1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kada stavim mint ili ubuntu na svoju mašinu dobijem neke stvarno čudne momente.
    Prednost ssd-a je definitivno da sistem instalira za 2 min. Međutim u toku dana pokrenem neki program ( pratim sistemske resurse) nekad dođe do kašnjenja 2 sec, nekad 5 sec rijetko više.
    Ali jednostavno nedostaje fluidnosti.
    Probao sam sa intel grafickom, ati grafickom. Čak sam i razmišljao da dignem ram disk i tako rasteretim write na ssd al bi to radio kao krajnju mjeru.
    Inače mašina i5-2500k,8gb ddr3, 6850 ati, 90gb kingstone hyper x
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    @Stihoklepac pa napravi tmpfs tako da sve sto kompajliras ili instaliras se ne zadrzava u tmp direktoriju diska vec u RAM-u (tj. u RAM-u nece ostati zauvijek vec do slijedece instalacije).
    Evo kod mene entryja u fstab:

    Code:
    none /var/tmp/portage tmpfs nr_inodes=1M,size=85%
    
    umjesto /var/tmp/portage mozes staviti /tmp, kod mene je tako jer tu portage package manager storira source skinutih aplikacija i tu stavlja radni direktorij.

    Intel bi trebao out-of-box raditi, jer Intel izbacuje nativne Linux drivere koji se kompajliraju s kernelom. Novije ATI kartice negdje od 5xxx npr moja 7xxx za os driver trazi microcode da bi uopste mogla raditi. Sto se tice proprietary Nvidia i Ati drivera, tu si osudjen na njihovu dobru volju, tj. do njih je hoce li izbacivati redovno driver kako ide kernel release. Jednom prilikom sam bio primoran da zbog isprobavanja Amnesie, prve iole zahtjevnije igre za Linux stavim proprietary ATI driver, ali posto je za integrusu istekao support, morao sam kernel downgradeati s 3.10 na 3.0 verziju. Srecom, pa je to na Archu LTS kernel, pa ce raditi i s njim sve kako treba.

    Ukratko, neke stvari doista nisu problem Linux kernela, vise do zatvorenosti koda, odnosno zatvorenosti drivera za pojedini hardware, a najcesce je to slucaj za graficke kartice.

    Dalje, najava za 3.14 kernel, ja koristim 3.13 iz git sourca i nemam nikakvih problema na svom laptopu, ali ko ima, neka svakako vidi sta se ocekuje u iducem releaseu.

    http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTU5MDc

    Vec ima rc3 za Ubuntu i Mint iz PPA, pa ko hoce da proba http://linuxg.net/how-to-install-kernel ... entary-os/
     
  3. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pozz imam jedno pitanje u vezi zvuka na Fedori 20 LXDE Spin instaliran na USB sticku 8gb kernel-3.13.5-200.fc20.x86_64 kad restartujem PC nema zvuka na Youtubu moram klick na ikonu zvuk i izabrati reload Alsa da bi se zvuk pojavio, šta tu treba uraditi da ima zvuka a ne da moram svaki put pri restartu da radim reload Alsa
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    kakvo je stanje na forumu, koristi li ko linux sistem :D

    ja sreca imam 2x hard diska pa na jednom imam trenutno linux mint 16 i poprilicno sam zadovoljan :)
    bolje mi odgovara nego ubuntu 13.04.
     
  5. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Koristim , po kozna koji put vraćam se na linux (pored win7 na game mashini) , na P4 3ghz ,2GBram,nvidia fx5200,hdd40GB , Zorin 8 lite (klonirani lubuntu 13.10 ali bez ijednog buga ) od instalacije do drivera do programa (koji mi trebaju) sve je prošlo za čistu desetku :) , sve je brzo ("paljenje","gašenje" kao zvrk) , Firefox i Chrome odlično rade , osnovni office , wine(još ga nisam istestirao dobro) , VlC ,....
    sve u superlativu. Gnome mode windows mode , probao sam i core (malo teža verzija) 32 bit , radi OK ali Lite je munja na ovom P4.

    Ako uskoru kupim novi laptop sa no OS na njega sigurno ide Zorin core 8 (education version) ! a uskoro bi trebala i 9ka izaći.

    :)
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ja razmisljam da uzmem powerbook g4 pa da nabacim linux verziju OS-a :)

    Cisto za neta da se ima aluminijum laptop odlicnog izgleda sa linuxom a za 100km nije losa ideja xD
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Raspbian zakon :)
     
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ja sam trenutno na ubuntu gnome 14.04 beta i mogu reci da sam prezadovoljan.Na drugoj masini Lubuntu 14.04 beta i takodje radi beton stabilno.
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Arch Linux na dva laptopa, na jednom bspwm na drugom XFCE
    CentOS 6 na VPS-u.
     
  10. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ubuntu 13.10 slabo ga koristim ali dodje koristan kad gates padne
     
  11. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Nakon 20tak dana Zorin 8 Lite ( P4 ,2GB,gforceFX5200 128GB) sve je ok , wine je pokrenuo Winamp sa malim bagovima ali nema potrebe pored izvrsnog Banshee , office je KingSoft (najnoviji) koji odlično funkcionira osim što moram podesiti malo font jer neka slova izledaju blurry ali to ću srediti. Skype radi OK,VLC također ,Firefox 29,Chrome,QBittorrent.....

    Prije dva dana nadajući se nekom poboljšanju (system me pitao za najnoviji update Ubuntu 14.04) uradim update i primjetio sam (ponekad) malu tromost u Software Center ! ništa strašno ali bolje je bilo bez ovog update !

    :roll:
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Gnome 3.14 - novi dizajn i vizuelni efekti.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    S obzirom da sam danas ostao prijatno iznenađen s novim Xorg 1.16 i kernelom 3.16 savjetujem svim ATI korisnicima koji su imali problema s pregrijavanjem i fan im je bio na 100% da probaju neku distribuciju koja sadrži najnoviji Xorg i kernel.
    Moj savjet je Ubuntu 14.10 čija finalna verzija bi trebala izaći krajem ovog mjeseca, tačnije 23.10.
    Naravno, osim opensource drivera tu je i fglrx (oficijelni driver od AMD-a). Da biste ga instalirali, instalirajte ga u dva koraka:
    Code:
    sudo apt-get install fglrx-core
    sudo apt-get install fglrx
    
    Evo link za download daily builda: http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
    A i screenshot od mene kao dokaz da sve radi kako bi trebalo. Da napomenem, na cold startupu dok je laptop bio skroz hladan bilo je 38C, a u radu se popelo pri većem opterećenju na 56C.

    [​IMG]
     
  15. black

    black Komšija

    Druze imam problem sa Intelovom HD 3000 grafikom , out of the box sve super radi ali kad instaliram XBMC i updejtam sve i restartujem gpu mi stoji gallium 0.4
    kucao sam sudo apt-mark hold xserver-* ali izgleda je problem sa kernelom.
    Ne radi mi ni zvuk , stoji dummy output.
    Ubuntu 14.04.1 LTS
    Core i5 2410M

    Inace od software-a koristim 14.04 desktop , Zentyal 3.5 , owncloud 7 , Transmission web , Tvheadend i XBMC.
    Sa ovim software-om imam router , file server , HTPC u jednom.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Prvo za grafiku. Piše kod mene Gallium 0.4 on AMD ARUBA. Ali čini mi se da kod tebe treba biti Sandy Bridge Graphics. Svejedno, probaj ovo u terminalu, jedno po jedno:
    Code:
    sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
    sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
    sudo update-alternatives --remove gl_conf /usr/lib/nvidia-current/ld.so.conf
    
    Dalje, što se zvuka tiče prvo šta je sve loadano provjeri s lsmod.
    Pogledaj ima li gdje nešto s snd, npr kod mene je ovako:
    Code:
    dino@dino-K55N:~$ lsmod | grep snd_hda
    snd_hda_codec_realtek    76887  1 
    snd_hda_codec_generic    68914  1 snd_hda_codec_realtek
    snd_hda_codec_hdmi     47547  1 
    snd_hda_intel          30379  5 
    snd_hda_controller     35152  1 snd_hda_intel
    snd_hda_codec         139675  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
    snd_hwdep              17698  1 snd_hda_codec
    snd_pcm               104102  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
    snd                    87611  21 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
    soundcore              15052  2 snd,snd_hda_codec
    
    Potom saznaj koja je zvučna kartica s lspci
    Code:
    dino@dino-K55N:~$ lspci | grep Audio
    00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity HDMI Audio Controller
    00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH Azalia Controller (rev 01)
    
    Jednostavno vidi radi li ti ova komanda
    Code:
    sudo modprobe snd-hda-intel  
    Inače je kod sestre Ivy bridge Pentium 2020m s Intel HD grafikom i kod nje sve radi out-of-box. Probaj i bootati 14.10 s USB pa vidi ima li kakvih promjena.
     
  17. black

    black Komšija

    probao sam 14.10 ali je beta a to mi ne odgovara jer nema ove gore nabrojane programe

    sad cu probati ovo , inace mi je pisalo Intel Sandy Bridge Graphics

    EDIT:imao sam neki memory leak pa sam poludio i oborio opet sistem , sad sam stavio hold xserver-* ili linux-image* pa cu vidjeti
     
  18. black

    black Komšija

    Nisam uspjeo , problem je izgleda u Zentyal-u , kad ga instaliram pocinje mi izbacivati greske pri startu.
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam šta taj Zentyal koristi, možda ima neke svoje repozitorije ili kernel.
    Možeš naravno probati staviti čisto ubuntu main repozitorij (samo osnovno što je dio ubuntua) u /etc/apt/sources.list
    Napominjem, samo main zamjeni, obriši ih i zakomentiraj. Savjet je da fajl sources.list kopiraš u neki folder tj. sačuvaš njegovu kopiju, a da postojeći izmjeniš tako da sadrži ove linije:
    Code:
    # See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
    # newer versions of the distribution.
    deb http://ba.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty main restricted
    deb-src http://ba.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty main restricted
    
    ## Major bug fix updates produced after the final release of the
    ## distribution.
    deb http://ba.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-updates main restricted
    deb-src http://ba.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-updates main restricted
    
    Stare bi naravno trebao obrisati da ne dođe do konflikta.
    Onda samo

    Code:
    sudo apt-get update
    sudo apt-get upgrade
    
    A pogledaj u logovima kakve greške izbacuje, imaš i komandu dmesg, možda iz nje šta izvučeš.
     
  20. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Raja jedno s nogu,
    Ima li alternativa Rufus-u (Ili slicnim alatima) za Debian?
    U prevodu mi treba nesto cime brzo mogu napraviti butabilni USB