Moze mala pomoc?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by ljiljan, Oct 15, 2016.

  1. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Na laptopu sto sam uzeo dosao je Linux OS, da meni ostaje laptop rado bih naucio raditi na Linuxu.. ali posto to nije slucaj moram instalirati Windows.

    Bootao sam Win 7 setup preko USB-a, sve sam fino namjestio i kada kliknem na INSTALL NOW dobijem ovo:

    Evo ima identican problem na ovom klipu samo sto meni njegovo rjesenje nije nista pomoglo



    Moram nekako rijesiti ovaj problem Ponedjeljka pa bih bio zahvalan ako je iko imao iskustva sa ovim problemo da mi pokaze kako dalje

    Hvala
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja kada radim svjezu instalaciju OS-a uvijek prvo formatiram particiju ili disk na koji ide OS pa onda instaliram OS. Koliko vidim ne mozes da dodjes to tog koraka tj da formatiras disk, mozda da probas u Linux-u da napravis particiju ili da formatiras neku od postojecih, pa onda da pokusas instalirati Windows.
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ako ti je USB 3.0 probaj nabaviti neki 2.0 pa probaj instalaciju. Imao sam slican problem a bilo je do usb sticka koji 3.0

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja doslovno jucer instalirao win7 na svom kompu. Imao spomenuti problem sa: en_windows_7_professional_with_sp1_x64_dvd_u_676939

    Nadjem drugi .ISO na netu i prodje normalno. Radjeno sa 3.0 stikom na 3.0 izlazu.
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako je noviji laptop potreban ti je driver od chipset-a (SATA ili USB kontroler) (rijedak slučaj ali zna se desiti).
    Potrebno je da nađeš driver, skineš i raspakiraš na drugi stik i onda kada te to pita ručno nađeš na drugom stiku.
    Nije potrebno da oba stika budu uštekana pri boot-u možeš i kada upita ga ubaciti.
     
  6. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    od kojeg OS-a da instaliram? :D
     
  7. Tyger

    Tyger Aktivista

    Koji je laptop?
     
  8. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Acer Aspire E5-575G
     
  9. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Kako si kreirao bootable usb? Mozda je do toga. Probaj sa rufus softwareom napraviti bootable usb drive: https://rufus.akeo.ie/. Takodjer vidi koji ti je file system usba, probaj promijeniti na NTFS.
     
  10. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    nista ne fercera.. probao sam prvi put sa Yumi

    pa sam kupio DVD i prebacio ISO na njega, ne registruje nista... pa sam skinuo novi ISO i opet nista.. preko BIOSA ne mogu prebaciti sa 3.0 USB na 2.0, nemam te opcije tako da to otpada..

    stvarno ne znam..
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Drug rekao sam ti probas usb stick koji je 2.0, a ne da mjenjas u biosu.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  12. Tyger

    Tyger Aktivista

    Otiđi na:
    http://www.acer.com/ac/en/US/content/drivers
    Ukucaj model laptop-a i skini sljedeće drivere(najnovije verzije):
    SATA AHCI Driver
    Chipset Driver

    Raspakiraj ih na poseban stick i prilikom instalacije kada dođeš do dijela gdje te pita za driver klikni na browse i idi redom pokušaj dok ne nađeš koji ti treba.
    Ovaj laptop je noviji i u vrijeme kada je Win7 izašao nije bilo driver-a za njeg samim tim instalacija ne može da nađe svoje driver-e za kontroler.
    Moja preporuka svakako je da ideš na Win10