u zadnjih 3 godine.
    Primjer drugi, uposlenici Elektroprivrede nisu očitali brojilo u 2 navrata prošle godine.
    Primjer treći, održavanje zgrada u nadležnosti Sarajevo Stana.... neću ni komentarisati.
    Primjer četvrti, ugradnja kalorimetra i vodomjera se plaća jednokratno i nema nikakve subvencije države.

    O reciklaži i razdvajanju otpada neću ni da pričam