Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam, al taj stan koji kupis ovdje je smrdljivo govno da prostis. Dok gore sigurno postoji i neka fleksibilnost, tipa imas kredit na 20 godina, otplatio si pola u Minhenu, sutra ti izleti posao u Dortmundu, neka puno bolja ponuda, garant imaju neku opciju da to samo prebacis na neki drugi stan/kucu u Dortmundu a da ne dizes jos jedan kredit. :)
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    realno ni ja sa 1000km nemogu kupit stan/kuću a ni ovi sa 2000eu u svojoj zemlji, naravno možemo ako ćemo do kraja života otplaćivati....
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa imas to i kod nas, nismo bas Etiopija :) Ne samo da mozes prebacit na drugi stan/kucu vec i skroz drugu banku. Podignes novi kredit za isplatu postojeceg, tj. novu hipoteku koja ce kreditom otplatit staru i to je to.

    Da su im povoljnije kamate, svakako da jesu. Kad vidim koliko drug daje u Njemackoj kamate u odnosu na mene bas mi nesto zao bude para :D A uzeli smo kredit istog iznosa na slican broj godina, samo sto je on u EUR-ima u Njemackoj, a ja u KM-ovima u BiH. Mada trenutno i kod nas za stambene hipotekarne nije losa situacija, moze se ispod 4% naci. Kako je prije bilo, sad je mila majka.

    Probaj izracunat na koliko godina moraju Zeleni/donjapa uzet kredit od 500k EUR-a i koliko ce bankama dati kamata da bi mogli kupit kucu u Svedskoj i odmah ces se ohladit kako je to super :)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima mozda, ali bi te zaklala ta opcija. Mogu mislit koliko bi ogulili. :D

    Ma dobro, stoji to, 500k EUR se moze dic jedino da i ti i zena imate bogovske place. Iznos je bio samo ilustracije radi.

    A eto sam Zeleni rece kako je nekretnina koju je platio ili jos uvijek placa sad duplo vrijednija nego kad je on kupio.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    A jednostavno je - puno :D

    Ako ces otplacivati 2%, onda za 50g otplatis. Ako ti je kamatna stopa 2% onda placas bukvalno samo duplu cijenu kredita, ako je 3% onda si nadrapao. Zato gledati sto vise da amortizujes da ti kredit bude sto manji. Prednost je sto ti mozes amortirati ako hoces i 50% i otplatiti za 2 mjeseca ako imas lovu...

    A sto se tice prenosa kredita, to je sve lako, kao sto selvin rece za BH, tako i ovdje, gdje god hoces, kad god hoces i na koga god hoces (mozes).
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kljucna stvar u svemu sto je dugorocno ulaganje je SIGURNOST
    sto materijalna,sto politicka,sto pravna...a toga u BiH nema...to najvise tjera i investitore
    dakle,kako ti sada u ovakvom vremenu i politickim odnosima da se odlucis na kredit od 100 000 KM na 30 godina...kada prvo ne znas ni hoces li raditi narednih 12 mjeseci a kamoli sta drugo
    onda ovdje kako nema pravne drzave...taj tvoj stan ti mogu oteti kad god hoce...nadje nekoga u opstini,katastru i izmuljaju stosta i ukradu ti nekretninu i pojeo vuk magarca a ti otplacujes cijeli zivot

    i ja ako bi dizao kredit i ulagao,puno je sigurnije to vani uraditi nego ovdje...ovdje je sve neizvjesno
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja se izvinjavam sto sam te napadao vezano za mito i korupciju, ali stvarno je toga na UKC-u mnogo, a vjerujem da dosta ljudi nije uključeno u to ali oni koji jesu čine taj problem ogromnim.
    I onda se ja nanerviram pa sve generalizujem i napdam i pogrešne ljude.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Tale zakopava ratne sjekira prije ramazana :p
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma ne zakopavam ja ništa, i dalje bi ja otpustio pola uhljupa u javnim ustanovama.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Tale priznaj da si i ti dobio posao na stelu! :D
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nikakve štele u mom slučaju.
    Bilo je još kandidata i ja sam jednostavno bio najbolji.
    Nece u realnom sektoru neko tražiti radnike preko štele.
    Valja neko zaraditi novac.
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    treba stela i kod privatnika :) naravno ako si unikat i imas ime i reference na trzistu rada onda ti ne treba onda oni tebe traze, al i pocetniku treba stela kod privatnika uglavnom, govorim o malo vecim firmama 10 plus radnika.

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma kakva stela kod privatnika, uvijek ima neko da radi za tu mizeriju koju oni placaju.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Grijesis almire, pocetnici volontiraju i protrace godinu dana dokazivajuci se za topli obrok, onda te uposle kada vide potencijal.
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisam upratio da je neko govorio o ovome:

    http://faktor.ba/vijest/ukoliko-radite- ... ih-242835#




    Zna li neko je li prošao ovaj zakon i kako sad ovo funkcioniše?
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Nikako, kao ni ovo 10% sto nije funkcionisalo. Ima li ko sa foruma da je placao 10% poreza na dohodak za freelancing?
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pitanje je kako te država može uopće kontrolisati u tome.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kroz uplate na racun?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pa zato i kazem, mislim da zasad nema nacina da kontrolisu. Banke samo moraju hvatati neke velike uplate, njima je dovoljno da dokazes porijeklo novca, ali se oni ne brinu jesi li ti platio porez ili ne. Mozda prosljedjuju te izvjestaje poreskoj, mada cisto sumnjam. Pretpostavljam da ce to nekad biti rijeseno, mada ne vidim nacina kako da to rijese u potpunosti.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Čisto sumnjam da banke na taj način sarađuju sa nadležnim institucijama. Možda za neke velike i sumnjive iznose.