Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Koliko je pouzdano ovo? U kojem dijelu grada ti živiš pa gledaš ovo? Ako si negdje u dolini onda je druga priča..
     
  2. black

    black Komšija

    Vrijednosti su blizu onoga sto u gradu pokazuje, imas aqicn.org gdje imas oficijelne vrijednosti sam sto tamo fali PM2.5 Sto se senzora tice on prilicno precizan ali da bi ti stanica bila relevantna trebaju 3 ista senzora da bi se eliminisala moguca greska.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nema šta, čitam vijesti, Sarajevo najzagađeniji grad u EU.. top
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Izadjem do prodavnice i usmrdim se sav.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To jednostavno nije moguce, Sarajevo nije u EU. :p

    Svi gradovi u BiH su ekstremno zagadjeni u zimskom periodu, i to narocito gdje je veca koncentracija kuca (tzv. "kuca na kuci").

    Gdje mi zivimo...
    http://aqicn.org/map/bosnia-herzegovina/sarajevo/otoka/#@g/45.9651/15.6171/7z

    Tuzla je takodjer grozna, vjerujem da je u seljackim dijelovima isto kao na Ilidzi.

    I da, gori nam je zrak nego u Kini:
    http://aqicn.org/map/bosnia-herzegovina/sarajevo/otoka/#@g/29.1908/117.6965/6z
     
    Last edited: Dec 7, 2017
  6. anel007

    anel007 Komšija

    Jbg ove godine ce izgleda biti i gore nego prosle, zbog enormnih cijena ogrijeva koje su vladale kada raja najvise isti kupuje kupovalo se sta ima i sta se moze.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ako kome zatreba Sonoff WiFi switch (single 10A), imam ja par komada :)
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    How much? And how many?
    I koji su modeli tacno?
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sonoff Basic - WiFi Wireless Smart Switch - 15KM. Imam 3 kom.
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Narode, da li je vama račun za struju poslednja dva mjeseca veci nego inace?

    Prethodne dvije godine sam zivio u hajmo reci u velikom stanu, cijena za struju je bila maksimalno 26KM. Od 10. mjeseca sam uselio u novi, manji stan, i račun se uduplao. Evo prvi račun kad sam uselio u ovaj novi stan, i poslije toga mi struja skočila na 30+KM i još što moram plaćati 7KM dodatnih za JS.


    Pazim maksimalno kad je jeftina struja, šta uključujem i koliko.

    Ukratko, evo slika računa.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Mislim, ovo je prvi put da mi se ovo dogadja, ne znam ni citati sa onog sata. Šta je mrežarina?

    Pojmare nemam oko ovoga.


    Jbg, kao student malo više kalkulišem oko ovoga, s ovolikim računom su mi odmah izbili grasov kupon za idući mjesec xD
     
  11. lolak

    lolak Aktivista

    Imas li racun od prije prelaska pa da usporedis potrosnju kwh?
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kako si ti uopšte dobijao samo 26 KM? Koristiš li frižider, veš mašinu i električno? Ja ne mogu ispod 40 da se na glavu nasadim.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mozda brojilo nije dobro u tom novom ili nije bilo dobro u proslom :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Wow, u zivotu nisam vidio 26KM racun.
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Nemam,.jer sam pobacao papire one, a cekovi oni su kod gazde, ne znam da li ih je sacuvao a svakako tamo nista ne pise.

    Eno sad ja ispade wierdo :D

    Struju jedva da trosim. Sta je stalno upaljeno jeste frizider i laptop, a lampa mi je dovoljna da osvjetli prostoriju sto vise preferiram jer mi je ugodnije ocima, mada i koristim ponekad regularno svjetlo.

    Bojler za tusiranje palim iza 22h kad je jeftina, do pola sata maks jer se brzo voda ugrije, a za sudje 5 minuta dosta, nemam sta ni oprati osim tave, tanjira i case.

    A el. Sporet takodjer rekao bih 10ak minuta, mozda malo jace kako kad. Zavisi sta pravim.

    Ehet, toliko o mojoj potrosnji, s tim da sam po pola dana na faksu, nocu nabrzaka veceram i to je to.

    Sad ako je sve ovo gore vrijedno tih 40ak maraka, ok platicu, ali brate, onda nas gule posteno.

    Ne znam sta bi da jos neko zivi sa mnom, utrostrucio bi se racun.


    E jos da dodam ves masinu kad sam sve nabrojao, palim je nedeljom kad je jeftina jednom u mjesecu, tad svu robu natrpam.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne mozes ti potrositi 47KM i da hoces. Studirao sam i ja i isto je dolazilo 20ak KM. Par godina sam zivio na spratu sa jos 5 cimera i dolazilo nam je oko 80KM.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ne znam jesi li uzeo o obzir da struja poskupi na jesen i bude ta cijena do kraja proljeca...fakticki po 6 mjeseci
    e sada iako ti koristis kada je jeftina struja...i ta jeftina je skuplja od ljetne

    a moguce da je i sta do brojila,jer nije isto brojilo
    meni sada doslo oko 60 KM (sa prtv taksom),dvije osobe u kuci,lozi se,ima sporet ali imaju i dva zamrzivaca...bojler svaki drugi dan palim
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Znam to za zimu, i moji mi govore da je to razlog poskuoljenja, ali da mi je ovo prvi put pa ne bih se bunio, nego vec 3 godine kako studiram ovo mi se prvi put desava.


    Jel moze kratko objasnjenje kako da upratim to sa sata, i kako da znam koji je moj sat?

    A moguce da je i brojilo sto kazes, ali opet s obzirom da pazim na potrosnju sta bi se desilo da ne pazim.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Tako ti je i kod nas a i kod zemalja u okruženju. Meni redovno ljeti dolazi oko 40 KM račun a zimi oko 50.

    Tebi za tu potrošnju dolazi prevelik račun definitivno. Šifra potrošača sa tvog računa ti je brojilo. Ne znam da li živiš u kući ili stanu ali pogledaj zadnje tri cifre sa šifre kupca i nađeš po tome i svoje brojilo. Možeš sam sebi izračunati koliki će ti doći račun prije nego ti ga oni i pošalju. Zapišeš stanje na početku obračunskog perioda i na kraju i pomnožiš to sa cijenom struje. U svakom slučaju ja bih pisao prigovor.
     
    EL NINO CFC likes this.