Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod djeda i nene 35 godina stara ves masina Gorenje, i sad radi. Usisivac, mikser isto tako. A roditeljima evo treca ves masina u 15 godina. Ovi sitni aparati se stalno mijenjaju.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nema kvaliteta danas ni u najjacim brendovima kao prije u mainstream brendovima
    gorenje ,iskra...jos uvijek imam tih uredjaja i alata i dan danas rade :D
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Re: Koliko ste

    U Austriji bih kupovao, koliko vidim cijene su tu negdje kao i u Bosni, znaci nekih 300-400 eura.

    Ova stara Altus (isto kao Beko) mi zivce pojede, radila je nekad solidno ali vrijeme joj je za otpada, baguje, skace, pere preko 3 sata na programima koje je zavrsavala za manje od 2, ponekad i sklopka glavna iskoci zbog nje.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni se Masina za Ves neki dan pokvarila, tri godine radila bez greske i ode joj letak na bubnju. U garanciji zamijenili komplet kazan i jedan grijač. Hotpoin ariston, 9kg a nedavno sam kupio i Candy susilicu isto 9kg, a++ energetski razred, varijanta sa inverterom, nije mi račun za struju praktično ništa veći, baš malo potrosit a radi svaku noć.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Nije bas full on topic ali eto... interesuje me da li se vise isplati grijanje na kakav konvektor ili na klimu? Zahladnilo ovih dana a centralno mi je u stanu, pa reko da vidim sta mi se vise isplati do sredine oktobra dok ne puste centralno. Palio sam ja klimu i zimi kad su bile najvece hladnoce ali kontam da mi nije losa opcija ni uzeti konvektor, cisto radi toga sto je mobilan odnosno mogu ga prenositi iz sobe u sobu.
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kvalitetna klima inverter je dosta bolja opcija. Ako već imaš običnu klimu pa pitaš za to, tu ne mogu puno pomoći.
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    konvektor je beton stvar fakat, imam jedan kojem ce ovo biti druga godina i vrlo moguce da se jos koji se pojaviti cisto kao alternativni izvor grijanja.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kod nas na stupu grijanje na pelet, prosle zime u najjacim hladnocama 60KM.
    A imao sam konvektore u proslom stanu, ok su.
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Šta su socijalisti znali o planned obsolescence...
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    a jestel ga palili ikako ? :D


    salu na stranu, na najvecoj zimi, mi nismo gasili grijanje bukvalno, jos navece pojacamo, 129KM 50 kvadrata, izolacija 10cm, top nova gradnja iso standardi ovo ono :D
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Možda je govorio za potrošnju po danu :D
     
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma tek za par dana ovo, iskreno ne bi skinuo ovo smece.
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam nedavno kupio stan, i niza je zgrada, pa se stanari utalili i sredili fasadu, 20cm stiropor :) plinsko je etazno grijanje, i PVC mi je stolarija... e sad predhodni vlasnik je imao obicni termostat mehanicki na losem mjestu i raspitao sam se u Sarajevo Gas-u najveci racun mu je bio 175KM, cca 70m2 je stan... bojler je stariji i grijanje je urađeno jednocjevni sistem.. da je visecijevni i bolji bojler vjerovatno bi to moglo ici i nize, ovako se nadam da cu sa programabilnim termostatom i na boljem mjestu to moci malo smanjiti.. vidjet cemo...

    Usput, kupio sam indukcionu plocu :) ono je neka magija :D brze nego kuhalo prokuha vodu...
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    Jest vala i ja sam to koristio nedavno i stvarno je imba,prokuha mlijeko za 20 sekundi :D
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Licno gledao racune.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    60KM Sena? Stan od 30m2? :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    51
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Opet malo nesto. Meni na 52 u Tz na kalorimetar dolazilo oko 100-110 za najhladnije mjesece. Inace 60-80, a pocetak i kraj sezone do 20KM. A u Tz je cini mi se jeftinije nego u Sarajevu, barem centralno. To je neko vase privatno u zgradi, odvojena kotlovnica?

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da, privatno zgrada ima.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Tibra 2 (iza Gazprom pumpe) burazer kupio stan tamo (prodao ga je u medjuvremenu) zivio tamo 3-4 godine, nikad veci racun od 50KM za 42m2 mu nije dosao, a uvijek je drzao na 24*C termostat... Onoj Tibri se svasta moze prigovoriti, ali termoizolacija i grijanje je super. Plus stan je bio na 5. spratu, ususkan samo jedan vanjski zid, kafu skuhas ugrije se...