Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Syss jel to ova TH-42PV7P plasma?
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    je... šta kažeš na cijenu? :wink:
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    @Syss - Cijena mu je odlicna. Po googleu izgleda da je pravljen za ovo trziste istocne evrope. Uglavnom, iako nema pravu 720p rezu, za tu lovu ostali proizvodjaci daju plasme sa mnogo manjom rezolucijom, a ako ima dobar procesor (ne znam posto nisam nasao konkretne recenzije) razlika u tih 340 piksela se nece ni primjetiti na pristojnoj udaljenosti. Najveca mana mu je manjak konektora.
    Licno bih ipak izletio malo vise love za neku Hitachi plasmu iste dijagonale. A cak i nove Samsung plasme (npr. PS42C91H, skuplja 50E od ovog Panasonica) nisu lose, a imaju vise AV ulaza.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ne diraju me toliko ulazi... meni bi trebalo rgb scart (dvb-s), rca + audio in (photić) i hdmi (dvd)... nikad nisam bio zahtjevna roba :)

    makar sam ja jedno 2-3m od ekrana pa mislim kako je ovo too much... a onaj pv70 37"?

    još jedno pitanje... stalci zidni - može bilo šta ili treba paziti na nešta?
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako si vecinu vremena na 3m onda ti 42" nije mnogo imho.
    ovaj 37" je skoro istih karakteristika, s tim sto mu je vertikalna rezolucija nesto manja (720 vs. 768). ostalo je isto koliko sam uspio iskopati po ovim krsh sajtovima. dvd i sat tv ce izgledati odlicno u svakom slucaju sa malo tweakanja po servisnom meniju.
    gledaj da zidni nosac bude jaci po nosivosti od samog tv-a za svaki slucaj (a i zid isto tako), a vrlo je pozeljno uzeti onaj sto ima mogucnost tilta ekrana, pa ga onda postavis malo vise od ociju i malo ga nagnes - odlican efekat, koji se preporucuje inace po thx specifikacijama. uglavnom se svi ovi noviji televizori ravnaju po onim vesa standardima, pa samo vidi da to pise u manualu od nosaca, mada nije obavezno - svi ionako sadrze masu rupa tako da se prilagodjavaju vecini ekrana. ja sam doduse za originalne a ne 3rd party nosace.

    a ako se odlucis za kupovinu pazi da ima one pixel shift i white screen fukcije zbog burn-ina, da ne pati od "screen-door" i "dirty screen" efekata. a i kod plasmi se znaju zadesiti zaglavljeni pikseli pa pazi i na to. i naravno - prvih mjesec dana kontrast i osvjetljenje drzati na minimumu koliko je to moguce.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    e sad ga nabroja :D

    thnx u svakom slučaju... svrbi me džep po 1000ti put, ali sad prvo more pa onda dalje.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa da. sve stoji sto sam gore naveo. rezolucija solidna ako ne trazis previse, malo konektora i eto kontrast/grayscale mu je nesto nizi nego kod ostatka "ekipe" a racunaj da ce u stvarnom radu biti jos nesto i nizi. uglavnom to su oni bitni detalji koji inace razdvajaju plasme od lcd-a. ako ti jos nekad PS3 padne saka, onda ce upscaleovani dvd-ovi izgledati odlicno, a i onaj GT5 nece biti los. ;)

    cijena mu je zaista odlicna (oko 880E ako se ne varam), i za tu lovu stvarno ne moze bolje, a kakav lcd pogotovo (mozda neki Neo/Daewoo, ali pishaj to). vrlo je bitno da ga isprobas prije kupovine. laptop bi bilo najbolje odnijeti i vidjeti kako se tv nosi sa RGB/CMY paletama, sa video materijalom i sl. na bijeloj pozadini najbolje se vidi onaj efekat "prljavog stakla". i provjeri ima li antiburn-in tehnologije (obicno neka vrsta pixel shift funkcije). sve se naravno to kuci namjesti kako treba, ali defektne piksele i spomenuti "prljavi ekran" ne mozes rijesiti. i nikako ne isprobavaj to u nekom polu-mraku...

    uglavnom na kraju se ja pitam sta je sa mnom kad meni 50" nije dovoljno, a znam ljudi sa vecom sobom od moje, pa kazu da im je 40" ko kino... :mrgreen:
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    ma ti si oduvijek megaloman bio :D

    ajde fala ti, pa ćemo vidjeti šta će se izroditi od toga... inače skužio sam da lcd za te pare em je manji, em sd kojeg najviše i gledam (analogna i dvb-s preko rgb scarta) izgleda ko mačja pišalina kad se downscalea sa nativne reze na dolje.

    da, laptop bi išao svakako sa mnom, gore malo hd videa i nokia monitor tester.

    uglavnom kad spojim pioneer 696 preko hdmi-ja i upscaleam na 720p mogu ostat otvorenih ustiju? :D
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    true true... sonyjeva D3000 serija najbolje radi SD konverziju, i pojedini panasonic, ali ne dam 2K eura za sada.

    samo jos razmisli na koju ce ti velicinu doci slika kad budes gledao 4:3 kanale na tih 37".
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ma to sve ide na wide... nema do proširene slike :)

    trenutno gledam na auto mode koji odreže malo gore i dolje, ali je 16:9 format... nadam se da panasonic ima tako neki mode, di ćeš brate gledati sa crnim crtama sa strane.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    imas i onaj kvazi 16:9 mode za 4:3 materijal gdje je slika ok na sredini, na onom dijelu koji odgovara 4:3 proporcijama, a ostatak do rubova je razvucen. za tv program odlicno. naviknes se. vjerovatno ima to taj model. a ima i 14:9 tako da ce biti crnih traka sa strana, ali mnogo manje nego kad ukljucis 4:3 (sto bas i nije dobro cesto koristiti na plasma ekranima).
     
  13. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @ Bahamut Zero, koji si ti freak za ove plazme/LCD TV-ove, samo stati i gledati šta pišeš :D
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    znam i za taj razvučen... vidjeh na dosta wide crt-ova i prilično dobro obavlja posao.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    hvala hvala. trudim se. i ja sam zapeo za ovu 50" samsungovu plasmu pa vjerovatno ce se naci u mojoj sobi kroz mjesec/dva cim ovaj projektor izbacim iz sobe...

    uglavnom ko nije nacisto sa ovim silnim rezolucijama nek ispuni ovu tabelu i vidi hoce li ista dobiti sa famoznom 1080p rezolucijom. takodjer su date i minimalne/maksimalne udaljenosti od ekrana po thx specifikacijama. po ovome znaci ako gledam u 50" ekran sa 3.5m udaljenosti da sam predaleko. :mrgreen.
    http://www.carltonbale.com/ht/calculato ... r_v3.6.xls
     
  16. Esh

    Esh HWB

    bas sam i ja neki dan razmisljao o tom pitanju, i to u smislu velicina ekrana protiv rezolucije te udaljenosti od ekrana..

    postoji vise teorija, clanaka i sl. pa se cesto sve svodi opet na korisnika, tj. neki dozivljaj..

    najvece debate se vode na primjerima da li je bolje 42" 1080p ili 50" 720p na udaljenosti od neka 2-3m..
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    koliko god pokusavao oci prisiliti da vide razliku izmedju 1080p i 720p na 46" LCD-u na neka 3.5m, nisam uspio (odn. nisam siguran sta sam vidio, uglavnom nista drasticno). na manjoj dijagonali jos je teze. jos kad se uzme u obzir da 50" 720p plasma kosta 3200 kmizza, a 46" 1080p LCD 5200KM i vise, draze mi je otici na prvu varijantu+PS3+HD2600. jest da se u drugom slucaju dobiva veca rezolucija i xvYCC spektar boja i WCG osvjetljenje, sto odlicno izgleda na nekih 2m i manje, ali ipak je rezolucija na cetvrtom mjestu po ISF standardima iza kontrasta, saturacije, i ispravnog reproduciranja boja.

    kazu ne uzimati sada nista do nove godine kad ce cijene pasti za nekih 30%. my ass, tako necu nikad uzeti nista (isto ko ovi sto vole cekati novi hardver).
     
  18. Esh

    Esh HWB

    gdje si vidio 1080p 46" lcd za 5200? ja vidjeh sony bravia x 40" na sajtu sa (ne)popularnim cijenama za oko 5300, a svidio mi se i samsung LE40M86BD koji u HR dodje oko 3500KM (s njihovim pdv-om).. Naravno, kod nas nisam nasao..

    I onda se opet vracamo na staro pitanje, ista cijena, 40" (1080p) vs 50" (720p) na udaljenosti od cca 2.5m:)

    syss se rekao zrtvovati za neku plazmu u hgspotu =)
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    eno ima u robotu taj isti samsung, samo 46" varijanta - i oko 5200 je ako se ne varam, a u Hercegovini ja mislim u europatradeu kosta isti 4890KM (40" je samo 30E skuplja kod nas nego u Hr). pogledaj u onom robotu u hrasnom kad ti bude usput pa vidi, a eto mozes baciti oko i na ovog monstruma od 50" plasme. ne znam, cak i na 2.5m bih isao na 720p plasmu, jer je 40" zaista premalo za 1080p. mozda bi najbolje bilo preskociti 1080p i cekati 1440p koji bi trebao doci za 2-3 godine, a do tada 720p/1080i moze itekako posluziti.

    razgovarao sam s ljudima u mobilmediji, i rekose da mogu naruciti Sony 46D3000 za 4200KM, pa ako u ova dva mjeseca plata bude dobra, moglo bi se i to pazariti.

    u svakom slucaju, i pored tv-a treba racunati i na cijenu zidnog nosaca (onaj stalak na svakom je pravo gay, a i ruzno ga je drzati na nekoj komodi).
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    ja sam ciljao na nosač, ali vidim da se tu radi o redu veličine 100€, tako da će i normalan stalak poslužiti (naravno ako bog da plazme u kući) :)

    enise nemoj biti gay i kupi plazmu, vidiš da je to sada in :)

    kad bi već gledao lcd, mislim da bi mi u uži izbor ušla viša klasa philipsa... navodno pixelplus 2/3/hd čini čuda.