Overclocking uspjesi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pasha, Mar 22, 2008.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Imas neki dokaz da degradira? Toliko price o degradiranju, a konkretni brojevi minimalni.
    Plus, ako je u stress testu 90, to znaci u normalnoj upotrebi do 70. Cpu kada mu je vruce, on se ugasi, vrlo jednostavno. Temperature procesora u serverskim kutijama cesto znaju biti po 80c.
    Athlon koji je klokan u svoje vrijeme do maksimuma coolera, i dan danas radi kao sat. Da, hoce on degradirati, pa umjesto 35g ce raditi 15, koga briga. Napon je vjerovatnija opcija stete na jezgri procesora.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Imam, degradirao sam stari i7 970, mogao je 4.1, nakon mojih oc "avantura", nije mogao vise od 3.8.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ubio si ga naponom, nikako temperaturom.
    A i to je neki bas los primjerak 970ke, degradiran je iz fabrike bio kada je zavrsio na 4.1
    :smt003
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Prije bi rekao temp, tada sam bio noob, u benchevima je stalno udarao 100C.

    Napona sam se drzao oko 1.45-1.48V.

    Ma tokmak primjerak, vjeruj mi.

    Inace nemam srece sa cpuovima, nadam se sad da ce barem 5960X biti neki posten primjerak.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Temp prije steti, pogledaj ove extremne OC na LN2, idu po 1.8V+ pa im nista ne bude jer su debelo ispod 0C.
    Pa jos overclockeri medjusobno prodaju i mijenjaju procesore i graficke jer im ne bude nista ako prezive OC sesiju.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    On ima overheat protection, a nije to jedini napon, sta je sa vtt? Od temperature mu ne moze biti, athloni i p3/4 su radili i bez coolera, kada se pregrije, shut down. Kasnije je rijetko ko i probavao te egzibicije. A zasto ima zastitu od toga, pa upravo zbog garancije, on ne moze dokazati da si ga istopio, plus box kuleri su smece, plus prasina, a da ne pricam o serverima gdje procesor kosta 2000$ pa neko naruci 100 komada.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pretjerivao sam i sa vtt, isao sam preko 1.4V, inace noctua d14 je bila na njemu, jebaji ga, bilo i proslo, naucio lekciju.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa zar trebam objasnjavati sta se desava sa elektronima kada temp ode ispod nule? To je sasvim druga prica.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Temperatura u kombinaciji sa visokim naponom mnogo steti, ne samo temperatura.
    Kada se ide na suicide run iskljucuje se temp protection i zato dolazi do takvih slucajeva.
    Da i VTT je veoma opasan ako se pretjeruje kao i IMC voltaza.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam gurao kingovu gtx 780 na 1.4V i na preko 1400 MHz, zdrava grafa ko dren.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da na vodi i full cover bloku, na zraku bi davno prnula.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Na znam sada tacno koloko je intel postavio max za taj cpu, ali sigurno nije 70c.
    Ne zelim da ispadne da se ja zalazem kako procesore treba drzati na 90, ali 85-90 je sasvim prihvatljivo za stress test jer ta temp nije ni blizu u svakodnevnom radu..pod uslovom da je nekibrealan overclock, tipa na 4.1 70c a na 4.4 90c, nemas nikakvog razloga da ga ne drzis na 4.4.
    I jos jedna stvar sa sesijama na azotu i visokim naponima, tu procesor radi dosta kratko, da radi tako sedam dana, znas i sam :D
     
  13. jakuza

    jakuza Aktivista

    netko laze ja sam taj tvoj i7 970 kloknuo na 5.2 ghz

    ali nisam uspio da validujem,imam zadnju sliku na rampage 3 extreme sa pika,ne znam od destina hiljada slika gdje su mi te slike,ali ako je bas zapelo naci cu treba mi samo dva dana
    da ih nadem :)

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    @jakuza
    Mali je to budzet za neke rezultate, jedino da budemo ludjakce sreca sa primjerkom. Oni imaju sponzofe, to se biraju primjerci od stotine komada i onda rezlutati dolaze. Previse se ovo komercijaliziralo, da uzmes plocu da valja, treba ti 1000km, jbg prije si mogao sa 400. I to je samo jedan primjer. Enis i ja smo sprzili dfi x58 pripremajuci je za sesiju, zapravo Enis joj je dohakao, vjerovatno otkinuo neki kondenzatorr ili nije dobro izolovao :p to je zadnja dfi ploca, tuga :(
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Kazem ja da mu je fabricki bio degradiran ako je mogao samo 4.1
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koji ti je batch procesora, samo tako cemo moci ustanoviti jeli to moj ili ne.
     
  17. jakuza

    jakuza Aktivista

    ma ta i7 970-tka senina je dosla u prave ruke ,onom tko zna :) ,
    da i imam plocu od 1000 km
    r4be,i imam kod rodaka u zagrebu i7 4960x neotpakovan,ako cemo nesto obarati on je kod mene za par dana
    a i nacice se pare za ln2
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    @sena nije iskljuceno ni da se zeznula napojna sekcija na ploci, a nekada cak i bios moze da napravi takvu stvar. Potrebno je ubaciti ponovo bios, i jos drzati bateriju izvadjenom jer dosta ploca namijenjenih oc-u ima neku dodatnu memoriju o kojoj niko ne prica...
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ln2 se moze vjerovatno dobiti dzaba, i mi smo ga dobijali. Problem je u spremniko, to niko nema u bih. Kada sam maloprije spomenuo interesantnu pricu, vrh je bio upravo spremnik koji smo nasli kod ginekologa koji je htio otvoriti kliniku za umjetnu oplodnju, ali nas zakon to ne dozvoljava pa mu je stajao nekoristen. Zauzvratu je napravljen neki web cini mi se.
    :D
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pojma nemam sta je bilo, eto jakuza ja ne znam, rofl.