Magistarski Master studij

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Nov 27, 2012.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nakon stečene diplome inženjera po starom sistemu, studiram i drugi ciklus tzv Magistarski (Master) studij.

    Imam jedno kratko i logicno pitanje, jedna pravnica mi kaze da polaganjem magistarskog stručnog ispita ja ne moram polagati drzavni strucni ispit koji inače košta (800KM)...Nisam uspio nista da nadjem povodom toga pa me zanima taj dio pravnog aspekta...

    Ako neko ima pravnika kao prijatelja ili nekoga ko bi mi rasvijetlio taj dio bio bih mu zahvalan. Jer ipak baciti 800 KM dzaba u ovim teškim vremenima je puno za mene.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jedno je magistarski a drugo drzavni ispit za projektanta, ako si na to mislio!? I ne, magistarskim ne mozes dobiti i zvanje samostalnog projektanta. Osim ako nesto nije promijenjeno, a poznavajuci nasu drzavu sve je moguce.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislim da i magistri (ne znam za mastere) moraju polagati pravni dio. Strucni dio im se prizna.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    http://www.fmpu.gov.ba/content/view/6/51/lang,hr/
    Plati se neka taksa od 7 KM i dokumentacija. Ja sam vjerovatno po novom sistemu, opet moram provjeriti na fakultetu. Rekoše mi da je 300 ECTS poena ovaj moj postdiplomski.
    Mislim bilo bi glupo da dam pare dzaba a magistarski cu svakako zavrsiti do polovine naredne godine, kada i ispunjavam uslove za stručni-državni.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    Radi čega idete za magistra?
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Radi posla. Odn. ja sam ga iz tog razloga zavrsio, iako sam diplomirao po starom NPP-u.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Recimo meni je geotehnika regulisana zakonom kod projektovanja i do nje mogu doći samo preko Magistarskog Master studija.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Po bolonji, na nekim fakultetima si nista s 3 godine studija, tako da si primoran dalje ici.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je tacno, ali diplomirani inzenjeri bi trebali biti izjednaceni sa masterima.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    nazalost nije tako i zavisi od struke, u građevini ce to biti svakako nostrifikovano ko je išao 5 godina. Ali 4 godine i 240 ECTS poena nije dovoljno za master. Tako da se mora nagurati na 300 poena a to ti je jedna dodatna godina, 4+1..
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaci na****li oni koji su studirali 4 godine.

    Prije mene je elektrotehnika bila 5 godina (zapravo 9 semestara), a sad je to 3+2 sistem. Gluposti... Hajd da fakat postanes magistar, ovako te prave budalom da ti prakticki ne priznaju faks.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Oni će automatski postati masteri sa 5 godina.
    Ti si na ničijoj zemlji nažalost kao i ja, morat ćeš lovu iskeširati za master. Znači ovo je bilo po našim guzi*ama najviše..
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije samo lova problem, ima tu i godina. Ili kao sto znam kod jarana, rastegne se to redovno na 2-3 godine, ko kod upise magistarski i istovremeno radi.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Za svaki je (bilo) tako...

    Drzavni ispit ti moze pomoci pri verifikaciji diplome u inostranstvu, t.j. vise se boduje ili priznaje steceno skolovanje.

    Koliko znam u okviru zaposljavanja mladih ljudi zavod (Biro) za zaposljavanje radi tzv subvencije.

    Svugdje mladi i posebno visoko obrazovani imaju odredjene privilegije pri zaposljavanju, odobrenju kredita i drugo...

    Tako biro daje pare firmi koja ce za tebe platiti drzavni...dobro se raspitaj u Birou...
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma ne ja ovdje pricam o drzavnom ispitu za projektanta, tj. da se mozes potpisivati kao projektant na projektima, on ocito o necem drugom.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kako ne moze, stručni ispit inženjera i magistra je različita stvar, ti polazes pravni dio državnog ispita i on je isti za sve, dok se stručni iz struke verifikuje drugačije, ja ne mogu projektovati u geotehnici ako već prije toga nisam master geotehnike, jer takvo usmjerenje ne postoji u dodiplomskim studijama u BiH, zanimanje je regulisano zakonom, tako što geotehničar radi geotehničke projekte za podloge autocesta, tunela, zgrada i drugih arhitektonskih objekata.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne znam to sad sto su iskomplikovali sa bolonjom, ja znam kako je prije bilo. Zato sam i reko sada je kod nas svasta moguce.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker