Opera browser diskusije

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Dog_Father, Sep 3, 2007.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    Užas. Ono više nije Opera. Samo još jedan browser bez ikakvih posebnih mogućnosti.
     
  2. Majesco

    Majesco Aktivista

    Sta su uradili od onako dobrog browser-a.
    Uklonili dugme Log in u jednom kliku se logujem, a sad ga nema. Mada vidim pass-ove u opcijama, samo se ne mogu koristiti, e jesu ga usrali momacki.
    Vratio se na Operu 12.15, valjda nekad ovo sve rijese.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja sam to prvo pomislio, eli mogu ti reci i ovi folderi u speed dialu nisu losi....
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Nisu loši ako imaš 20 bookmarka. Loši su kad imaš nekoliko hiljada.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    To jeste :)
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Skroz je novi engine (chrome koristi isti).
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Niko se nije koristio Operom zbog njenog motora, nego zbog dobrog interfejsa i funkcionalnosti kojih nema u drugim browserima. Sad je postala najsiromašnija.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Cini mi se da su "sve" preuzeli sa opere pa je ista postala sterilna u odnosu na druge, a godinama sam je koristio. Jedino sto je jako zanimljivo da doslovno svi browseri losije pustaju youtube klipove, kao da im padne frame rate sa 30 na 20 i to cesto dok to jedino chrome fluidno prikazuje te sam zbog toga i ostao na njemu. Probao ovu novu Operu te i ona ima problema s tim. Ocito flash koji dolazi uz chrome radi svoje.
     
  9. Majesco

    Majesco Aktivista

    Nije cudo sto YT radi na Chrome brze, kad je google kupio youtube, moguce da druge browser-e uspore.

    Jedino sto mi se svida na ovoj Operi je manja glad za memorijom, tek sad primjeti da su izbacili mail klijent iz Opere.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    šta ovo na novoj operi klix.ba uvijek mi otvara u mobilnoj verziji?
     
  11. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Chrome - nema šanse da namjestim 5.1 zvuk pri audio streamingu (youtube,vimeo,souncloud... bilo šta)
    Firefox - pri gledanju videa (youtube,vimeo bilo šta..) gpu se grije do 50C ! u idle počinje grafa da buči ,nema šanse da namjestim ovo(turn off hardware acc... u flash) iritantno
    IE 11 - bluri text na većini stranica ,oči zabole a inače sve drugo je u dure

    Opera 18 - sve paše: 5.1 zvuk , sve čisto bez blur , gpu normala idle 35C bez obzira koji video ide , pravo minimalistički , Opera - default browser :)

    ...al su ga ...bali sa ovim bookmarks (niti se može šta import/export) , ali speedial i stash malo vadi stvar , ostalo sve za 10!
     
  12. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    evo u Opera 20 , vratili bookmarks , e sad je stavrno EXTRA :) Developer Opera 20!
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Obzirom da se chrome ne može sastaviti, vidim i na linuksu ljudi deveraju sa problemom, opera koristi chromium engine pa reko da probam. Sve fercera odlicno ali par stvari:


    1. Da li spostoji mogucnost da se zamjeni defaultni speed dial ? Ako ne, da li se defaultni sihronizuje sa akauntom?

    2. Kako aktivirati smooth scroll ? Pod "flags" nema vise smooth scroll opcije.

    3. Kako promjeniti temu/skin ? Kada biram teme, mijenjaju samo wallpaper speed diala. I to je sve. Interesuje me kako zamjeniti ovaj sivi "okvir". Nije toliko problem boja koliko prostor iznad tabova. Kada kursor zakucam na vrh pa kliknem, klikam na prazan prostor. Tu naviku sam pokupio od starih opera, sada svaki browser praktikuje da headline taba ide do vrha a sada na Operi ima ovih 2-3 piksela praznog prostora pa moram "šicati" tabove.

    Opera je 26.0.1 i šta god da guglam sve je out to date. Sve nesto iz prošle godine, upute za stare verzije, sto se ne moze aplicirati na ovu verziju. U suprotnom, stvarno super radi. Trenutno sam na firefoxu i volio bih se vratiti na neki chrome based browser jer je firefox neuporedivo sporiji.

    EDIT: Ovo da tab ide do vrha ..opcija: disable tab spacing.
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    1. Mislim da nema 3rd party zamjena za speed dial, ali ima odnedavno nova verzija koja je u suštini samo novi dizajn (zauzima manje prostora i liči na Win8 start screen).

    2. Zasad jedini poznat način za smooth scroll je da napraviš shortcut kojem je target ovo:
    "C:\Program Files (x86)\Opera Next\launcher.exe" --enable-smooth-scrolling

    3. Pod Settings uključi Show advanced settings i naći ćeš opciju Disable tab bar's top spacing when browser window is maximized.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    E hvala ti za smooth scroll. Opera je mislim prvi browser koji je imao smooth scroll a sada izbacili..

    Defaultni speed dial mi je super ali mi je trebao custom radi backupa. Da ne pravim od nule nakon svake instalacije jer imama tridesetak linkova na njemu. No, našao sam da je favorites.db fajl za speed dial tako da cu njega backupovati pa sam i to riješio.

    Sihronizacija ne radi jos od verzije 14. Nidje veze. Nije toliko strašno ali zasto uopšte imaju tu opciju ako ne radi. KAda se hoces ulogovati.. ulogije te sekundu i onda izbaci. Ako na brzinu pritisneš onaj link, onda te prebaci na profil.

    Top spacing sam vec bio našao, hvala any way. Šteta sto su i teme izbacili, ostaje samo da se edituje wallpaper za SD.. bas mi je bezze ovako bijelo. Ali brzina chromiuma je nezamjenjiva tako da ni bijeli tabovi nisu toliko strašni.
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Meni je najbrži IE11, da nije onako siromašan opcijama prešao bih na nj.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    dobra opera bolja od chroma ie jest brz možda cak najjbrzi
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Kad su tek prešli na WebKit, nije bilo goreg browsera. Sad su se dosta popravili, ima i dosta ekstenzija, a rade i skoro sve pravljene za Chrome. Ali još uvijek nije ni blizu one prijašnje Opere.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    EDIT: Kako postaviti custom search engine kao defaultni ?

    IE jeste "instant" ali su nekako chrome based browseri najkompletniji za moje potrebe. Par dana sam bio na FF kako mi ne radi chrome i pravo me smorilo.
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    Magic Actions for YouTube™ dobra extenzija za operu za poboljsavanje jutuba : )
    inace opera vrh :) brza od chroma dosta barem meni i ljepsi je bookmark sistem