Moja mreza

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jan 9, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Cijelo jutro apgrejdo mrezu, pa reko da postam worklog.

    Do sad sam imao 2x Cisco 2960 8P switcha, koji na zalost imaju samo 1 gbit port, i 8 100mbit.
    Zadovoljstvo je raditi s njima, ali gigabit je buducnost.
    Naletio jeftino na 2x Netgear GS108T switcha, tako da sam zamjenio sve.

    Uglavnom, dolazi mi fiber u media converter, internet je 100mbit.
    Postoji trunk izmedju 2 switcha, uvezana 2 porta 2gbita totalno.
    Posto je u stanu razvedena mreza kroz zidove, jedan switch je u POPu, drugi je kod mene u "kancelariji".

    Na raspi picim webserver sa cacti, koji kupi info sa svih SNMP stvari i pravi fine grafove :)

    Ovo je wan port.
    [​IMG]

    Status na RasPI
    [​IMG]

    Sama mreza izgleda ovako

    [​IMG]
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sad sam sredio i nadgledanje temperature PIja. Nisam znao da je ovako vruc.

    [​IMG]
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mislim da je to do Cacti-a, inače malo me zatekla činjenica da Pi gura Cacti-a s obzirom na resurse
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma nije do cactia,
    Komanda : pi@raspberrypi /var/www/cacti $ /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp
    Daje rezultat : temp=50.8'C

    Sam load na PIju je smijesan, tako da nema straha da ne moze gurat, ovo je doduse v2 sa 512mb rama :
    [​IMG]

    A temperatura je konstantna :
    [​IMG]

    Mozda da ga izvadim iz kutije, a bezze mi to. Stavio sam i ove heat spreadere, al slabo pomaze kad nema protoka zraka.
    [​IMG]
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koja je normalna brzina prenosa podataka u "mojoj mrezi" ?

    Prebacujem podatke izmedju dva racunara i brzina je 11 MB/s...moze li ovo biti brze ?
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    pa zavisno kakvu mreznu/e imas to ti je xtra na 100mbps mreznoj
    otvori task manager pa vidi kolko je network iskoristen
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    iskoristen je 99% :smt003 ... pih, sporo ovo ide, 3 GB citavu vjecnost...
    ne znam zasto, ali mislio sam da je transver 100 MB/s, a ne 10 :mrgreen:
     
  9. black

    black Komšija

    predpostavljam da neki switch imas izmedju , spoji direktno ta dva racunara i onda ces imati 100 MB/s.Samo IP adrese rucno moras odrediti i odobrenja unutar Windows srediti.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam postavio switch, a imam neki D-Link...svi racunari su spojeni direktno na router.
    Ok, hvala drug :wink:
    Ako mi ne bude mrsko, a nemam vise ni uticnica slobodnih :smt005
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Kako ce imati 100MB/s ako mu je mrezna 10/100? Tj. 100Mbps, tj. 12.5MB/s ili ti ga realno je to sto on vec ima. Nema tu veze switch izmedju, osim naravno ako mu nisu obje kartice 10/100/1000, a switch 10/100.
     
  12. black

    black Komšija

    ako su ove dvije ploce iz potpisa onda moze 100 MB/s jer imaju gigabitne mrezne.router ti je vjerovatno 10/100 Mbit pa je zbog toga niza brzina.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Switch ili router ce ti rijetko spustiti brzinu ako ides lokalno.

    Ja imam gigabit kuci ali rijetko kad predje 380mbit, disk ne moze brze pisat.
     
  14. black

    black Komšija

    Evo moje mreze :D
    [​IMG]
    Imam Motorola DOCSIS 2.0 modem , D-Link DIR-300 sa dd-wrt koji obavlja sve osim wireless-a i TP-Link WA901ND N300 Access Point.
    Planiram da ubacim kakav NAS i da sprovedem ethernet do dva desktop-a koja imam.
    Trenutno mi je konekcija 30/3 MBit/s ali ako dodje do povecanja ubacit cu i DOCSIS 3.0 modem.
    [​IMG]
    Prije kablovske sam imao adsl ali signal je bio jako slab tako da nisam mogao dobiti ni 5 Mbit koje sam imao paketu.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Super oprema, bolje imao :wink:

    Nego, na oc.net neki momak imao problema sa mreznom karticom na AsRock ploci i ja njemu napisem, a sebe sam zaboravio :D

    Tako pogledam opet tu temu i pokusam nesto, nisam testirao sve, ali mislim da je moguce koristi Microsoft OneDrive :D

    Napravio sam upload sa SSD na OneDrive = ludilo :D ... par minuta, brdo giga i gotovo.

    Nisam pokusao sa drugog racunara te gige da skinem :|
     
  16. black

    black Komšija

    mozda automatski preskace neke vece datoteke pa zato tako brzo uploda-a , imas li problema inace u radu?
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne bavim se profesionalno, tek tako nesto radim pa koristim neke sisteme, vecinom je to sync kroz vec postojeci program koji nisam ja pravio.

    Da, problemi se pojave tu i tamo, jer ne koristim uvijek iste podatke, nacin rada itd, a vece datoteke idu sporije i puno bolje je kada su zapakovane na neki zip, rar, iso itd.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    [​IMG]

    Izganjah upgrade uploada za cijelu zgradu gdje zivim. Bez povecanja cijene. :D
    Trazio 250/10, upload mi fakat ne treba toliko, kao nemamo tog produkta, a nisam mogao presaltati upravu zgrade da se veze na 5 god za 250/100.
    Daj sta das na kraju-
     
  20. black

    black Komšija

    Blago tebi imas FTTH , ja se nadam da ce pojeftiniti 100Mb pakete kablovska. Sad treba oko 80 KM mjesecno izdvojiti sto je fakat previse.