Malo o napajanjima

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Dog_Father, Mar 26, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    PSU-Power Suply Unit odnosno jedinica za snabdijevanje energijom ili kako mi volimo reci napajanje je jedna od komponenti koja je najcesce zanemarena. U trci za megahertzima i megabyte-ima, cesto se malo ili nikako ne obraca paznja na napajanje. Danasnji kompjuteri su najcesce pogonjeni jeftinim napajanjima koja dolaze uz isto tako jeftina kucista. Iskusniji korisnik ce pri kupovini kompjutera najcesce traziti i kvalitetnije napajanje, ali slozit ce te se da je takvih malo.

    Posao napajanja je da iz 220V naizmjenicne struje iz uticnice izvuce razlicite napone istosmjerne struje. Uz to svi ti razliciti naponi moraju biti stabilni i uz sto manje odstupanja bez obzira na varijacije na 220V mrezi, te pruzati dovoljno snage (Watta) za svaku pojedinu komponentu. Iz ovog je lako izvuci zakljucak da to i nije sve bas jednostavno, i da je PSU malo komplikovanija komponenta nego sto mnogi misle.

    Danasnja napajanja (ATX) nude sljedece napone +3.3V, +5V, +12V, te -5V i -12V.
    Posljednja dva se jako rijetko koriste. -12V koriste samo rijetke mrezne kartice, dok -5 moze koristiti ISA sabirnica, ali uglavnom je tu zbog specifikacija i kompatibilnosti.
    Dozvoljena odstupanja po ATX 2.1 specifikacijama dozvoljena odstupanja iznose za 3.3V 4%, za 5V 5% te za 12V 10% u plus ili minus. Ukoliko naponi vaseg napajanje izlaze iz ovih okvira, u pravilu ga mozete reklamirati. Uglavnom te varijacije i "iskakanje" iz dozvoljenih odstupanja i izazivaju probleme, a najcesce se javljaju pri opterecenju. Kod kvalitetnijih napajanja ova odstupanja su oko 2% ili manje. Razliciti proizvodjaci razlicito raspodjele ukupnu snagu, ali to i nije regulisano nekim standardom. Tako mozete vidjeti neka napajanja koja na +3.3V i 5V daju manje od 45% ukupne snage, a neka druga tu cifru dizu i do 60%.
    Sto se tice tipa napajanja, razlikuju se po obliku kutije i prikljucku za maticnu plocu. Dakle postoje AT i ATX standardi. Prvi se koristio u starim racunarima te njega vise necemo ni spominjati. Jos jedan razlog vise je i to sto je ATX napajanja moguce koristiti na AT platformi uz dodatak ATX>AT konvertera, dok obrnuti slucaj nije moguc.

    Koliko nam je snage potrebno?

    Nakon sto saberemo potrosnju svih potrosaca u konfiguraciji, uz to racunajuci njihovu maksimalnu potrosnju, treba obratiti paznju i na moguce promjene komponenti i eventualnu nadogradnju, tako da bi napajanje trebalo imati barem 100W vise nego sto nam je stvarno potrebno. Uz to jos treba racunati na lopovski marketing. Tako naprimjer, zdravom logikom dodjemo do zakljucka da napajanje od 40-ak maraka ne moze nikako imati 500W iako je tako deklarirano. Takova napajanja uglavnom umiru i na opterecenju od 40%, a da ne govorim sta bi bilo kad bi ga recimo opteretili sa 500W potrosaca. Vjerovatno bi nestalo u oblaku dima. Dakle i te male lazi treba uracunati.

    Orjentaciona tabela
    Na pocetku je komponenta, zatim naponi koje koristi, te potrosnja:

    AGP Kartica +3.3V/+5V 30W
    PCI Kartica +3.3V/+5V 25W
    PCI-E Kartica +3.3V/+5V 80W
    Opticki Uredjaji +5V/+12V 25W
    HDD +5V/+12V 45W
    FDD +5V/+12V 15W
    Maticne Ploce +3.3V/+5V/+12V 35W
    AMD procesor +5V/+12V 75W
    Intel procesor +5V/+12V 85W
    Ventilator 80mm +12V 3W

    Napominjem da su ove velicine orijentacione, i da prikazuju potrosnju pri max opterecenju, te da je teoretski nemoguce da svi ovi potrosaci skupa rade pod maksimalnim opterecenjem, ali svakako od viska glava ne boli.

    [​IMG]Neka napajanja su namjenjena case-moderima

    Neki pojmovi koje mozete vidjeti na napajanjima ili cuti vezano za iste

    PFC - Korekcija faktora snage, pasivni ili aktivni nacin ispravljanja razlika faktora snage izmedju ulazne i izlazne struje. Laicki receno PFC povecava efikasnost napajanja, i prema zakonima EU je obavezan. Kako sam vec spomenu moze biti pasivni ili aktivni. U ovom slucaju, aktivno je bolje.
    MTBF - Ocekivani zivotni vijek napajanja. Posebnim procjenama se izracuna koliki vijek se ocekuje prije otkazivanja nekih komponenti u napajanju. Otprilike je oko 100000 sati.
    EMI - Elektro-magnetna interferencija, odnosno smetnje koje napajanje stvara u mrezu i prostor oko sebe. Moze izazvati smetnje u radu osjetljivih uredjaja.

    Na sta obratiti paznju pri kupovini napajanja?

    >Prvo se naravno namece proizvodjac. Trebalo bi kupovati napajanja ozbiljnih i priznatih proizvodjaca, uz neku razumnu cijenu. Pod kvalitetna napajanje stavljaju se napajanja sljedecih proizvodjaca: Antec, Aopen, Enermax, Fortron, Tagan i jos neke da sad ne nabrajam sve.
    >Cijena. Uvijek je bilo koliko para, toliko i muzike. Mada postoje jeftinije varijante napajanja zadovoljavajuce kvalitete, tipa Chieftec, LC Power i slicno, nemojte ocekivati cuda.
    >Hladjenje. Danas su se vec udomacili 12cm ventilatori u napajanjima, ali jos uvijek ima napajanja sa 8cm ventilatorima, pa i po dva komda. Ovo za sobom naravno povlaci i buku. Racunajte i da neka napajanja imaju automatsku regulaciju broja obrtaja u ovisnosti od temperature. Iako su ovakva napajanja u pravilu tiha, pri oterecenju odnosno zagrijavanju, mogu jako ici na zivce. Postoje cak i napajanja koja su pasivno hladjena, ali su najcesce cijenom preskupa, a snagom nedovoljno jaka.

    [​IMG]
    ATX Konektori

    >Kablovi i konektori. Neki imaju oblozene kablove, a neki ne. Uz to broj molexa recimo svakako igra ulogu. Takodjer i duzina kablova. Korisnici sa big tower kucistima trebaju posebno obratiti paznju na duzinu kablova. Kada pricamo o konektorima, valja spomenuti da razlika u kvaliteti izrade poprilicno varira. Takodjer valja spomenuti da neki proizvodjaci stavljaju pozlacene konektore na svoja napajanja. Nekom ce to znaciti nesto, a nekom ne. Ovo i nije od neke vaznosti, ali ce nekoga i privuci. Svakako obratiti paznju i na broj pojedinih konektora, SATA i molex, jer ce vam nejcesce oni zatrebati.
    >Naravno jos treba obratiti paznju na snagu, certifikate (TUV i slicno), tezinu (teze je bolje), izgled i slicno.

    Pri kupovini napajanja, svakako provedite neko vrijeme online. Za skoro svako napajanje cete naci recenziju. Ne kupujte napajanje samo zbog zvucnog imena. Napajanje tvrtke OCZ snage citavih 600W i cijenom od preko 500KM nije zadovoljilo ni osnovne zahtjeve. Odbijalo se upaliti pri maksimalnom optrecenju. Pri citanju recenzija, odmah zanemarite one koje su radjene bez instrumenata. Vecina ploca laze, tako da bez barem multimetra ne mozete biti sigurni. Ako mozete, pokusajte pronaci laboratorijska testiranja pojedinih modela.

    Par trikova
    >> Ukoliko vam kablovi nisu oklopljeni, to je moguce izvesti sa za to namjenjenim spiralama. Kako su razlicite tvrtke vidjele mogucu zaradu u case-moddingu, tako je danas moguce naci i UV reaktivne spirale i vezice za kablove namjenjene bas za kablove napajanja. Jeftinija varijanta bi bilo oblaganje kablova najobicnijim gradjevinskim buzirom za kablove koji se moze naci u svakoj prodavnici gradjevinkog materijala
    [​IMG]SpiralWrap za oblaganje kablova

    >>Neki ljudi su zbog nedostatka snage dosli na ideju da stave dva napajanja. Netko je brzo nasao rjesenje za problem paljenja drugog napajanja. Potrebno je samo spojiti zelenu zicu (postoji samo jedna) na atx konektoru sa bilo kojom crnom zicom (masa) i napajanje je upaljeno. Na slici se vidi kako se to jednostavno da uraditi.[​IMG] Slika je preuzeta sa dansdata.com


    >>7v trik. Iz potrebe za manjim naponom od 12V, radi smanjenja buke koju ventilatori proizvode, netko se prisjetio razlike potencijala. Na istom principu po kojem dobijete 12V napon, kao razlika potencijala izmedju 0V i 12V, mozete dobiti i 7V kao razlika potencijala izmedju 5V i 12V.
    Na slici je prikazano kako iz molexa dobiti razlicite napone.[​IMG] Slika preuzeta sa stranice cpemma.co.uk

    Konektori
    Na slikama mozete vidjeti shematski prikaz danas najcesce koristenih konektora sa prikazom napona koje pojedini vodic prenosi

    Molex
    [​IMG]
    24-pinski ATX konektor za maticnu plocu
    [​IMG]
    Jos bih napomenuo da ce te ista napajanja naci pod razlicitim imenima, i naravno razlicitoj cijeni, kao npr Fortron/Aopen. Svakako prije kupovine dobro se informisite.
     
  2. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    mozda ovo mnogi vec imaju, ali evo za one koji ne. Ne mogu se tacno sjetiti, ali mislim da je ovo sa Tom's H. stranice...uglavnom je jedna od provjerenih

    ATX Power Supplies - Brands from A to Z

    *** RATED BY QUALITY ***

    Key
    H = High Quality (Good Solid Reliable Brand)
    L = Low Quality (Cheap Generic)
    M = Medium Quality (In-between)
    U = Unknown


    A-Power................L
    A-Top..................L
    A+GPB..................L
    AcBel..................L
    AC Ryan (Ryanpower)....L
    Aerocool...............U
    AG.....................L
    Ahanix.................L
    Akasa..................L
    Allied.................L
    Antec..................M/H
    AOpen..................M/H
    APC....................L
    Apex Allied............L
    Aspire.................L/M
    Astec..................L
    Athena.................L
    BFG....................L
    Broadway Gaming........U
    Channel Well...........L
    CHAS...................L
    Chenbro................U
    Chieftec...............L
    Coba...................L
    Codegen................L
    Conrad.................M
    CoolerMaster...........H
    CoolMax................M
    Crystal................L
    Dell...................L
    Delta..................L
    Diablo.................L
    Eagle..................L
    Echo Star..............L
    Enermax................H
    Engleking..............M
    Enlight................M
    Epson..................L
    FDK....................L
    Fortron (FSP)..........H
    Gateway................L
    Gazelle Multimedia.....L
    Global Marketing.......L
    GPower.................L
    Guardian...............L
    Herolchi...............M
    Hipro..................L
    HP/Compaq..............L
    HPC International......L
    Huntkey................L
    I-Star.................L
    IBM Redundant..........U (expensive)
    Intel Redundant........U (expensive)
    In Win.................L
    Jaguar.................U
    Kensington.............L
    Kingwin................L
    LC....................L
    Leadman................L
    Levicom................L
    LiteOn.................U
    Logisys................U
    Mad Dog................L/M
    Maxtron................L
    MGE....................L
    MGE Vortec.............M
    MorningStar............L
    NEC....................L
    Newton.................L
    Nexus..................L
    Noise Magic............L
    NorthQ.................M
    Nspire.................L
    OCZ....................H
    Omega..................L
    Packard Bell...........L
    PC Power & Cooling.....H
    PC-World (PCW).........L
    PCMCIS.................U
    Power..................L
    PowerStream............L
    PowerTek...............L
    PowerUp................L
    PowMax.................L
    PowMax XPower..........L
    Premium................L
    Pyramid................L
    Q-Tec..................L
    Q-Technology...........L
    RaidMax................U
    Real Power.............L
    Rosewill...............L
    SCS....................L
    SeaSonic...............H
    Shuttle................L
    Silent Purepower.......U
    SilenX.................L
    Silverstone............H
    Sky Hawk (Eagle Tech)..L
    Sparkle................L
    Star Micronics.........L
    StarTech...............L
    Sun....................L
    SuperFlower............L
    Supermicro.............L
    Tagan..................H
    Task...................L
    ThermalTake............M
    Topower................L
    Tri-Mag................L
    TSP....................L
    Tyan Tiger.............L
    TTGI...................L
    Ultra-Power Computer...L
    Ultra..................M
    Ultra X-Connect........L
    Vantec.................H
    Verax..................H
    Vigor..................U
    Xion...................L
    xPCgear................L
    Zalman.................H
    Zippy..................L
     
  3. Venom

    Venom Aktivista

    To dog, sad mogu malo da experimentisem :p
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Vigor..................U


    Ja mislim da ovo nije napojna :mrgreen:
     
  5. Venom

    Venom Aktivista

    hah jes...


    al kako da uradim ovaj 7v kad moram sve pocupati...
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne moras. Nadjes sebi muski molex. Njega dobijes uz recimo neonke i slicno. I spajas kako tebi odgovara. Dobijes ga recimo kao molex>sata konverter.
     
  7. Venom

    Venom Aktivista

    ma nisi me razumijo, mislim svakako cu morati nesto pokvariti, mislim spajati zice i to.. (valjda)... :oops: :roll:
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    lc power i chieftec u isti koš :?
     
  9. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ja imam neko MS 300W smece, i napajanje je uzas.:x
    Imam AthlonXP 2200+ i sve je bilo ok dok nisam stavio 1GB rama i radeona 9800pro.

    I sad kada mi komp miruje napon od 3.3V je od 3.15 do 3.23V a cim upalim igru napon opadne na 2.93V, a nekad cak i manje(2.85V - a tada se vec komp restartira ili se upali VPU recovery i zacrni mi se ekran) :cry: A dok su vec ostali naponi 5V i 12V u granicama normale.

    A i posto imam wirelless karticu preko koje idem na net, u zadnje vrijeme mi ni podaci nece da se prebacivaju, tj nece da se web stranice otvaraju dok ne smanjim frekvencije graficke GPU/Mem na bar 120/150 MHz :cry:

    I sta mislite o napajanjima Codegen?? Imao sam to u planu da uzmem 400W. Jeli bar nesto bolji od MS??
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @syss
    Upravo tako. Chieftec ne pravi vise dobra napajanja. Od pojave 410W verzije chieftec nije uradio kvalitetno napajanje. Takvo misljenje dijele hiljade ljudi na forumima sirom svijeta. Stara chifova napajanja su bila kvalitetna, ali 350W nije vise nikom dovoljno. A sto se tice LC-a pogledaj malo review-e po netu. Ne postoji review u kojem je netko rekao nesto lose o tim napajanjima. Njihova jedina mana je to sto su jeftina. I cijenom spadaju u isti kos, a i prema quality ratingu koji je stavio Beawer spadaju u isti kos.

    @All4AMD
    Codegen je smece. Idi na Chieftec ili LC. Chieftec 410W kosta cca 100KM, a LC 550W kosta cca 90KM. Ni jedno od ova dva nije vrhunsko, ali su puno bolja od smeca tipa codegen, ms, jnc i slicno.
    Ovo lc od 550W imam i sam, i u potpunosti sam zadovoljan. Za taj novac je vise nego dobro. Tiho je, ima dovoljno snage i za jace konfiguracije, i naponi su unutar specifikacija koliko god ga opteretis.
     
  11. -aMiR-

    -aMiR- Novi član

    neuzimaj codegen ni po zivu glavu

    imam ja jedno
    doslo mi u compu, ali nece jos dugo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  13. -aMiR-

    -aMiR- Novi član

    Svaka cast Dog

    topic mi je taman dobro dosao
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ok ljudi prica...
    Radi nedostatka snage davno prije godinu i pol sam uzeo ms industrial 450w sa dva venta jer je bila 38.40 km sa porezom.
    Radila je extra jedno 3 dana onda sam je radi buke na ventilatorima reklamirao.
    Nakon dobitka iste radila je 6 mjeseci bezprijekorno da bi se opet vratio problem sa ventilatorima.Nakon temeljnog ciscenja vratio sam je u komp.
    Prije 5 dana sam je odnjeo na posao radi dodavanja 4 molexa i usput premjerio multimetrom.
    Sva su odstupanja bila u granicama osim 12v koje se jedva drzalo na 10,48v
    Maticna sada prijavljuje 11,78v.
    Pitanje da li napon varira u odnosu na opterecenje.Teoretski bi sirinsko impulsni modulator mogao praviti taj problem ako se sjecam teorije iz drma.

    Sad sta vi mislite?


    Usput napajanje preko 100km nije napajanje nego extravagancija.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Naravno da napon varira u ovisnosti od opterecenja. Pri testiranju se naponi i mjere pod opterecenjem. Ukoliko napon ispada iz specifikacija pod opterecenjem, to povlaci pravo na reklamaciju. Kod tebe ako sam dobro razumio ispada iz specifikacija po defaultu..
    Sta reci?
    Mozda, sta si ocekivao za 38 maraka.
    Napajanje bi trebalo da u cijeni konfiguracije ucestvuje sa 7-10%. Kod tebe je to oko 3%.
    Po meni malo naivno razmisljas. Zar nije mala glupost recimo dati za konfu 1500KM i to sve rizikovati napajanjem od 38 maraka, koje usput ni u bunilu nema 450W?
    Usput, za one koji nisu znali, ako nesto krepa zbog loseg napajanja, to ne ulazi u garanciju.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    pa nisam primjetio probleme sa čif napajanjima... 410-ke su mi radile na podosta jakim konfama bez problema pod velikim opterećenjima.

    lc power... kolko para toliko muzike. radi? radi. 550w? sigurno ne.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nisam ni rekao da ocekuje 450w stvarne snage ...nekih 350w moooozda...
    zato i kazem malo para a sasvim solidna napojna...(dura vec skoro drugu godinu)
    kazem da je pod opterecenjem unutar specifikacija ....palio sam je default bez opterecenja i tad je pokazala odstupanje...

    sto se tice napojne da razmisljam o jacem modelu ...imas sta za pazariti
    :D
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @syss
    Link

    Mozda bi trebalo da posjetis ovaj link, da dobijes pravu sliku. Tu ces vidjeti da uporedjeno sa fortronom 350W, i thermaltakeom 480W i nimalo ne zaostaje. LC napajanje je ovdje proglaseno za Redactor's Choice. Dobilo je prosjecnu ocenu 4.74 (maksimalno 5) na osnovu 42 glasa, i preporuku od 95% ljudi na http://www.matbe.com
    Nitko ne tvrdi da je vrhunsko napajanje, ali i chief je isti shit. Za malo para zadovoljavajuce performanse. Ovaj lc550W ako nije bolji od chiefa 420W, sigurno nije ni losiji. I uz to manje kosta.
    I recimo da ima 60% prave snage. Treba navuci 330W (60% od 550) potrosaca.
    Nije mi jasno zbog cega mislis da je lc losiji od chiefteca. Ocito je da nisi imao dodira sa lc-om. Chieftec je klasicno jeftino napajanje neke srednje kategorije isto kao i lc.
    link
    Eto ti malo pa pogledaj ocitanja napona na chieftecu kod raje sa pc eksperta mada to nije potpuno tacno jer se radi o ocitanjima sa senzorima.
    Feyssa ima takodjer lc, pa bi mozda bilo dobro da i on baci svoja iskustva
    Evo ti moja ocitanja, bez opterecenja (opera, explorer, messenger i wmp)
    [​IMG]
    I najjaci padaju :D OCZ od cca 550KM umire pod full opterecenjem

    I na kraju, hebes napajanje koje dolazi sa kucistem. :?

    Kako testirati napone sa multimetrom?


    Da se malo ispravim:
    Novija serija chiefteca 360W i 420W je losa. Napajanja masovno crkavaju. Stara serija 350/410W su dobra.
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Prebacis multimetar u 20 V DC opseg
    crnu na crnu ....sa crvenom sharash i to
    ako odes na zutu mjeris 12v
    ako odes na crvenu mjeris 5v

    kad mjeris samo napojnu bez opterecenja spoji na 24 pinskom konektoru kratko (zicom obicnom,ja licno koristim pincetu) sa bilo kojom crnom sa istog konektora

    kad mjeris napojnu sa opterecenjem radis mjerenje sa bilo kojeg slobodnog moxel konektora dok ti radi racunar...samo "PROVJERI" u ovom slucaju da sve radis kako treba kako nebi sprzio plocu i napojnu.
    Neces moci vrsiti mjerenje sa 24 pinskog konektora osim ako zelis praviti sitne rezove na kablovima...(ja licno nebi)

    ako imas vishe multimetara (citaj voltmetar-a) mozes paralelno vrsiti mjerenja bez i sa opterecenja...

    Sto se crkavanja tice mozes i to ispitati tako sto provjeravas da li je crknuo sekundar ili primar na napajanju ...primar=prenapon...sekundar=preopterecenje.

    Usput ja sam imao lc300,pa codegen 350 i sad ms industrial 450w i nijedno nije crklo.
     
  20. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    mozda mu je boca votke stajala na stolu dok je pravio listu, pa se malo zajeb'o... :smt119
    moram ponovo potrazit listu na netu...mozda se u update-u nade johnny walker kao napojna :lol: i to kao ............High Quality (Good Solid Reliable Brand)
     
Thread Status:
Not open for further replies.