Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam u tibri 2 ima vec cetiri godine.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    U Tibri si svakako ušuškan, gdje god da te stave :D
     
  3. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ja zivim u stanu u potkrovlju, limen krov, stara zgrada prije WWII, fasade jedva malo ima, izolacije nema.

    Proslu zimu se grijao klimom i sa dva konvektora, jedino sam u Januaru kad je najhladnije bilo unio i TA pec i jos jedan konvektor pa naizmjenicno palio i tad mi je racun dosao 309 KM, ostalih mjeseci prosjek bio 150-190 KM.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  4. black

    black Komšija

    Kod mene dobra izolacija i stolarija(Euro70 Rehau) tako da komp zagrije sobu Da mi je dvije Vega kartice pa da nesto i zaradim od toga haha

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

  6. black

    black Komšija

    Ima da se potrujemo i ove zime, evo vec 24h preko 50ug/m3 PM2.5 cestica. To je stetno za cijelu populaciju ne samo stare i bolesne. Na netu Meteo zavod daje podatke za PM10 ali ne i za PM2.5 koji je mnogi stetniji jer su sitnije cestice i duplje prodiru u pluca.
    [​IMG]

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Treba mi mala pomoc. U potrazi sam za novim termostatom, nešto moderno, da ga mogu maksimalno podešavati, ako ima i bluetooth bilo bi super.

    Gdje da gledam?
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li neko da se razumije u plinske bojlere?
     
  9. black

    black Komšija

    Ja imam svoj rucno raden termostat ali tebi vise odgovara nesto tipa Vailantov WiFi thermostat.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Napisao sam ti bio odgovor ali izgleda nije prošlo sa mobitela.

    Uglavnom pogledaj Nest termostate da li bi ti odgovarali, mislim da je to to.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma nest je beton ali i žara cijenom...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nije naveo da mu pored svih zahtjeva treba i jeftin uređaj :D
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Termostat se jednom uzme pa radi milion godina, nije potrošni materijal, tako da mi nije žao izletit.

    Pogledat ću ponudu od zeke, hvala.
     
  14. black

    black Komšija

    Jest samo sto je kod nas Nest 800KM! Pa nisi izgorio po mozgu ako hoces samo da palis gasis na telefon. Ja bi prvo ovo probao za 12$ https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-th.html
    Posto je ovo vise predvidjeno da direktno pali gasi grijalicu trebalo bi malo drugacije spojiti. Na ulaz Sonoffa spojis utikac koji ide samo u struju a na izlaz stavis uticnicu znaci ispadne smart switch manje vise. Sad u utikac od Sonoffa ukopcas 12V AC/DC ispravljac i njega spojis relay od 12V koji kacis na zice koje su predvidjene za thermostat na tvojoj peci. Na ovoj nacin imas galvansku izolaciju i sigurno je jer je u pitanju samo 12V. Ako ti treba pomoc platis mi kafu pa ti sve objasniti. Sonoff ima finu aplikaciju koja radi preko interneta i ima timere a kompatibilna je i sa Alexom i Google Home-om. Sonoff ima precizan senzor na temperaturu, samo ga smjestis u sobu u kojoj bi da kontrolises temperaturu.
     
    Last edited: Dec 5, 2017
  15. black

    black Komšija

    [​IMG]
    Evo i uprostena sema.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Hvala black puno, mislim da sam shvatio kako šta uraditi. Gledao sam po nekim radnjama, našao par stvari, pa evo sad kontam najbolji omjer dovivenog/placenog.

    Uzeo sam i tvoj prijedlog u obzir, čini mi se dosta zanimljiv i jeftin.
     
  17. black

    black Komšija

    Sto nam je veselo hehe
    Debelo smo zagazili u kategoriju Very Unhealthy :D
    [​IMG][​IMG]

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  19. anel007

    anel007 Komšija

    @black sta koristis za mjerenje, razmisljam i ja sebi nesto na ovaj fazon kuci postaviti da mjeri temp kao i kvalitet zraka?
     
  20. black

    black Komšija

    Koristim Bosch Sensortec BM280 za temp, vlaznost i atmosferski a za cestice laserski PM2.5 sensor PMS7003. To je povezano na ESP8266 i salje podatke lokalno preko MQTT-a i na WeatherUnderground.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk