1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

  2. selvin

    selvin Moderator

    Imas to sto Ahmet kaze, ali generalno ti ne treba nikakav tool, odradis:
    sudo dd if=/putanja_do_fajla.iso of=/dev/sdb i to je sve.
    Naravno ovo /dev/sdb mora biti tvoj stick, provjeri u devices je li on: sudo fdisk -l
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    U prevodu disk destroyer :D
    Ako hoces opet koristiti stick koji postane neupotrebljiv koristi gparted i parted za formatiranje (parted,ako prikazuje pogresnu velicinu).
     
  4. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Hvala raja puno, formatiranje sa gparted i onda onaj standardni iso burner na stik kako ja skonta?
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Prvo sa dd zapises image na stick na nacin kako ti je selvin opisao (svi podaci na sticku ce biti izgubljeni pa ih negdje sacuvaj), a zatim ako neces neki drugi image zapisivati onda ponovo reformatiras stick sa gparted ili parted (preko terminala).
    Ima i mogucnost ako imas UEFI vjerovatno moze da se na sticku napravi GPT particijska tabela i normalno formatiras stick kao fat32 particiju i potom slijedi jednostavno raspakiranje imagea na stick, dakle bez koristenja ikakvih toolova.
     
  6. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Raja opet ja sa linuxom. Pretpostavljam da je problem sa video driverima ali opet da pitam.
    Kad recimo otvaram stranicu chroma: http://www.google.com/chrome/ , laptop zasteka i jednostavno ubije video (crna slika, kompjuter jos radi i ne reboota se).
    Grafika je intelova, probao sam sa 32 i 64 bitnim distribucijama ubuntu-a (i minta), i ista stvar se desava, dok sa win 7 x64 nemam nikakvih problema.
    Usput promijenio sam punjac, originalni otisao (19V,3,95 A), i stavio (4,5 A i 20 V), da li postoji kakav power management u linuxu da zbog ovoga ubija video driver? I da, laptop je za sadake dati i nije mi se ulagalo u orginalni punjac.
     
  7. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  8. irhadkul

    irhadkul Komšija

  9. black

    black Komšija


    Kako samo leti Debian sa GNOME povrsinom , definitivnom najugladjenija povrsina.Podsjeca me na Mac OSX.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. black

    black Komšija

    Jucer ostavio pola dana oko Arch Linux-a i Kodi-a. Nikako mi nije htjeo servis koji bi pokretao automatski Kodi da proradi.
    Koristio sam packer koji iako mi je trazio password kad izvrsavam nije ispravno radio. Kad sam manuelno skinuo Kodi Standalone Service onda je proradilo.

    Inace ekstra radi , 200 MB rama od 4 GB zauzeto
    Procesor nista skoro opterecen , a za reboot treba 20 sec

    Instalacije izgleda malo komplikovana ali uz odgovarajuci guide uopste nije.

    http://news.softpedia.com/news/A-Beginn ... 2365.shtml

    Dobar guide ali particije mogu se sa cfdisk napraviti.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Na starom laptopu 512 rama neki single core cpu 20gb ata hdd itd. probao sam par linux distribucija i najbolja tj. najbrža koliko je moguće na takvoj mašini pokazalo se ubuntu. Mada koliko sam googlao mint i neke sl. distribucije trebale bi biti brže ali kod mene nije bilo tako. YT 360p na toj mašini radi normalno sa YT aplikacijom znači bez browsera i filmovi u HD rezoluciji piče ok.

    E sad ono što me interesira već neko vrijeme. Ima jedna wifi mreža od komšije koju bi razvalio just for fun. Znam da se to može u linuxu. Na laptopu imam samo win 8.1 pa me strah ako nabacim ubuntu npr. da će mi razvaliti boot od osmice pa se moram sa tim zezati. Koja je najbezbolnija i najjednostavnija solucija da preko linuxa razbijem šifru? Da li neki live linux sa stika da dignem? Ali u tom slučaju ostajem bez laptopa neko vrijeme i windows osmice jer razbijanje može trajati danima? Ima ko iskustva sa ovime?
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam nešto čačkao, u principu sa bilo kojeg linuxa možeš da prikupiš podate za hackiranje samo je bitno da imaš "loadan" odgovarajući driver.

    E sad wep enkripcija ode za 5 min. WPA i WPA2 sam testirao nešto ali nisam imao neke rezultate.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Ako moze mala pomoc :) Odmah da kazem da sam sa Linuxom na Vi :D pokusavam pokrenuti backtrack (v5 R3, 32 bit,. 64bit, Gnome, KDE, sve sam probao) na svojoj masini, ali nece ni instalacija ni live verzija. Je li moguce da Linux ne radi na Gigabyte MBO??? Vidim na njihovom sajtu ne postoje driveri za Linux kad je u pitanju moja MBO.
     
  14. kvaju

    kvaju Komšija

    Jesi probao možda neku drugu distribuciju? Ili baš mora backtrack, čudno mi je da neće ni live verzija, pa jeli ti ikakve erore izbaci, jeli se ista desi?
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma probao i onu kali kako se zove, posto se backtrack vise ne razvija koliko sam skontao. jednostavno ucitavanje stane. evo npr. kako to izgleda:

    https://www.dropbox.com/s/vpbebr6c5kblm ... 6.jpg?dl=0 (kad otkacim sve HDD-ove)

    https://www.dropbox.com/s/x3ge0eol59g3v ... 2.jpg?dl=0

    EDIT: ma nema sta, ovo je do MBO. Sad sam skinuo Ubuntu 64bit (zadnja verzija 14.04.2) i nabacio ga na stick, bootam sa sticka UEFI, i dobijem 3 opcije: Live without installing, Installing, I manufacturer installing... tako nekako. Bilo koju da pokrenem, samo pocrni monitor. Vidim da se na sticku nesto desava jer blinka, ali monitor crn.
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hajde vidi u biosu opcije za acpi i virtualizaciju kakvo je stanje pa postaj ovdje sta je ukljuceno a sta ne.
    BTW koja je ploca tacno?
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Može biti svašta. Zadnja verzija Ubuntua nije 14.04.2 već 15.04.
    Probaj isto Linux Mint 17.2, imao sam takav problem sa verzijama prije te.
    U BIOS-u isključi FastBoot i SecureBoot ako imaju takve opcije.
    Kako si pravio USB? Za UEFI je dovoljno formatirati na Windowsu stick sa FAT32 i extract sadržaj iso fajla na stick. Nikakvi rufusi i ne znam kakvi toolovi :D
    Što se crnog ekrana tiče, postoji i trik da vidiš u pozadini šta se dešava. Jedan način je da pritisneš esc key. Drugi način je da edituješ parametre prilikom bootanja. Konkretno na Ubuntuu pritisneš e i onda imaš neke linije. Nađi liniju s linux i tamo gdje piše quiet obriši i trebalo bi da piše splash, ti zamjeni splash sa nosplash i dodaj još nomodeset, kao na slici:
    http://i.stack.imgur.com/BnUQa.png

    Potom, Ctrl+X ili F10 da bootaš s tim parametrima. Ako ti je AMD grafika, onda dodaj još i radeon.dpm=0
    Nomodeset potpuno deaktivira grafički driver i koristi VESA, dok ovo dpm deaktivira dinamički power management (kad je visoka temperatura povećava obrtaje fanova), itd.
    Pa potom ako ispiše kakav error, pokušaj pročitati i analizirati. Npr. taj što si stavio kaže da ne može montirati root particiju. Ili ne može da nađe disk ili USB. Ako je USB u pitanju, probaj prebaciti iz USB3.0 u 1.1 (ako imaš takav port, kod mene su High Speed USB-ovi plavi, a ovaj "spori" je crn).
     
  18. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Meni to mirise da ne podrzava rezoluciju tvoga monitora. Imas li kakav stariji monitor da isprobas ili integrisanu grafiku na ploci.

    Meni se tako desavalo da samo zacrni ekran na nekim monitorima, kad prebacim na neki stariji monitor normala digne live sistem.
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    imam jedan specifican problem trebam sync uraditi izmedju dvije mašine u istom ip subnetu.

    Jedna je freenas storage, sa winshare-om a druga je vmware-turnkey lamp instanca

    Kada probas sftp-om ili rsyncom uraditi dump foldera pise da je poslao a direktorij na freenasu prazan kao kantonalni budzet.

    za sftp sam kreirao posebnog usera sa posebnim home direktorijem na freenasu al dzaba. Pise transfer completed a na freenasu nema direktorija
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hvala svima koji su pokusavali pomoci. svi problemi su bili uzrokovani cinjenicom da su bile aktivne 2 graficke kartice, tj. integrisana i diskretna. kad sam integrusu onemogucio kroz BIOS sve je proradilo. Jedan tako superioran OS kao Linux da pravi probleme oko takve gluposti... da ne povjerujes