Nova graficka i black screen

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Scholl, Jun 7, 2017.

  1. Scholl

    Scholl Aktivista

    Situacija je slijedeca:
    Danas sam dobio polovnu graficku R9 270 da isprobam, preko pika, na moju konfiguraciju i5 2500, 4 GB rama(2+2), 240 GB SSD, maticna Gigabyte H67MA USB3-B3 i corsair vx 450 w
    Dakle, kad sam ubacio graficku, spojio pin od napojne na nju, i ubacio dvi kabl za monitor dobio sam black screen, probam i drugi dvi izlaz i dobijem isto.
    Lik koji mi je poslao karticu mi kaze da namjestim u biosu pci x16 da je prvi slot(vec bilo namjesteno), zatim mi kaze da izvadim grafu i izvadim bateriju iz maticne (sve ovo naravno bez struje sam uradio) i da opet probam. Probao ali sipak, black screen i dalje.
    Zatim mi on predlozi da izvadim ram plocice i ja izvadim i njih i vratim i TAD mi se pojavi NOVI problem.
    Krenem da upalim racunar i on se odmah ugasi, i tako jedno 3 sekunde ventilatori stadose i opet se pokrenuse sami i on krenu da boota.I tad mi se pojavise nekakvi artefakti na dijelu gdje treba da bude loading operatin system.A ventilatori na grafickoj su tad POLUDJELI i ona je odjednom postala jako jako bucna.[​IMG]
    Izvadio sam graficku nakon toga dakle, na intelovoj sam integrisanoj i ovo mi se pojavi prilikom paljenja plus sto ne upali iz prve, nego se ugasi kao sto sam gore naveo.
    Onda mi on opet kaze da izvadim bateriju i plocice rama i da cekam 10 minuta, uradio sam i to i opet isto, artefakti su tu. Kad prodje 25 sekundi, zavrsi se dio sa artefaktima ja udjem na desktop i sve bude normala.


    SAD dakle imam 2 problema:
    1. graficka koju cu sutra probati kod nekoga da vidim je li ispravna (a treba da jest) ne baca sliku na monitor
    2. nakon vadjenja ram plocica imam te artefakte i racunar se pali na cudan nacin, power up, zapocne paljenje pa se ugasi prodju 3 sekunde i nastavi da se pali

    Pomagajte ovdje na forumu ili ako neko ima u TZ ili Lukavcu da licno dodjem da mi pomogne, platicu
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    grafa je vjerovatno crkla...ne vjerujem da je przena jer taj fazon ne radi na AMD kartama.Ta napojna je i vise nego dovoljna za 270 tako da ne vjerujem da je do napojne.Probaj flashat bios ako i dalje budes imao artifakte i na integrisanoj grafi.
     
  3. Scholl

    Scholl Aktivista

    ne znam flashat bios,a sta je sa ovim sporim paljenjem racunara sto sam opisao gore? Je li i to do biosa?
     
  4. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ja sam u Tuzli pa ako ne riješiš problem javi se možemo kod mene probat grafičku karticu.
    Btw ako si u Lukavcu imaš Imel čini mi se da se tako firma zove pa možeš je testirati u njihovom servisu. Ne vjerujem da je skuplje od 10 KM.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moguc je da je bios postao corrupted iz nekog razloga.
     
  6. Scholl

    Scholl Aktivista

    Graficku testirao u drugom servisu, nisam u IMelu i nece da radi ni kod njih. Vracam je danas ili sutra nazalost
    Sad mi je veci problem ove hijeroglife sto mi se pojavljuju i sto se racunar ugasi pa upali nakon power buttona.. Dakle nesto se zeznulo
    ovo ko zna napravit, evo mu sta hoce, jer ni ovaj u servisu kaze da ne zna sta je
     
  7. Scholl

    Scholl Aktivista

    sta je to i kako se rijesi?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa probaj reset biosa na maticnoj.
     
  9. Scholl

    Scholl Aktivista

    vadjenje baterije , jel to?
     
  10. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Vađenje baterije ili da spojiš dva pina na ploči (obično piše clear cmos, zna biti i malo dugme za reset).
    I otpoji računar iz struje ako budeš vadio bateriju.
     
  11. Scholl

    Scholl Aktivista

    Ma to sam radio vec.
    Ljudi mene ovo toliko nervira, sad bih ga bacio kroz prozor. zato jednostavno ne moze da radi kao i svaki normalan racunar, majka mu stara. upalis, boot, 10 sekundi kroz SSD i gotovo.
     
  12. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Koja je verzija biosa, i kontam da probaš neku bezveze grafičku, da posudiš od nekog, čisto da vidimo kako će onda reagovati ?
    Ako je starija verzija biosa, novija bi mogla popraviti stanje.
     
  13. Scholl

    Scholl Aktivista

    verzija biosa je iz 2011 godine, Rade druge graficke. radila moja hd 5670.a danas u servisu isto tako covjek stavio neku ddr5 od 1gb, ne znam tacno koja, ali je i ona radila
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pa šta ti onda nije jasno.. ako druga radi i pc se ponaša normalno, ta R9 270 ti je defektna.
     
  15. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Eh pa ako je bios iz 2011 godine onda je stari, bar kako vidim na oficielnom sajtu (ako je to ta ploča), ja bih flashao na zadnju:

    https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA ... support-dl
     
  16. Scholl

    Scholl Aktivista

    ovaj drugi problem, ako si upratio gore sto sam pitao. Ja graficku vracam danas.
    ALi ovi artefkati sto su se pojavili nakon vadjenja rama, i cudno paljenje racunara, gore sam opisao.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    izbaci sve plocice rama i probaj sa jednom. Ako je u redu onda dodaji po jednu plocicu rama dok ne nadjes defektnu.
     
  18. Scholl

    Scholl Aktivista

    probao sam, svaku sam ubacio posebno i opet se palio na isti nacin, cak nece ni da dodje na desktop sa 2 gb rama(sa jednom plocicom)
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    imas li drugu graficku da probas, da ne ides preko intelove integralne?
     
  20. Scholl

    Scholl Aktivista

    radi, moja hd5670 je radila. danas u servisu isto tako covjek ubacio neku svoju i radi i ona